Uçak Penceresi Çatlarsa Ne Yapılır?

Hindistan’da trajikomik bir olay!

Hariharan Sankaran, Mumbai’den Delhi’ye uçmak üzere Spicejet’in SG8152 seferini gerçekleştirecek olan VT-SYG tescilli Boeing 737 uçağındaki yerini aldığında, ilginç bir sürprizle karşılaştı. Pencerenin çatlamış ve birileri tarafından selobantla yapıştırılmaya çalışılmış olduğunu gördü.

Hemen pencerenin fotoğrafını çekip, Twitter’da paylaşan Sankaran, ‘bu bir güvenlik problemi değil mi, anlayanlar bilgilendirsin’ şeklinde bir not eklemeyi ve hem havayolunu hem de ülkenin sivil havacılık kurumunu etiketlemeyi ihmal etmedi.

Kısa süre içinde havayolu, resmi twitter hesabı üzerinden yolcusuna cevap verdi. Hintli havayolu şirketi, tweetinde şunları söyledi: “Selam Hariharan, SpiceJet’te güvenlik bizim için en önemli konudur ve hiçbir zaman şirketimiz bu konuda taviz vermiyor. Gerekli eylem için durumu ilgililerie iletiyoruz. Yaşanan durum için üzgünüz. ”

Spicejet kısa süre sonra çatlağın “iç esnek katmanda olduğunu ve pencerenin aynı gün değiştirildiğini” duyurdu.

İlgili Haber | Kokpit Camı Kırılır mı?

Üç ayrı katmandan oluşan, uçak penceresindeki iç katmanın amacı, pencereyi çizik ve hasarlardan korumak. Pencerelerin tasarımı gereği, iç katmana, yapısal yükler ve basınç etki etmiyor. Yani uçakta yaşanan bu sorun tehlikeli gibi görünen ama gerçekte tehlikeli olmayan bir durum.

Sızdırmaz özelliğe sahip uçak pencereleri, kabindeki iç ve dış basıncın dengeli bir şekilde korunabilmesi için oldukça önemli bir misyona sahip.

Eğer kabin basınçlandırılmamış olsaydı, 10.000ft’den daha yüksek irtidalarda, yolcular oksijen eksikliği nedeniyle nefes alamaz duruma gelirdi.

İlgili Haber | Uçak Kabinleri Neden Basınçlandırılıyor?

Bu olay, özellikle sosyal medyada, geçtiğimiz yıl Southwest Airlines uçuşunda yaşanan sorunun tekrar gündeme gelmesine neden oldu. 17 Nisan 2018’de SWA1380 sefer sayılı New York La Guardia-Dallas uçuşunda kalkıştan 20 dakika sonra, Boeing 737-700 uçağının sol motorunda meydana gelen patlamanın ardından, fırlayan parçalardan biri uçağın camını kırdı. Kırılan pencere hizasındaki koltukta oturan 43 yaşındaki Jeniffer Riordan, basınç farkından ötürü kırık pencereden emildi ve feci şekilde yaşamını yitirdi.

İlgili Haber | Uçakta Camdan Fırlayan Yolcunun Öyküsü

İlgili Haber | Uçak Penceresindeki Küçük Delik Ne İşe Yarıyor?

Muhammed YILMAZ

adbanner