(Photo by Fayez Nureldine / AFP)

Suudi Kadınların Seyahat Özgürlüğü

Suudi Arabistan hükümeti, kadınların seyahat hakkı üzerindeki erkek “vesayetini” kaldırma kararı aldı. Artık Suudi Arabistanlı kadınlar tek başına seyahat edebilecek!

Karar doğrultusunda 21 yaş ve üzerindeki kadınların pasaport başvurusu yapmak veya tek başlarına yurt dışına seyahat etmek için artık erkek iznine ihtiyaçları kalmamış oldu. Bugüne kadar kadınların seyahat edebilmek için eşlerinden, babalarından ve bazen kendi oğullarından izin almaları gerekiyordu!

Yeni yasal düzenlemeler kadınların çalışma hayatındaki alanlarını da genişletirken; doğum, evlilik ve boşanmaların kayıt altına alınması, kadınların da artık çocukların yasal vasisi olabilme gibi hakları da beraberinde getiriyor.

Suudi kadınlar için tartışmasız bir reform anlamına gelen bu gelişmeler için, yasal sistemin kendilerini koruyamayacağına inandıkları için Suudi kadınların başka ülkelere mülteci statüsünde yerleşme arayışının ciddi şekilde artmasının ardından harekete geçildi.

Suudi Arabistan’da kadınlar 2015 yılında oy kullanma hakkı edindi. 2017’de kadınlara ilk kez ehliyet alma yetkisi verildi.

Ancak ülkede hala kadınların yasal statüleri erkeklerle tamamen eşit değil. Bir mahkemede kadının şahitliği, bir erkekle aynı ağırlığa sahip değil. Kadınların hala başta evlenmek olmak üzere pek çok konuda erkeklerden izin alması gerektiği gerçeği devam ediyor!

adbanner