Ticari Uzay Uçuşlarında FAA Etkisi Artacak

Biden yönetimi, ticari uzay yolculuğunun gelişimine yanıt olarak, özel uzay işletmelerinin kontrolünü, Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı (DOT) ile Ticaret Bakanlığı (DOC) arasında bölmek için bir öneri yayınladı.

Ticaret Bakan Yardımcısı Don Graves, 15 Kasım 2023’te yaptığı basın açıklamasında “ABD endüstrisi, uzayın faydalarını Dünya’ya getirme konusunda dünyaya öncülük ediyor” şeklinde konuştu. “Bu yasa, hükümetimizin ticari genişlemeyi tüm Amerikalıların yararına destekleyen bir düzenleyici ortam oluşturmasını sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Yeni kurallar, DOT’un gözetimini, Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) Ticari Uzay Taşımacılığı Ofisi aracılığıyla, uzay aracının fırlatılması ve yeniden girişinin ötesine genişletmesini sağlayacak. Önerilen plan kapsamında FAA, ticari uzay istasyonları ve Ay görevleri de dahil olmak üzere ,daha geniş bir yelpazedeki insanlı uzay uçuşu faaliyetlerini denetleyecek. Aynı zamanda nesnelerin uzayda ve Ay yüzeyine taşınmasını yönetecek bir “uzay içi taşıma lisansı” da uygulayacak.

Eş zamanlı olarak, DOC’un Uzay Ticareti Ofisi, yetki alanını DOT tarafından düzenlenmeyen insansız uzay araçlarını da kapsayacak şekilde genişletecek. Bu, gelişen uzay içi servis, montaj ve üretim (ISAM) alanının yanı sıra enkaz kaldırma alanını da içerecek.

Ayrıca Uzay Ticareti Ofisi, bu sorumluluğu ABD Savunma Bakanlığı’ndan devralma olasılığıyla birlikte, bir sivil uzay trafiği koordinasyon sistemi de geliştiriyor.

adbanner