Taliban Yönetimi Sonrası Afganistan’a Uçan İlk Havayolu

Flydubai, Taliban’ın Ağustos 2021’de ülkenin kontrolünü geri almayı başarmasının ardından, Afganistan’ın başkenti Kabil’e düzenli olarak tarifeli yolcu uçuşlarına devam eden ilk uluslararası havayolu oldu.

Değişken ortamlarda faaliyet göstermeye yabancı olmayan Flydubai, kardeş havayolu Emirates’in, geçtiğimiz Cuma günü uçuşlarını durdurmasına rağmen, Tel Aviv’e tarifeli uçuşlar gerçekleştirmeye devam eden birkaç havayolundan biri durumunda.

Taliban’ın Kabil’i kuşatmasının ardından, Amerikan ve İngiliz birliklerinin, acil bir şekilde ülkeyi terk etmesiyle, kontrolün yeniden Taliban rejimine geçtiği Afganistan’da, uluslararası havayolları hızlı bür şekilde ülkeyi terk etti. Hem yabancılar hem de Afganların şehirden kaçmak için akın ettiği, Kabil Havalimanı, tahliye uçuşlarının odak noktasıydı.

Flydubai ilk olarak 2010 yılında Kabil’e uçtu. Ancak havayolu, iki yıldan fazla süredir, Afganistan’ın başkentine herhangi bir uçuş yapamadı. Dubai ile Kabil arasında askıya alınan uçuşlar, eçtiğimiz Perşembe günü yapılan ilk uçuşla yeniden başladı. Sefereler şimdilik her gün bir kez karşılıklı olarak gerçekleştirilecek.

Flydubai, 15 Kasım’dan itibaren Boeing 737 filosuyla günde iki kez bu rotada uçuş gerçekleştirmeyi planladığını açıkladı.

BAE merkezli GAAC isimli şirket, Taliban adına, Kabil Uluslararası Havalimanı’nın işletilmesi ve uluslararası standartlara döndürülmesi ihalesini kazandı. Şirket, Katar merkezli rakibini geride bıraktığı ihalenin ardından, yer hizmetleri ve güvenlik tarama hizmetleri de sağlayacak.

Qatar Havayolları, Taliban’ın yönetimi devralmasının ardından, Afganistan’da mahsur kalan yabancı vatandaşları ülkelerine geri göndermek için Kabil’e sivil uçuş gerçekleştiren ilk havayolu şirketi olmuştu.

adbanner