Şarkı Sözlerinden Uçuş Emniyeti Videosu | Boarding Info

Written by 18:28 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Şarkı Sözlerinden Uçuş Emniyeti Videosu

Uçuşlardan önce, eğlence sistemi ekranlarına yansıtılan veya kabin ekibi tarafından canlandırmalı şekilde gösterilen emniyet demolarını, bir çoğumuz zaman kaybı ve havacılığın gereksiz bir ritüeli olarak görüyoruz.

Oysa, uçakta uymamız gereken kuralları ve herhangi bir tehlike anında yapmamız gerekenleri anlatan bu brifing, oldukça hayati. Bu yüzden de uluslararası havacılık kuralları gereği, her uçuştan önce mutlaka gösteriliyor.

İnsanların uçağa binme sıklığı arttıkça, her uçuş öncesi anlatılan bu talimatları dinleme motivasyonları da ciddi şekilde azalıyor. Bu sebeple tüm havayolları, bu brifingin daha dikkat çekici bir hale dönüştürülmesi için yaratıcı formüller geliştirmeye çalışıyor. 

Havayollarının uçuş emniyeti ile ilgili talimatları içeren videoları, 1980’lerde uçak içi eğlence ekranlarının kullanıma sunulmasından bu yana çok yol kat etti. Son yıllarda bu videolar, popüler kültür ürünlerinden, futbol takımlarına, ulusal simgelerden, ünlü müzisyenlere kadar farklı detaylarla zenginleştirilerek, yolcuların beğenisine sunulmaya başlandı.

Daha göz alıcı bir uçuş emniyeti filmi parolasıyla yola çıkan Brüksel Havayolları, Belçikalı rock grubu Hooverphonic ile ortaklık kurdu. Bu kapsamda grup, havayolu için, emniyet talimatlarını şarkı sözlerine dönüştürdü.

Belçika’nın ulusal havayolu, bu filmi, bir başka Belçika ikonu olan sürrealist ressam René Magritte’in çizimleri ve temaları ile süsledi. Böylece hem görsel hem de işitsel olarak yolcuların dikkatini çeken 4 dakikalık bir video ortaya çıkarıldı. Yönetmen koltuğunda Jan Boon’un oturduğu klip, sanal gerçeklik prodüksiyon evi Studio Regie tarafından da desteklendi. 

1 Ağustos’tan itibaren video, havayolunun tüm uzun mesafeli uçuşlarında yayınlanmaya başladı. Havayolu, daha önce yolcuların dikkatini çekmek için, ulusal futbol takımı Red Devils’in yer aldığı bir talimat videosu da hazırlamıştı.

Öte yandan Brüksel Havalimanı’nda Hooverphonic Grubu, 1 Ağustos’ta, Brussels Airlines yolcularını, yeni emniyet demosu şarkısının da yer aldığı mini bir konserle Brüksel’den uğurladı. Böylece yeni uçuş emniyeti videosunun galası yapılmış oldu.

Hooverphonic Grubu, 1 Ağustos’ta Brüksel Havalimanı’nda şarkıyı canlı da seslendirdi

1995’te bir araya gelen Hooverphonic Grubu, 2021’de Rotterdam’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda Belçika’yı The Wrong Place adlı şarkıyla temsil etti ve yarışmayı 19. sırada tamamladı.

(Visited 62 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info