SunExpress 2022'yi Tarihi Rekorlarla Kapatacak | Boarding Info

Written by 17:54 Güncel-Gündem, HAVACILIK

SunExpress 2022’yi Tarihi Rekorlarla Kapatacak

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın yüzde 50 ortağı olduğu SunExpress, şirketin merkezi Antalya’da SunPlaza Genel Müdürlük binasında düzenlediği toplantıyla, kış sezonu planlarını duyurdu. Toplantıda, SunExpress CEO’su Max Kownatzki ve SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan, şirketin hedeflerini ve çalışmalarını anlattı.

DACH Bölgesinden Anadolu’ya En Yüksek Koltuk Kapasitesi 

2022 yılında, pandeminin getirdiği seyahat kısıtlamalarının ortadan kalkmasıyla birlikte, hava yolu taşımacılığına yönelik talep, önemli ölçüde arttı. SunExpress, 2022’de, pandemi sürecinin yarattığı zorlukların üstesinden gelmekle kalmayıp; rekor sayıda yolcu taşıdı. Zorlu geçmesi beklenen yıl, havayolu için rekorlarla ve ödüllerle dolu bir yıl olarak kayıtlara geçti.

SunExpress CEO’su Max Kownatzki, Muhammed Yılmaz, SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan

Sezonun en yoğun günü olan 31 Temmuz’da, 50 binden fazla yolcu taşıyarak bir rekora imza atan SunExpress, yılın ilk 9 ayında 8 milyonu aşkın yolcu taşımayı başardı. SunExpress CEO’su Max Kownatzki: “2022 yılı bitmeden 10 milyon yolcu rakamını aşacaklarından emin olduğunu“ söyledi.

Almanca konuşulan ülkelerden (DACH ülkeleri: Almanya, Avusturya ve İsviçre) İstanbul dışında Türkiye’ye en büyük koltuk kapasitesini sağlayan SunExpress, yolcu trafiği anlamında, pandemi öncesi 2019 yılı seviyelerinin üzerine çıkmakla kalmayıp; yolcu sayısı açısından da yılı rekor ile kapatacak.

Kış Sezonunda Tarihindeki En Geniş Uçuş Ağına Ulaşacak

Türkiye ile Avrupa arasında köprü kurarak, bir turizm elçisi gibi çalışmaya devam ettiklerini anlatan Kownatzki, SunExpress’in, 2022 yılında uçuş ağında da tarihindeki en büyük genişlemeyi kaydettiğini belirtti.

Eylül ve Ekim ayları için 1000 uçuşluk ek kapasitenin ardından Kasım ayı için de 550 ek uçuş planlayan havayolu, böylece kış sezonu kapasitesini, hem 2021 hem de 2019 kışına göre %35 artırdı. Ayrıca SunExpress, uçuş ağına 15 yeni rota ekleyerek, kış sezonu için tarihinin en büyük uçuş ağına ulaştı.

Havayolunun filosundaki uçak sayısı kısa süre içinde 60’a ulaşacak. Bu da şirketin, bugüne kadar ulaştığı en yüksek uçak sayısı olacak.

47 Milyon Turist Hedefine Katkı

Turizmi, güneş ve plaj tatillerinin ötesine taşıyarak, Türkiye’yi yılın her döneminde ziyaret edilen bir ülke haline getirmek için çalıştıklarını belirten Kownatzki, “Türkiye’nin bu yıl için belirlediği 47 milyon turist hedefine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı iş birliğiyle, Türkiye’yi yurt dışında tanıtmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyor ve Türkiye’ye yönelik seyahatin yılın tamamında teşvik edilmesine katkıda bulunuyoruz” dedi.

