Suudi Arabistan’da 170 Kilometrelik Arabasız Şehir Kuruluyor

Suudi Arabistan’da düz bir hat üzerinde, 170 kilometre uzunluğunda, arabasız bir şehir kurulması planlanıyor. “The Line” adı verilen proje, mega şehirlerde nasıl yaşadığımızı ve çalıştığımızı bize hatırlatıp, sistemi tamamen alt üst etmeye hazırlanıyor. Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın, ‘gelecek şimdi olabilir’ diye özetlediği projenin toplam maliyetinin 500 milyar Dolar olması bekleniyor.

Ocak ayının başlarında, veliaht prens, Suudi Arabistan’da “The Line” adlı yeni bir şehir planı üzerindeki çalışmalarını açıkladı. Adından da anlaşılacağı gibi, ‘The Line’ 106 mil uzunluğunda, düz bir hat boyunca inşa edilecek. Günün birinde, bir milyon insanı ağırlayabilecek.

Dünya’nın en büyük petrol üreten ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan, bir süredir ulusal gelirlerini çeşitlendirme çabası içinde. Ev ve arabalardan tamamen arındırılmış olan ilginç proje, ülkenin turizme bakış açısı ve kültüründe önemli bir değişime işaret ediyor.

The Line, Kızıldeniz boyunca kurulacak “Neom” olarak bilinen büyük projenin bir parçası. 170 kilometrelik hat, Neom’daki çeşitli toplulukları birbirine bağlayacak ve vatandaşların bir yerden diğerine yürüyebilecekleri ana cadde olarak kurgulanacak. Prens, projenin kaynağının Suudi hükümeti, PIF ile yerel ve küresel yatırımcılar olacağını; projenin tamamlanmasının ise 10 yıldan fazla süreceğini duyurdu.

Veliaht prens, projenin ortaya çıkış motivasyonunu: “Tarih boyunca şehirler, vatandaşları korumak için inşa edildi. Sanayi Devrimi’nden sonra, şehirlerde insanlardan daha çok makinelere, arabalara ve fabrikalara yer verildi. Dünya’nın en gelişmiş kentleri olarak görülen şehirlerde, insanlar, hayatlarının büyük bir kısmını işe gidip gelirken harcıyor. 2050’ye kadar işe gidip gelme süreleri iki katına çıkacak. 2050’ye kadar, yükselen CO2 emisyonları ve deniz seviyeleri nedeniyle, bir milyar insan bulunduğu şehri terk etmek zorunda kalacak. İnsanların yüzde doksanı kirli hava soluyor. Kalkınma uğruna doğayı neden feda edelim ki? Neden her yıl yedi milyon insan kirlilik yüzünden ölsün?” şeklinde özetliyor.

Prens’e göre, The Line Projesi ile kurulacak 170 kilometrelik hat boyunca, hiçbir yere ulaşım iki dakikadan fazla sürmeyecek. Yürümek istemeyenler için, kurulacak şehir “ultra yüksek hızlı ulaşım ve otonom mobilite çözümleri” ile inşa edilecek.

Elbette bu projenin birkaç tanıdık aleyhtarı var. Şu an cezaevinde bulunan kadın hakları aktivisti Loujain al-Hathloul’un kardeşi Walid al-Hathloul, projenin hiçbir zaman hayata geçeceğine inanmıyor ve bu projenin, sadece prensin şöhret kazanma girişimi olduğunu düşünüyor. El-Hathloul: “Muhammed bin Selman şehir inşa etmenin video oyunlarında olduğu gibi yapılabileceğini düşünüyor. Medya üzerinden ortaya koyduğu bu saçmalıkla tarih yazacağını ve kendisini unutulmaz bir lider yapacağını düşünüyor” şeklinde çok ağır biçimde eleştirilerini ifade ediyor.

Veliaht prens, projenin 2021’in ilk çeyreğinde resmi olarak başlayacağını ve bu süreçte 300.000’den fazla yeni iş yaratılacağını da açıkladı.

adbanner