Uçak Biletinde Neden İsim Değişikliği Yapılamıyor?

American Airlines, 31 Ocak 2022’ye kadar, uçak biletlerde isim değişikliklerine izin veren istisnai bir politikayı hayata geçirdi. Bu politika, bilet için AA Prime veya AA*(kod paylaşımlı uçuş) üzerinden rezervasyonun yapılmış olması ve yalnızca AA Prime ile değiştirilmek istenmesi durumları için geçerli.

İsim değişikliği hakkı, ekonomi sınıfı biletler için geçerli değil. Seyahat tarihlerinde herhangi bir sınırlama olmamakla birlikte, biletlerde isim değişimi 31 Ocak 2022’ye kadar yapılabilecek.

Bilete isim değiştirmekten fazlasını yapmak isteyen yolcular, örneğin seyahat planını (tarih-rota) değiştirmek isterse, elbette bu, biletin yeniden fiyatlandırılmasını ve aradaki farkın ödenmesini gerektiriyor.


İlgili Haber | Uçak Biletinde Kişiye Özel Fiyatlandırma


Bu yeni istisnai durumdan yararlanmak isteyenler için, hem orijinal biletin üzerinde ismi bulunan kişinin hem de biletin üzerinde ismi yazılacak kişinin, şirketin sadakat programı AAdvantage üyesi olması gerekiyor. İsim değişikliği yapılmadan önce, yolcuların bu programa istedikleri zaman katılabilme şansı bulunuyor. Ayrıca American Airlines yönetimi, bilet başına sadece bir isim değişikliğine izin verilmesine de karar verdi.

Havayolları Uçak Biletinde İsim Değişikliğine Neden İzin Vermiyor?

Normal şartlarda, rezervasyon yapılmış veya satın alınmış bir bilet üzerinde isim değişikliği yapılması mümkün değil. Bilete ait olan kullanım, tarih ve/veya parkur değiştirme ya da iade alma gibi tüm haklar, sadece biletin üzerinde adı ve soyadı yazan kişiye aittir ve bu hak devredilemez.

Havayolları, karaborsa şekilde biletlerin yeniden satılmasını istemediği için, yolcularına biletlerde isim değişikliği hakkını ancak American Airlines örneğinde olduğu gibi çok özel durumlarda/dönemlerde sağlıyor.

Böyle bir engelleme yapılmadığı senaryoda insanlar, uzun süre sonra gerçekleştirilecek bir sefer için, biletler satışa çıktığı an ucuz şekilde satın alıp; seyahat tarihi yaklaştıkça, o biletleri çok daha pahalı şekilde satabiliyor. Bu tip durumlar, havayollarının, uçak bileti fiyatlandırma konusundaki gücünü azaltır ve şirketleri ticari olarak zarara uğratır.


İlgili Haber | Uçak Bileti Fiyatları Nasıl Belirleniyor?


Çok erken tarihlerde, çok ucuz fiyatlara, o uçuşa rezervasyon yaptıran yolcular, son dakikada seyahatten vazgeçerse; o biletler için son dakikada yüksek bedelli ödeme yapabilecek yolculardan elde edilecek potansiyel gelir de havayolu tarafından kaybedilmiş olur.

Havayollarının, uçuş tarifelerinde yapılmak istenen değişiklikler için ekstra ücret almaktan vazgeçmesi halinde, bu sorunun azalabileceği iddia ediliyor.

JetBlue, faaliyete başladığı ilk dönemlerde, 25 $ karşılığında uçak biletinde isim değişikliklerine izin veriyordu. Star Alliance üyesi İskandinav Havayolları SAS ise değişikliklerin iş harici sadece kişisel nedenlerle yapılmasına izin verdiği bir uygulamayı hayata geçirmişti. Ama bunlar çok istisnai durumlar olarak kayıtlara geçti ve sürdürülemedi.

adbanner