Uçağın İniş Takımları Neden Koptu?

Lüksemburg merkezli kargo havayolu Cargolux’e ait Boeing 747, 14 Mayıs 2023 Pazar günü, Lüksemburg’dan (LUX) Chicago’ya (ORD) gerçekleştirmeyi planladığı CV6857 sefer sayılı uçuş için havalandı. Uçak yeterli irtifaya ulaştığında pilotlar, LX-OCV tescilli, yaklaşık 23 yaşındaki Boeing 747-400’ün iniş takımlarını toplamak istedi. Ancak başarılı olamadı. Bu yüzden kokpit ekibi Lüksemburg’a geri dönüş kararı aldı.

Geniş gövde uçakların çoğunda, maksimum kalkış ağırlığı değeri, maksimum iniş ağırlığına göre çok daha yüksektir. Bu yüzden 747’yi yeniden Lüksemburg’a indirebilmek için, uçağın maksimum iniş ağırlığının altına düşmek gerekiyordu. Bunun için havada bir miktar yakıt boşaltıldı. Bu esnada havada bir süre turlayan uçak, kalkıştan 52 dakika sonra, yeniden Lüksemburg’a indi.

Lüksemburg’a dönen Cargolux 747’nin uçuş rotası

Ancak bu kez inişte kötü bir sürpriz ile karşılaşıldı. Uçak piste teker koyar koymaz, sağ orta iniş takımı uçaktan tamamen ayrıldı. Jumbo jet, pistte kontrollü bir şekilde durmayı başardı ve acil durum ekipleri, hızlıca uçağın başına geldi.

Neyse ki uçakta veya yerde hiç kimse yaralanmadı. Olayın ardından 747, uzun süre pistte kaldı.

Yaşanan olayın ardından soruşturma başlatıldı. İniş takımlarının uçaktan kopmasına neyin sebep olduğu araştırılıyor. Yaşanan sorunun nedeni, kalkışın ardından iniş takımlarının toplanmaması ile aynı mı; yoksa uçak limitlerin üzerinde bir ağırlıkla iniş yaptığı için iniş takımları bu etkiye dayanamadı mı?

Boeing 747 uçaklarının toplam 18 tekerleği bulunuyor. Bu tekerleklerin ikisi önce, burun iniş takımında yer alıyor. Geri kalan 16 tekerlek ise, gövde ve kanatların altında yer alan, her biri dört adet tekerleğe sahip, dört ana iniş takımında bulunuyor.

Cargolux Nasıl Bir Havayolu?

Filosunda 30 adet Boeing 747 bulunduran Cargolux, Lüksemburg merkezli saygın bir kargo havayolu şirketi. Cargolux, Boeing 747 ile operasyonlarına devam eden çok az sayıdaki havayolundan biri durumunda.

Yaklaşık bir ay önce, yine Cargolux Havayolları’na ait Boeing 747, Lüksemburg Havalimanı’na inişte farklı bir ciddi iniş olay yaşadı. İniş sırasında uçak yerde zıplayarak, sol kanadın üstüne doğru eğildi ve sol motorun piste temas etmesine neden oldu.

Bu gibi durumlarda hasarın ne kadar ciddi olduğunu kestirmek zor. Ancak olayın ardından Cargolux uçağı, çok kısa bir süre içinde yeniden hizmete döndü.

adbanner