Starlink Ukraynalı Askerler İçin Neden Hayati Öneme Sahip?

Üst düzey bir Ukraynalı yetkili, Elon Musk’un Starlink uydu bağlantısının, Rusya ile yapılan savaşta, tüm cephelerde Ukraynalı askerler tarafından kullanıldığını söyledi.

Yalta Avrupa Stratejisi Toplantısı’nda konuşan Ukrayna İstihbarat Başkanı Kyrylo Budanov, Starlink’in kapsama alanının, Rus işgali altındaki Kırım’da bir süre devre dışı kaldığını; ancak savaş alanında önemli bir rol oynamaya devam ettiğini doğruladı.

Budanov: “[Starlink uydularının] iyi mi, kötü mü olduğu konusunda istediğinizi söyleyebilirsiniz. Ancak gerçekleri saklayamazsınız. Kesinlikle savaş alanında en ön saflarımız bunları kullanıyor” ifadelerini kullandı.

Budanov sözlerini şöyle sürdürdü: “Starlink önemli bir rol oynadı ve oynamaya devam ediyor. Çünkü pek çok sistem, iletişim için, drone iletimleri için, Starlık sistemlerinin antenlerini kullanıyor. Özellikle de uzaktan komuta merkezleri açısından bu çok kritik” 

Budanov’un yorumları, Musk’un şirketinin, Starlink uydu iletişim ağını sabote etmeye karıştığı yönündeki iddiaların ardından geldi.

SpaceX, savaşın başladığı 2022 yılından bu yana, Ukrayna’daki sivillere ve orduya internet bağlantısı sağlamak amacıyla, Starlink terminallerini Ukrayna’ya gönderiyor.

Starlink’in yüksek hızlı bağlantısının Ukrayna ordusu için, özellikle de drone gibi insansız sistemler için hayati önem taşıdığı kanıtlandı.

12 Eylül 2023’te satışa sunulan SpaceX CEO’su Musk’ın yeni biyografisinde, Musk’ın, 2022’de Rus işgali altındaki Kırım kıyısına yakın Sevastopol’de, Ukrayna’nın Rus deniz filosuna yönelik saldırısını engellemek için, gizlice Starlink ağının kapatılması emrini verdiği iddia ediliyor.

Ancak Musk, biyografide bahsedilen sabotajla bir ilgisi olduğunu yalanladı. Bölgedeki Starlink ağının açılmadığı için kapatılmasının da mümkün olmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’den de, olası Starlink sabotajına ilişkin yorum talebine, bu olay hakkında konuşamayacağını söyleyerek yanıt verdi. Starlink’in Rusya-Ukrayna savaşında “hayati bir araç” olduğunu kaydetti.  Blinken, “Umduğumuz ve beklediğimiz şey, teknolojinin Ukraynalıların kullanımına tamamen açık kalmasıdır” dedi.

adbanner