SpaceX En Büyük Roketi Starship’i Fırlatmaktan Vazgeçti

Elon Musk’ın Mars’ta koloni kurma hayalinin ilk adımı olan, dünyanın en büyük roketi Starship’in bugün için planlanan fırlatılma töreni, yaşanan basınç sorunu nedeniyle iptal edildi.

SpaceX, dünyanın en büyük roketi Starship’in prototipinin birkaç fırlatma girişiminin başarıyla tamamlanmasının ardından, dev uzay aracının, Güney Teksas’ın, Boca Chica şehrindeki Starbase uzay limanından fırlatılması hedefleniyordu.

Tam konfigürasyonunda, Starship yaklaşık 120 metre (390 ft) uzunluğunda. SpaceX’e göre Starship, yaklaşık 17 milyon Pound (75 milyon Newton) değerinde itki kuvveti üretebiliyor. Bu değer, NASA’nın “mega roket” eşdeğeri olan Uzay Fırlatma Sistemi’nin (SLS) iki katı. Uzay aracının 220.000 Pound’dan (100 metrik ton) fazla kargoyu yörüngeye taşıması planlanıyor.

Fırlatmanın gerçekleştirilmesine dakikalar kala test ekibi, tankları ıslatarak, sisteme itici gaz yükledikleri ve gerçek fırlatma için sistemi ve prosedürleri alıştırdıkları ıslak elbise provasına geçti. Yani süreç, T-eksi 10 saniyeye kadar normal şekilde ilerledi.

Test, basınçlandırma endişeleri nedeniyle iptal edildi. SpaceX, yakıtın geri dönüştürülmesi için gereken süre olan en az 48 saat sonra yeniden fırlatma girişiminde bulunacak.

Lansmandan önce Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı canlı yayın sırasında, insanların beklentilerini bir miktar yumuşattı. Aslında korkulan senaryo, Super Heavy’nin 33 Raptor motorundan birinin patlayıp, diğer motorlara ve uzay limanına zarar vermesiydi.

“Bir şeyler ters gitmeden önce fırlatma rampasından yeterince uzaklaşırsak, sanırım bunu bir başarı olarak kabul edeceğim. Sadece platformu havaya uçurma,” diye bir açıklama yapan Musk, “Fırlatma rampasını yeniden inşa etmek muhtemelen birkaç ayımızı alır.” diyerek endişesini dile getirdi.

Elon Musk, Twitter‘daki takipçilerine, fırlatmanın iptal edilmesinin ardından, bir basınç valfinin donmuş gibi göründüğünü ve iptal kararının nedeninin bu olduğunu açıkladı.

SpaceX’in amacı, uzaya girip çıkabilen bir araç geliştirmek. Dolayısıyla bu aracın, dikey olarak kalkış ve iniş yeteneğine sahip olması gerekiyor. Starship, resmi olarak 2025 için planlanan Artemis 3 görevi sırasında Ay’a astronotlar indireceği için, bu program NASA için özellikle çok önemli durumda.

adbanner