Uçaklardaki Gizli Yatak Odası | Boarding Info

Written by 13:42 HAVACILIK, Uçakların Sırları

Uçaklardaki Gizli Yatak Odası

Uzun menzilli uçuşlar, sizin için 2-3 defa yemek, izlenecek bazı filmler ve bir kaç saatlik de uyku anlamına geliyor olabilir. Ancak bu yolculuk, o sırada görev başındaki pilot ve kabin ekibi için uzunca bir mesai aslında.

Bu yüzden uzun menzilli uçuşlar yapan geniş gövde çift koridorlu uçaklarda, hemen hiç bir yolcunun farkında olmadığı ama mürettebatın birkaç saatliğine dinlenebileceği alanlar mevcut. Eğer uçaklardaki bu gizli bölmelere meraklıysanız bu haberi sonuna kadar okuyarak perde arkasında neler olduğunu öğreneceksiniz demektir. İşte uçağın içine sığdırılan gizli dünya.

Perdelerle bölünmüş yan yana yatakların yer aldığı bölümde, genellikle 6-10 arası yatak var. Mürettebatı dinlenme alanına gizli bir merdiven ortaya götürüyor.

Uçakların tipine göre değişiklik gösteriyor olsa da mürettebatın dinlenme alanları genelde Boeing 777’de olduğu gibi kokpitin arkasında ve first/business sınıfının üzerinde yer alıyor.

Gizli merdivenler, mürettebatı gizli dinlenme odasına götürüyor.

Genellikle kokpite yakın bir yerde konumlanan, göze çarpmayan bir kapının ardında saklı olan merdivenler, bir kod veya anahtarla açılan bir girişe yönlendiriyor.

Fakat bazı uçaklarda, kabinde bir hava deposuna benzeyen gizli bir kapaktan girilen bölmeler oluşturulmuştur.American Airlines’in filosundaki Boeing 777-300 uçağında olduğu gibi.

O kapının ardında olanları ifşa eden bir işaret aslında var. Pek çok defa önünden geçtiniz belki uçakta; ancak muhtemelen bu bilgilendirme yazısını hiç okumadınız.

Üst katta, havayolu şirketine bağlı olarak değişen 7-8 yataklı, dar, penceresiz yatak odaları yer alıyor. Aşağıdaki fotoğraf, Boeing 787 Dreamliner’deki kabin ekibinin dinlenme alanını görebilirsiniz.

Yine havayolu şirketine bağlı olarak değişse de, dinlenme alanlarında her bir mürettebatın kişisel eşyalarını koyabileceği özel bir alanın da olduğu dinlenme odaları mürettebatı bir kaç saatliğine de olsa dinlendirmek için birebir.

Boeing 777 uçaklarında, pilotların kendi başüstü uyku bölmeleri var. Bu bölmede iki geniş yatak, iki business class koltuğunun yanı sıra kişisel eşyaları ve kıyafetlerini asmak için bir dolap ve lavabo bulunuyor.

Yaklaşık 2 metre uzunluğunda ve 1 metre genişliğindeki yataklar birbirleriyle ses yalıtımı sağlayan kalın perdelerle ayrılıyor.

Dinlenme odalarına, mürettebat için kuralları hatırlatan ve komik! bazı tavsiyeler de eklenmiş.

Dinlenme odalarında okuma lambaları, aynalar ile kişisel depolama alanları bulunuyor. Mürettebat genellikle bu alanda pijamalarını giyerek kısa süreli uyku molası veriyor.

Bazı uçaklarda dinlenme odaları, üst düzey uçak içi eğlence sistemlerine sahip olmasına rağmen; pek çok havayolu, bu alanları mürettebatın sadece dinlenmesi için dizayn ettiriyor. Örneğin Air Canada’nın Boeing 787 Dreamliner’ında dinlenme alanları düz bir yataktan ibaret. Bu ortam, ciddi bir uyku isteği doğuruyor.

American Airlines’ın Boeing 777-300’lerinde, bir cruise gemisini andıran, koridor boyunca dizilmiş yataklara sahip. Koridor çok alçak olduğu için yürümek oldukça zor.

Dinlenme bölümlerinde görev başındaki kabin ekibiyle doğrudan temas kurmayı sağlayacak dahili bir telefon da bulunuyor.

Lufthansa’nın Airbus A380’inde pilotların dinlenme odasındaki tuvaletler, ekonomi sınıfındaki gibi sıradan olarak nitelendirilebilir. Ancak muhtemelen kabinde yüzlerce yolcunun kullandığı tuvalete göre çok daha temiz ve bekleme süresi yok.

Air New Zealand’a ait Boeing 777’de, pilotların dinlenme bölmesi standart kabin düzenine göre tasarlanmış. Bu bölümde iki tane yatabilir koltuk yer alıyor.

Dinlenme odalarının tasarımı ve boyutu havayollarına göre değiştiği gibi; havayollarının kendi filosundaki uçaklar arasında da farklılıklar gösterebiliyor. Lufthansa’nın Airbus A380’inde yer alan bu dinlenme alanı, Boeing uçaklarındaki kadar geniş değil.

Condor Havayolları’nın filosunda yer alan Boeing 767’de pilotların dinlenme odasının gizliliği şimdiye dek gördüklerimize nazaran çok daha az. Pilotlar, business sınıfında kendilerine ayrılan bir bölmede uyuyarak dinlenmeye çalışıyorlar. Neyseki kendilerini yolculardan ayıran bir perde var!

Malaysian Air’e ait Airbus A380 uçaklarında ise dinlenme odaları ranza sisteminde tasarlanmış.

Dinlenme odalarının çoğu klostrofobik gibi görünse de, Singapore Airlines filosunda yer alan Airbus A380 uçaklarının lüks dinlenme bölümleri oldukça rahat.

(Visited 1.082 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info