Türk Hava Yolları Küme Düştü! | Boarding Info

Written by 14:25 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Türk Hava Yolları Küme Düştü!

Havayolu endüstrisinin en prestijli ligi olarak kabul edilen Skytrax, Türk Hava Yolları’nı ‘4 yıldızlı havayolları’ kategorisinden ‘3 yıldızlı havayolları’ kategorisine düşürdü. Abu Dabi merkezli Etihad ise en prestijli sıralama olan 5 yıldızlı ligden bir basamak aşağı indirildi. Türkiye’den Atlasglobal, 4 yıldızlı havayolları listesinde kalmayı başardı.

Havayolu ve havalimanlarının birbiriyle rekabetinde en prestijli değerlendirme sistemi, İngiliz merkezli Skytrax’in yaptığı sıralamalar, derecelendirmeler ve düzenli olarak dağıttığı ödüller.

Ne kadar adil olduğu bilinmez; ancak Skytrax, tamamen yolcu deneyimi ve memnuniyetine dayandığını iddia ettiği araştırmaları neticesinde; havayollarını kabinden havalimanı hizmetine, ikramdan terminal operasyonuna, koltuk konforundan uçak içi eğlence sistemine kadar 800 farklı konuda analizleyerek yıldızlı bir sistematiğe göre sıralıyor.

Bu sıralamada 5 yıldızlı şirketler kategorisinde yer alan havayolları, küresel ölçekte dünyanın en iyileri kabul ediliyor.

YILDIZLI HAVAYOLLARI

Skytrax, havayollarına “yıldız” dereceleri verir ve havayolları da bu yıldızların getirdiği prestiji gururla yolcularına anlatır. Kendilerini tanıtırken bu yıldızların gücünü kullanır.

Yakın zamana kadar Skytrax’in en yüksek mertebesi olan 5 yıldızlı havayollarının 11 tane üyesi vardı. Üstelik bunların dördü, bu kategoriye çok yakın geçmişte katılmayı başarmıştı.

 • Japan Airlines (Temmuz 2018)
 • Lufthansa (Aralık 2017)
 • Etihad (Ekim 2016)
 • EVA Air (Haziran 2016)

ETIHAD’IN TARTIŞMALI SKYTRAX GEÇMİŞİ!

2014 yılında Abu Dabi merkezli Etihad Havayolları, ani bir kararla Skytrax sisteminden çekildiğini açıkladı.

Kararın, Skytrax Havayolu Derecelendirme Sisteminin kriterlerini ve ölçümlerini gözden geçirilmesinin ardından verildiği duyuruldu. Sistemin ve sıralamanın adil olmadığı net olarak ifade edildi.

Ancak bu karar uzun sürmedi ve Etihad, 2016’da tekrar sisteme katıldı. Sisteme yeniden katılmalarının ardından, aniden ”Skytrax 5 Yıldızlı Havayolları” listesinde kendilerine yer buldular. Yani Etihad aslında Skytrax kriterleri ve derecelendirme sistemini; kendilerini en iyiler arasında göstermediği durumlarda adil bulmadığını ifade ediyor gibiydi.

Skytrax isimli şirketin, en önemli gelir kaleminin, havayollarına çeşitli danışmanlık hizmetleri sunmak olduğunu ifade etmek gerekiyor. Her ne kadar danışmanlık yaptıkları havayolları ile verdikleri ödüller arasında bir korelasyon olmadığını iddia etseler de, böylesi bir durumun ortaya bir çıkar çatışması çıkaracağı aşikar gibi görünüyor!

Geçtiğimiz günlerde ise alınan ani bir kararla Etihad, Skytrax tarafından bir kategori aşağı indirilerek ”Skytrax 4 Yıldızlı Havayolları” listesine alındı.

Böylece 5 yıldızlı havayolları listesinde 10 havayolu kaldı!

Top 10 | Skytrax 5 Yıldızlı Havayolları

 • ANA All Nippon Airways
 • Asiana Airlines
 • Cathay Pacific Airlines
 • EVA Air
 • Garuda Indonesia
 • Hainan Airlines
 • Japan Airlines
 • Lufthansa
 • Qatar Airways
 • Singapore Airlines

TÜRK HAVA YOLLARI VE SKYTRAX İLİŞKİSİ

Türk Hava Yolları, uzun yıllar boyunca Skytrax ile iyi ilişkilere sahipti. Yıllar boyunca Skytrax’in Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu ödülünü kimseye kaptırmayan THY, hep 5 yıldızlı havayolları listesinin bir üyesi olmayı bekledi. Bu esnada Skytrax’ten düzenli olarak dünyanın en iyi Business Class Lounge, en iyi Business Class İkram kategorisi ödüllerini almayı başarıyordu.

Ancak 2018 yılının Haziran ayında yapılan bir açıklama ile bundan böyle Skytrax derecelendirmelerine katılmama kararı alındığı duyuruldu.

Yolcu memnuniyetini ve deneyimini birinci önceliği addeden havayolu, yolcuların markaya yönelik derecelendirmesi ve geri dönüşlerinden edindiği birikim ile ürün, hizmet ve kalite süreçlerini geliştirme yönündeki adımlarını kararlılıkla sürdüreceğini bildiren kısa bir açıklama ile Skytrax ile ilişkisini bitirdiğini açıkladı.

Bu kararın arkasında ise asıl gerçeğin ise, 5 yıldızlı havayolu kategorisine girmeyi başaran ilk Avrupalı havayolunun Lufthansa olmasının yarattığı rahatsızlığın yattığı düşünülüyor.

Uzun zamandır ”4 yıldızlı havayolları” kategorisinde yer alan Türk Hava Yolları, alınan ani bir kararla küme düşürüldü ve ”3 yıldızlı havayolları” kategorisine alındı. THY’nin yeni ligindeki en özel rakipleri arasında American Airlines, United, Air India, EasyJet ve Ryanair göze çarpıyor.

TÜRKİYE’NİN 4 YILDIZLI TEK HAVAYOLU KALDI!

Türk Hava Yolları’nın küme düşürülmesinin ardından; Skytrax 4 Yıldızlı Havayolları kategorisinde artık 42 havayolu var. Bu havayolları arasında tek Türk ise Atlasglobal Havayolları. 5 Aralık 2017’de bu kategoriye seçilmesi uygun bulunan havayolu, şimdilik listedeki yerini korumayı başarmış durumda.

THY’nin de yer aldığı 3 Yıldızlı Havayolları kategorisinde 50 havayolu bulunurken; 2 yıldızlı tek bir havayolu bulunuyor.

(Visited 250 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info