Sikorsky Hibrit-Elektrikli VTOL Uçak Üretecek

Helikopter üretimleri ile bilinen ve Lockheed Martin’in yan kuruluşu olan Sikorsky, eğimli kanat konfigürasyonuna sahip, hibrit-elektrikli dikey kalkış ve iniş yapabilen (VTOL) uçak prototipi geliştirme, test etme ve uçurmaya yönelik iddialı bir planı olduğunu duyurdu.

HEX olarak adlandırılan bu program, hem ticari hem de askeri operatörlere hizmet veren büyük VTOL uçaklarında, özerklik ve elektrifikasyonun entegrasyonuna öncülük etmek üzere tasarlandı.

Sikorsky Başkanı Paul Lemmo: “Sikorsky’de yenilik yapmayı asla bırakmıyoruz” şeklinde konuştu. “Otonomi ve elektrifikasyon, büyük VTOL uçaklarının uçuş emniyeti ve operasyonel verimliliğinde büyük bir dönüşüm getirecek.” ifadelerini kullandı.

HEX programının temel amaçları arasında, yüksek hızda 500 deniz milini (930 kilometre) aşan bir menzile ulaşmak, mekanik karmaşıklığı azaltarak, bakım maliyetlerini düşürmek ve çeşitli elektrifikasyon derecelerini keşfetmek yer alıyor.

Sikorsky, GE Aerospace ile işbirliği içinde, 600KW elektrik motoruyla donatılmış bir hibrit elektrik güç sistemi için bir test ortamı tasarlama çalışmalarının son aşamalarına ulaştı. 1.2MW sınıfı bir turbojeneratöre ve ilgili güç elektroniğine sahip olacak bu test ortamı, 9.000 pound (4.000 kilogram) maksimum brüt ağırlığa sahip, bir sonraki HEX prototipinin, havada kalma performansının değerlendirilmesini sağlayacak bir öncü görevi yerine getirmeye hazırlanıyor.

adbanner