Uçak Kapılarının Kenarları Neden Kalın Çizgilerle İşaretlenir?

İyi bir uçak gözlemcisiyseniz, uçak kapıları ve acil çıkışların kenarlarının, kalın çizgilerle, etrafındaki bölgeden göze çarpacak şekilde ayrıştırıldığını fark etmişsinizdir. Bu tasarım detayının arkasında bir neden olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Havacılıkta jet çağına geçiş sanıldığı kadar kolay ve yumuşak olmadı. Jet Çağı’nın ilk dönemlerinde, uçakların yeni icat edilen türbin motorlarından güç aldığı ticari uçuşlar başladığında, bazı kazalar meydana geldi. Bu kazalarda, çok basit bir nedenden ötürü birçok hayat kurtarılamadı. Kaza kırım olaylarının ardından, müdahaleye gelen acil kurtarma ekipleri, karanlık veya uçaktan dumanlar yükseliyor olması nedeniyle, uçaktaki kapıları ve pencereleri hızlı bir şekilde bulamıyordu.

Bu nedenle, zaman içinde uçakların boyama şemalarının tasarımlarında gözle görülür değişiklikler yapılma kararı alındı.

1965 yılında, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tüm ticari uçaklarında; yolcu, mürettebat, servis ve acil çıkış kapılarının çevresinin, iki inç genişliğinde, çevresindeki renklerle bir zıtlık oluşturacak renkte, çerçevelendirilmesini emreden bir regülasyonu hayata geçirdi. Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı EASA da uçak kapıları ve acil durum çıkışlarının rahat ayırt edilebilmesi için benzer düzenlemeler getirdi.

İlgili Haber | Uçak Kazasında Hayatta Kalmanın Yolları

1960’larda, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden hemen sonra, yolcu kapıları ve kanat üstü acil çıkış kapılarını saran parlak siyah şeritler görmek mümkündü. Bu kalın siyah çizgilerin, uçak tasarımlarının ayrılmaz bir parçası olarak görülme niyetinin olmadığı açıktı.

Zira bugün, havayolu tasarımcıları, bu zorunlu işaretlendirmeleri, havayolunun genel marka algısı ve uçak tasarımlarına uygun şekilde çok daha ince renk geçişleriyle bütünleştirmeyi başardı.

Ek olarak, kanat üzerinde, acil çıkış kapılarının hizasında, kalın ve yüksek kontrastlı renklerle oluşturulan yön okları, herhangi bir acil durum tahliyesi sırasında yolcuların güvenli bir şekilde uçağın dışına çıkmaları için farkındalık sağlamak amacıyla yürüyüş yollarını belirtiyor.

adbanner