Türkiye’ye Orman Yangınları İçin Kaç Ülke Uçak Yolladı?

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, Anadolu Ajansı’na yaptığı bir açıklama ile Türkiye’deki orman yangınlarının kontrol altına alınmasına destek veren yabancı hava araçlarına ilişkin bilgi paylaşımında bulundu.

Türkiye’nin 28 Temmuz’dan bu yana mücadele ettiği orman yangınlarına destek gönderen ülkeler, Azerbaycan, İran, Rusya, Hırvatistan, İspanya ve Ukrayna oldu. Bu ülkelerden gelen toplam 18 hava aracı, yangınların söndürülmesi için yürütülen çalışmalara destek olurken; bu hava araçlarının 16’sı bu katkıyı ücretsiz gerçekleştiriyor. Şu an ülkemizde bulunan 18 yabancı hava aracının 12’si uçak ve 6’sı helikopter. Destek için gelen 10 adet uçak ve 6 helikopter, herhangi bir bedel ödenmemek üzere yangınlarla mücadele ediyor.


İlgili Haber | Türkiye’nin Yangın Söndürme Uçağı Var mı Yok mu?


Özkaya: ‘Türkiye’nin sahip olduğu toplam 45 helikopter ve 3 uçağın yanı sıra yabancı ülkelerden destek için gelen 18 hava aracının dışında, hala bekledikleri yardım uçakları olduğunu da’ söyledi. ‘Türkiye’nin, Tarım ve Orman Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı veya AFAD üzerinden herhangi bir uluslararası yardım çağrısı yapmadığını’ aktardı.

Hangi Ülkeden Kaç Hava Aracı Var?

Özkaya’nın açıklamasına göre, ülkemizdeki yabancı hava araçlarının dağılımı şu şekilde:

  • İran 1 uçak ve 2 helikopter
  • Azerbaycan 1 helikopter ve 53 araçlık bir kara ekibi
  • Ukrayna 3 uçak
  • Rusya 5 uçak ve 3 helikopter
  • Hırvatistan 1 uçak
  • İspanya 2 uçak

Avrupa Birliği’nden Destek Gelecek mi?

Avrupa Birliği Sivil Koruma Mekanizması ile ilgili de açıklamalar yapan Özkaya, bunun AB üye ülkelerinden alınan aidatlar ile oluşturulan bir mekanizma olduğunu anlattı. AFAD’ın da buraya üye olması nedeniyle, Türkiye’nin de her yıl belirli bir ücret ödendiğini vurguladı.

Bu aidatların bir havuzda toplandığını ve ihtiyaç duyan ülkelere, buradan destek verildiğini açıklayan Özkaya, bunun bir yardım değil, destek olduğunu söyledi. Bunun kendi hakkımız olduğunu belirtti.


İlgili Haber | Dünya’nın En Büyük Yangın Söndürme Uçağı


Türkiye’nin AB’ye bu konuda yaptığı çağrıya 4 ülkeden 5 uçaklık öneri geldiğini açıklayan Özkaya: ”Hırvatistan, İspanya, Fransa ve Romanya’dan teklif geldi. Romanya’nın uçağı, dolumunun farklı olması sebebiyle Türkiye’nin şartlarını karşılamıyordu. Romanya’ya bu uçağa ihtiyaç duymadığımızı ileterek teşekkür ettik. Fransa’nınki de amfibik olmadığı ve henüz hazır olmadığı için iptal oldu. Amfibik olanlardan 1’i Hırvatistan ve 2’si İspanya’dan olmak üzere toplam 3 uçak geldi. Hırvatistan uçağı Antalya Gazipaşa’ya indi. İspanya’ya ait 2 uçak ise Dalaman’a indi.” ifadelerini kullandı.


İlgili Haber | Yangın Söndürme Uçaklarının Attığı Kırmızı Sıvı Ne?


Söz konusu uçakların gece uçamadığının altını çizen Özkaya, “Bizim hakikaten hava gücümüz iyi ama bu tür destek vermek isteyen ülkeleri de kıramıyoruz. Bu yardım taleplerini geri çevirmek diplomatik olarak da doğru değil.” dedi.

adbanner