Uçak Tuvaletleri En Güzel Havayolları

Uçak tuvaletleri söz konusu olduğunda, çoğumuzun aklına hoş bir görüntü gelmeyebilir. Havayolları, özellikle yeni nesil uçaklarda, ticari kaygıları gözeterek, tuvaletleri önemli oranda küçülttü. Bu yüzden çoğu havayolunun uçak tuvaletlerinde, koşulların çok iyi olmadığını söylemek mümkün. Ancak bazı havayolları, son yıllarda premium kabinlerde, yolcularına oldukça şaşırtıcı olanaklar sunabiliyor. Öyle ki buna gökyüzünde duş almak bile dahil.

First class yolcuların kullanımına sunulan tuvaletlerdeki koşullar, bazen çok cezbedici olabiliyor. Bu listede yer alan en iyi tuvalet koşulları, Airbus A380 uçaklarını içeriyor. Bunun nedeni, iki katlı jumbo jetin üst katında, ön tarafının koltuklar yerleştirilemeyecek kadar ekstra alan imkanı sunması. Havayolları da bu fazladan alanı, yolcuların memnuniyetini artıran özel alanlar ile değerlendirmekten kaçınmıyor.

Emirates A380 First Class

Dubai merkezli Emirates’in A380 uçaklarında first class kabin, her yönüyle yolcuların ilgisini çekiyor. Emirates’in A380’lerinde first class tuvaletin fark yaratan en önemli detayı, yerden 10-12 km irtifada yolculara duş alabilme imkanı sunması.

Emirates’in A380’leri, üst katın ön tarafında, yerden ısıtmalı zemin ve en önemlisi bir duş kabini ile donatılmış iki adet first class süit barındırıyor. First class bir yolculuk yaptığınızı gerçek anlamda hissetmek için, uçuşta duş alıp rahatlayabilirsiniz. Duş aldığını bölümdeki spa alanını kullanmanız konusunda herhangi bir süre sınırı yok. Ama duş için beş dakikalık su kullanım hakkı olduğunuzu hatırlatmakta fayda var. Gökyüzünde güzel bir duş için bu suyun fazlasıyla yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Havayolu, uçuşlarında, duş alanlarının uçuş boyunca iyi durumda kalmasını sağlamak için duş görevlileri bile bulunduruyor.

Etihad A380 First Class

Abi Dabi merkezli Etihad’ın A380 uçakları, pandemi sonrası birkaç yıl yerde kaldıktan sonra kısa süre önce gökyüzüne geri döndü. Havayolunun Jumbo jetlerinde bulunan dokuz adet First Class kabinde seyahat eden yolcular, kabinin ön tarafındaki duş odasını kullanabiliyor. Tıpkı Emirates’te olduğu gibi, her yolcuya duş için beş dakika su veriliyor. Duş takımları her kullanımdan sonra yenileniyor.

Yolcular için çok keyifli ve canlandırıcı bir özellik olsa da Etihad uçaklarındaki duş kabinlerinin, Emirates’teki kadar geniş olmadığını söylemek mümkün. Emirates uçaklarında duş almaya alışkın yolcular, Etihad uçaklarının duş kabinlerinin biraz dar olduğunu belirtiyor. Ancak her şeye rağmen yerden kilometrelerce yüksekte duş alma imkanı, şüphesiz tüm yolcuları memnun ediyor. Ayrıca, standart first class kabinden upgrade olarak rezerve edilebilecek üç odalı bir süit olan The Residence on Etihad’ın A380 uçaklarında hala varlığını sürdürdüğünü hatırlatalım. Burada duş kabinine sahip özel bir banyo mevcut.

Singapur Havayolları A380 Süit

Singapur Havayolları’nın A380 uçaklarında bulunan Suite’ler, kabinde yalnızca altı koltuk bulunan inanılmaz bir first class ürün. Singapur Hava Yolları’nın A380’lerinde duş bulamasanız da gökyüzündeki en geniş tuvaletlerden birini bulabilirsiniz. Tuvaletlerden biri büyük bir makyaj masası bile bulunduruyor.

Singapur’un A380 uçaklarında tuvaletlerin büyüklüğü, standart bir Boeing 737 uçağındaki tuvaletlerin yaklaşık 10 katı büyüklüğünde. Havayolu, bir uçak tuvaletinin bundan daha lüks olamayacağı konusunda oldukça iddialı.

Qatar Airways A380 First Class

Qatar Airways’in A380 uçaklarındaki first class kabin, üst katın ön kısmında, çok özel iki tuvalete sahip. Burada yolcular için diğer saydıklarımız kadar özel bir olanak bulunmamakla birlikte, son derece geniş tuvaletler oldukça güzel bir şekilde dekore edilmiş durumda.


İlgili Haber | Uçak Tuvaletindeki Atıklar Nereye Gidiyor?


Lufthansa A380 First Class

Almanların ulusal havayolu Lufthansa’nın A380 uçakları da birkaç yıl yerde bekledikten sonra ait olduğu gökyüzüne döndü. Bu uçakların katının ön kısmında da iki büyük tuvaleti var. Bu tuvaletlerin fark yaratan detayı ise pisuara sahip olması. Lufthansa, uçaklarında pisuar sunan dünyadaki tek havayolu olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Lufthansa’nın filosundaki Boeing 747-8 uçaklarının da tuvaletleri oldukça geniş. Bu tuvaletleri farklı kılan özellik ise dışarıyı gören bir pencereye sahip olması. Yolcuların bir kısmı, tuvaletteyken pencereden dışarı izleyebilmeyi çok sevdiğini söylüyor.

Son olarak Lufthansa’nın A340-600 uçaklarının ekonomi kabinindeki tuvaletlere de değinmek gerek. Uçağın alt katında, kargo kompartmanının içinde bulunan bu tuvaletlerin, ticari havayolu seyahatlerinde karşılaşabileceğiniz en sıra dışı tuvaletler olduğunu söylemek mümkün.

Kaynak: One Mile At a Time

adbanner