THY Pilotlarına Kokpitte Namaz İzni Çıktı

Bir kaç hafta önce THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, kokpitte namaz kılmak isteyen pilotlar için düzenleme yapacaklarını açıklamıştı. Konuyu YouTube kanalımız Boarding Info için hazırladığımız bir videoda detaylandırmıştık.

Patronlar Dünyası isimli web sitesinde Toygun ATİLLA imzalı habere göre, THY tarafından kokpitte namaz kılmak isteyen pilotlar için gerekli düzenleme tamamlandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından da onaylanarak yürürlüğe girdi.

THY’nin uçuş operasyon yönergesindeki C maddesinde küçük bir revize yapılarak, kokpitte pilotların namaz kılabilmesinin önü açılmış oldu.

İlgili madde şu şekilde değiştirildi: “Türk Hava Yolları, uçuş sırasında uçuş mürettebatının zihinsel fiziksel sağlığına önem vermektedir. Bu nedenle, uçuş ekibi üyelerinin uçuşun kritik olmayan aşamalarında, esneme ve hafif egzersizler için kısa molalar vermesine veya kokpitte dua etme, inancının gereğini yerine getirmesine izin vermektedir”

THY Uçuş İşletme Koordinasyon Müdürü İzzet Berk Bingöl, THY Kalite Güvence Müdürü Bilal Yardım, Muhammed İkbal Abay, THY Başkan Yardımcısı (Döküman ve uyumluluk) Levent Akyol, Yönetim Kurulu üyesi Bilal Tek, Genel Müdür Yardımcısı (Uçuş İşletme) Mehmet Kadaifçiler tarafından imza altına alınan ve 24 Ağustos’da düzenlenen THY’nin “uçuş operasyon yönergesi” aynı gün Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı ve yürürlüğe girdi.

‘Namaz Kılmak Tehlikeli’ Diyen Pilot İşten Atıldı

Geçtiğimiz Nisan ayında Kanada’nın Vancouver şehrine yapılan bir uçuş sırasında, kokpitte namaz kılmak isteyen yardımcı pilot M.F.S’ye, 30 yıllık kaptan pilot Y.G, “Uçuş emniyetini tehlikeye atabilir” diye karşı çıkmıştı. İddialara göre, yaşanan olayın, yardımcı pilot tarafından şirkete raporlanmasının ardından, kaptan pilot Y.G’nin, görevine son verilmişti.

Halk TV’den Fırat Fıstık’ın haberine göre, işten atılmasının sebebini soran kaptan pilota, THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat tarafından “Sebep söylemek zorunda değilim, istediğimi atarım” şeklinde bir yanıt verdiği öne sürülmüştü.

Gazete Duvar’dan Can Bursalı’ya konuşan kaptan pilot, kendisini şikayet eden kişinin, her ikisi de Kartal İmam Hatip Lisesi’nden mezun olan iki yöneticiyle yakın olduğunu söylemişti.

adbanner