Tüm Yolcular Zıplarsa Uçak Düşer mi? | Boarding Info

Written by 00:24 Bunları Biliyor Musunuz?, HAVACILIK

Tüm Yolcular Zıplarsa Uçak Düşer mi?

Erik Witsoe/EyeEm/Getty Images

Eğer uçakla seyahatinizi uyuyarak veya korkudan titreyerek geçirmiyorsanız, etrafınızda gördüğünüz her şey aklınızda yeni soru işaretleri oluşmasına sebep olabiliyor.

İnsanın aklına en sık gelen sorulardan biri de seyir esnasında, tüm yolcular aynı anda ayağa kalkıp zıplasa ne olur❓ Uçak düşer mi❓

Hatırlarsanız bir dönem, 1 milyar Çinli aynı anda zıplayarak ABD’de deprem olmasını sağlamaya çalışmıştı?

Sorunun cevabını bir örnek üzerinden açıklamak gerek. Ortalama 75 kg ağırlığındaki 300 yolcusu ile seyreden bir Boeing 777 uçağını ele alalım.

Tüm yolcuların aynı anda zıplaması, 22,5 tonluk bir ağırlığın uçağa ekstra bir kuvvet uygulaması anlamına geliyor.

Boeing 777’lerin boş ağırlığı 160 ton civarında. Yolcu, yük ve yakıt aldıktan sonra maksimum kalkış ağırlığı 300 tonlara ulaşıyor.

Yani 300 ton ağırlığında ve saatte 850 km civarında hızla seyreden bir uçaktaki 22,5 ton ağırlığın uyguladığı kuvvet çok da mühim değil.

Zıplama sonrası ilk anda uçakta bir miktar aşağı yönlü eğilim meydana gelip irtifa kaybedebilir.

Ancak otopilot sistemi hemen devreye girip bazı titreşimler ile pilotu uyararak duruma el koyar. Motor gücünü artırarak yüksekliği istenen seviyeye getirir.

Zira otomatik pilot sistemi, uçağın yüksekliği ve hızını sürekli izleyerek motor gücünü buna göre ayarlıyor.

Uçaklar, kötü hava koşullarında ve şiddetli türbülans durumlarında, insanların zıplayarak oluşturacağı böyle bir kuvvetin çok daha üzerinde kuvvetlere maruz kalabiliyor. Zaten uçaklar bu yüzden üretim aşamalarında böyle ciddi kuvvet ve etkilere karşı test ediliyor.

Özetlemek gerekirse böyle bir senaryoda büyük ihtimalle hiç bir şey olmaz ve emniyetli bir şekilde uçuşunuz devam eder. Ama bu yine de sizin uçakta ayağa kalkıp zıplamanızı gerektirmiyor.
Yani sakın böyle bir şey denemeyin❗️

(Visited 1.014 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info