Tamamen Elektrikli Uçakla İlk Ticari Uçuş Ne Zaman Yapılacak?

Kanadalı deniz uçağı operatörü Harbour Air, kısa süre önce tamamen elektrikli bir ticari uçakla, dünyanın ilk noktadan noktaya uçuşun testlerini başarıyla gerçekleştirdi.

Kullanılan uçak, elektrik motoruyla güçlendirilen, De Havilland Beaver modeliydi. Havacılık tarihi için önemli bir kilometre taşı olan bu uçuş, 17 Ağustos’ta gerçekleşti. 72 km menzile sahip uçuş, 24 dakika sürdü. İnişin ardından, uçağın bol miktarda yedek gücü kaldığı anlaşıldı.


İlgili Haber | Tüm Yönleriyle Geleceğin Alternatif Uçak Yakıtları


Tek motorlu deniz uçağı De Havilland Beaver, Kanada’nın Vancouver Uluslararası Havalimanı’nın (YVR) bitişiğindeki Fraser Nehri’nden havalandı. 24 dakikada yaklaşık 72 km yol kat ettikten sonra, Victoria Uluslararası Havalimanı’nın (YYJ) yanındaki Saanich Koyu’na indi. Tamamen elektrikli tahrik sistemiyle gerçekleştirilen ilk noktadan noktaya uçuş, ticari havacılığın geleceği için önemli bir kilometre taşı oldu.

Dünyanın İlk Tamamen Elektrikli Uçağı

Harbour Air, deniz uçaklarıyla transit taşımacılık hizmeti veriyor. Şirket, gelecekte bu uçakların elektrikli varyantlarını kullanmayı planlıyor. Dünyanın ilk tamamen elektrikli havayolunu inşa etmek gibi bir hedefle yola çıkan ekip, tamamen elektrikli Beavers uçaklarının, operasyonların geleceği için kritik bir eşik oluşturacağını tahmin ediyor.

2019’da Harbour Air, uçağın eski motorunu söktü ve %100 elektrikle çalışan 750 beygir gücünde yeni bir motorla değiştirdi. Bunu yapmak için elektrikli havacılık devrimine öncülük eden bir şirket olan magniX ile ortaklık kurdu. Motor sadece 10 ayda üretildi ve uçağa entegre edildi. 10 Aralık 2019’da uçak ilk test uçuşunu Richmond’da gerçekleştirdi. Bu, dünyanın gökyüzü ile buluşan ilk tamamen elektrikli ticari uçağı olarak kayıtlara geçti.

Harbour Air, tamamen elektrikli deniz uçağına güç sağlamak için MagniX ile ortaklık kurdu.

Şirket, o tarihi günden bu yana, FAA ve Transport Canada’dan gerekli sertifika ve onayları alabilmek için uçağı sürekli farklı koşullarda test etmeye devam ediyor. Sertifikasyon sürecinin sonunda ilk noktadan noktaya uçuş da başarıyla gerçekleştirildi ve kısa süre içinde yolcular, dünyanın ilk tamamen elektrikli uçağıyla seyahat edebilmek için rezervasyon yapabilecekler gibi görünüyor.

Harbour Air, 2024 yılının yaz sezonuna kadar kâr amaçlı yolcu taşımayı planladığını açıkladı.

adbanner