TUSAŞ’tan Türkiye’de Bir İlk: Yıldırım Test Tesisi

Havacılık sanayisi için önem teşkil eden yatırım ve projelerine devam eden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) özgün ürünlerin testlerinin yapılacağı Yıldırım Test Tesisi inşaatında sona geldi. Bu tesis sayesinde, hava araçları dahil tüm nesneler üzerindeki yıldırım etkileri gözlemlenebilecek ve alınacak önlemler değerlendirilecek. Tesisin, 2023 yılında faaliyete geçmesi öngörülürken; ilk test faaliyetleri ise Milli Muharip Uçak özelinde gerçekleştirilecek.

İLK GÖREVİ MİLLİ MUHARİP UÇAK OLACAK

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen tüm özgün ürünlerin testlerinde kullanılacak olan Yıldırım Test Tesisinde ilk görev Milli Muharip Uçak projesi (MMU) olacak. 

Yıldırım Test Tesisi’nde MMU’nun yıldırımın etkisiyle uçuş güvenliğini bozucu hiçbir fiziksel zarar ya da elektromanyetik etkileşim olmadığı test edilecek ve yakıt sistemi değerlendirilecek. 

MMU’nun uçuş güvenliğinin sağlanması yanında, görev sistemlerinin de yıldırım esnasında zarar görmemesi ve yıldırım etkilerinin MMU platformunun görev yapmasını engelleyip engellemediği test edilecek.

Yıldırım Test Tesisi, yüksek gerilim ve yüksek akım içeren doğal yıldırım olayını laboratuvar ortamında yapay olarak kontrollü, ölçülebilir bir şekilde üretilmesini sağlayacak. Yıldırım Test Tesisi, yüksek gerilim, yüksek akım üreteçleri, yakıt test sistemleri, kontrol ve ölçüm sistemlerinden oluşacak.  

Yıldırım Test Tesisi’nin önemi hakkında, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil şöyle konuştu: “Savunma sanayiimiz ve ülkemiz için yüksek teknolojileri içeren yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Milli Muharip Uçak başta olmak üzere tüm özgün ürünlerimizin testlerini yerli olarak yapabileceğimiz bir tesisi daha ülkemize kazandıracak olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.“ 

adbanner