Türk Hava Yolları ABD’de Hangi Yeni Şehirlere Uçacak?

Türk Hava Yolları, geçtiğimiz günlerde ABD’deki yeni uçuş noktası Denver’e ilk seferini gerçekleştirdi. Denver ile birlikte İstanbul’dan ABD’nin 14 farklı destinasyonuna uçuş yapan bir havayolu haline gelen THY’nin önümüzdeki süreçte uçuş ağına Amerika Birleşik Devletleri’nden hangi yeni noktaları ekleyeceği de büyük merak konusu.

Türk Hava Yolları şu anda, İstanbul ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 14 farklı noktayı, non-stop uçuşlarla birbirine bağlıyor. Bu destinasyonlar: Atlanta (ATL), Boston (BOS), Chicago (ORD), Dallas (DFW), Denver (DEN), Detroit (DTW), Houston (IAH), Los Angeles (LAX), Miami (MIA), New York (JFK), Newark (EWR), San Francisco (SFO), Seattle (SEA) ve Washington (IAD).

Türk Hava Yolları’nın Amerika Birleşik Devletleri’nde uçmayı planladığı destinasyonlar şu şekilde:

  • Charlotte (CLT)
  • Minneapolis (MSP)
  • Orlando (MCO)
  • Philadelphia (PHL)

Türk Hava Yolları’nın nihai hedefi, uçuş ağında Amerika Birleşik Devletleri’nden toplam 20 destinasyonun bulunması. Yukarıdaki listede yer alan 4 destinasyona uçuşların başlatılmasının ardından, hedefi tamamlamak için kalan 2 uçuş noktasının hangileri olacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

Uçacağı Noktaları Önceden Söylüyor!

Türk Hava Yolları, uçmayı planladığı noktaları yıllar önceden kamuoyuna açıklamak gibi bir özelliğe sahip olmasıyla, pazardaki rakiplerinden ayrışıyor. Havayolu şirketleri genellikle, rekabetçi bir tepki adımını önlemek için, uçuş ağına eklemeyi planladığı yeni destinasyonları, mümkün olduğunca saklamayı tercih ediyor. Ancak Türk Hava Yolları için bu durum geçerli değil.

Dünyanın en fazla ülkesine uçan havayolu ünvanını uzun süredir elinde bulunduran ve yakın gelecekte bu ünvanı kimseye kaptırması beklenmeyen Türk Hava Yolları’nın oldukça agresif bir büyüme planı var.

2023 ile 2033 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde, filosundaki uçak sayısını ikiye katlayarak, kuruluşunun 100’üncü yılına, filosunda 800’ün üzerinde uçak olan bir havayolu olarak girmek istiyor. THY’nin uçuş ağının ne kadar geniş olduğu göz önüne alındığında, çoğu pazarda hakimiyet kurduğunu söylemek mümkün.

Türk Hava Yolları, yolcularını tek bir noktadan, Aşkabat’a, Kabil’e, Johannesburg’a, Mumbai’ye veya Zanzibar’a  ulaştırabiliyor. Uçak sayısının ikiye katlanmasıyla, uçuş ağının da çok ciddi şekilde genişleyeceğini öngörmek zor değil.

ABD’li Havayollarının Merkezlerini Hedefliyor!

THY’nin uçuş ağını genişletme planının, ortak olup olmadıklarına bakılmaksızın, ABD’li dev taşıyıcıların merkezlerini kapsaması, oldukça ilgi çekici.

Denver, Houston, Newark gibi Star Alliance taşıyıcılarının merkezlerine hizmet vermek THY için elbette mantıklı görünebilir. Ancak THY artık, oneworld ve SkyTeam ittifaklarının merkezlerini de uçuş ağına eklemenin peşinde.

Kısa süre önce American Airlines‘in merkezlerinden biri olan Dallas‘a uçmaya başlayan THY’nin önümüzdeki süreç için planları arasında, aynı havayolunun diğer önemli merkezleri olan Charlotte ve Philadelphia var. Bir diğer ABD’li havayolu Delta‘nın merkezlerinden biri olan Detroit’e kısa süre önce uçmaya başlayan THY’nin planları arasında şimdi de Delta’nın diğer önemli merkezlerinden Minneapolis yer alıyor.

Sırada ABD’den Hangi Destinasyonlar Olabilir?

Son dönemde dev ABD’li havayollarının merkezlerine uçmaya başlamak, THY için ne kadar tesadüf eseri bilinmez. Ancak THY’nin uçuş ağını genişletme planları yaparken, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek trafiğe sahip havalimanlarını hedef aldığı kesin. Belki de bu durum, bahsedilen havalimanlarından bazılarının,  tek başına büyük pazar olmasından değil, devasa aktarma merkezleri olmalarından da kaynaklanıyor olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek trafiğe sahip 20 uluslararası havalimanına bakıldığında, THY’nin planları arasında olduğunu açıklamadığı havalimanları arasında Fort Lauderdale (FLL), Las Vegas (LAS) ve Phoenix (PHX) yer alıyor. Bakalım THY’nin ABD’deki genişleme planında, bu havalimanlarından hangileri yer alacak.

adbanner