Uçaklara Acil İniş Yaptıran Kedi Saldırıları

Sudan’da bir yolcu uçağının kokpitine giren kedi, pilotlara saldırdı. Uçak, havalimanına geri dönmek zorunda kaldı.

Kalkıştan yarım saat sonra tespit edilen kedi, uçakta acil duruma yol açtı. Saldırganca hareket edip kokpit ekibini zor durumda bırakan kedinin bir gün önce uçağa girdiği sanılıyor. Kedinin, uçuştan önceki geceyi hangarda geçiren uçağa, bakım veya temizlik esnasında sızdığı ve saklandığı tahmin ediliyor.

Olay ne kadar şaşırtıcı gelse de, daha önce de benzer durumlar yaşandı. 2004 yılının Ağustos ayında, 62 yolcusuyla Brüksel’den Viyana’ya seyir halindeki Brüksel Havayolları’na ait Avro RJ tipi yolcu uçağında, Gin adında “daha önce pek çok kez seyahat etmiş” bir kedi, seyahat çantasından nedeni belirlenemeyen şekilde kaçıp, kokpite girerek ortalığı karıştırdı. Pilotlara saldıran kedi, kalkıştan 20 dakika sonra Brüksel’e geri dönüş kararı aldırdı. Stresli kedi, mürettebata yemek servisi yapılırken kokpite gizlice girdi ve ardından saldırganlaştı hatta yardımcı pilota tırnaklarıyla zarar verdi.

Aynı yıl, Bangladeş’in milli havayolunun bir uçuşunda da kedi saldırısı yaşandı. Başkent Dakka’ya yapılan uçuşta bir anda kokpite giren kedi pilota saldırdı. Yaralanan pilota kabin ekibi tarafından ilk yardım yapıldı ve uçuş tamamlandı. Saldırgan kedi inişin ardından güvenlik görevlilerinden de kaçmayı başardı. Ancak saatler sonra havaalanında yakalandı.

2013 yılında, Riyad’dan Hong Kong’a Suudi Arabistan Havayolları tarafından yapılacak bir kargo uçuşu öncesi, pilotlar motor çalıştırdığı esnada büyük bir korku yaşayan kedi pilotlardan birine saldırdı. Kedinin saldırısına uğrayan pilot, olayı bir kaç küçük çizikle atlatsa da uçuş iptal edildi. Saldırgan kedi olaydan sonra bulunamadı.

Geçtiğimiz haftalarda ise yine bir kedi, kokpite girişi ile ilgili olarak haber olmuştu. Ancak bu kez durum farklıydı. Tel Aviv Havalimanı’nda, İsrail’in milli havayolu El Al’in, son uçuşunu 24 Ocak’ta Dubai’ye yapan ve o günden beri yerde bekleyen, 4X-EHB tescilli Boeing 737-900ER uçağının kokpitinde  görüntülenen kedinin, yaklaşık 14 gün boyunca kokpitte, su içmeden ve yemek yemeden nasıl hayatta kaldığı büyük bir merak konusu olmuştu.


İlgili Haber | Uçakta Evcil Hayvanlarımızı Nasıl Taşıyabiliriz?

adbanner