SunExpress Kendi Pilotlarını Yetiştirecek

SunExpress geleceğin Türk pilotlarını yetiştirmek için 2018 yılından bu yana Çoklu Ekip Pilot Lisans Programı’nı yürütüyor. Pandemi döneminde 117 pilot, bu programı başarıyla tamamladı ve mezun oldu. Çoklu Ekip Pilot Lisans Programı’na devam etmeyi planlayan SunExpress, önümüzdeki beş yıl içinde, mezun olduktan sonra SunExpress bünyesinde istihdam edilecek 160 pilot yetiştirmenin hazırlıklarını yapıyor.

Muhammed Yılmaz, SunExpress CEO’su Max Kownatzki

Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan, yetiştirmek üzere alınacak pilotlar ile ilgili ilanların 2023’ün ilk çeyreğinde açılacağını belirtirken; adaylarda üniversite mezunu olması şartı arayacaklarını belirtti. İlan için yaş sınırı olacağını da sözlerine ekledi. Ayrıca 40 adet tecrübesiz yardımcı pilot (F/O) ve 80 kabin memuru da alınacağı duyuruldu.

SunExpress, büyüme planları doğrultusunda, 2023’te, kokpit, kabin, hat bakım, yer operasyonları ve genel müdürlük pozisyonları için 200’ün üzerinde yeni istihdam yaratmayı planlıyor.

SunExpress ABD’de Uçacak!

ABD merkezli IAero şirketi ile wet lease kiralama anlaşması imzalamak üzere görüşmeler yapan hava yolu, bu kapsamda 4 adet Boeing 737-800 uçağıyla hizmet verecek. Anlaşma, Türkiye’den bir hava yolunun, kabin ve kokpit ekipleriyle birlikte ABD’de gerçekleştirdiği ilk geniş kapsamlı wet lease operasyonu olacak. Anlaşma kapsamında, dört ay boyunca, SunExpress’in 120 kişilik kokpit-kabin ekibi, ABD’de görev yapacak.

SunExpress ABD’ye uçmaya hazırlanıyor

Uçuşların, Aralık 2022’de başlaması ve Nisan 2023’e kadar devam etmesi bekleniyor. Çoğunlukla Miami ile Karayipler arasında kısa menzilli uçuşlar yapılacak.

SunExpress “Dünyanın En İyi Tatil Hava Yolu” Ödülünü Aldı

SunExpress, geçtiğimiz günlerde, havacılık sektörünün Oscar’ı olarak bilinen Skytrax 2022 Dünya Hava Yolu Ödülleri’nde “Dünyanın En İyi Tatil Hava Yolu” ödülünün sahibi oldu. SunExpress, Dünya Hava Yolu Ödülleri’nde geçtiğimiz dönemde de üç yıl art arda “Türkiye’nin En İyi Tatil Hava Yolu” seçilmişti. 

SunExpress, 2022’de Skytrax tarafından ‘Dünyanın En İyi Tatil Hava Yolu’ Ödülü’ne layık görüldü

Uluslararası hava taşımacılığı derecelendirme kuruluşu Skytrax tarafından yıllık olarak açıklanan ödüller, yolcu memnuniyetini ölçmek üzere gerçekleştirilen global ölçekli anket sonucu ile belirleniyor. Bu yıl online anket Eylül 2021-Ağustos 2022 tarihleri arasında 100 ülkeden yaklaşık 14 milyon yolcunun katılımıyla yapıldı.

Toplantıda konuyla ilgili olarak Kownatzki, “Bu gelişme, sunduğumuz hizmet kalitesi ve ekiplerimizin profesyonelliğinin bir göstergesi olması açısından Türk havacılığı ve SunExpress için büyük bir başarıdır. Türkiye’den ABD’ye taşıyacağımız uzmanlığımız, aynı zamanda 14 milyon yolcunun oylaması sonucu bize verilen ‘Dünyanın En İyi Tatil Hava yolu’ unvanımızın gerekliliklerini en üst düzeyde yerine getirdiğimizi de kanıtlıyor.“ şeklinde konuştu

(Visited 262 times, 2 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info