Uçakta Cinsiyetçi Anonsları Kaldıran Havayolları

Lufthansa Group bünyesindeki havayolları, uzun süredir, yolcularla iletişim kurma şeklini değiştirmeyi planlıyordu. Bu strateji kapsamında bazı değişiklikler hayata geçirilmeye başladı.

Alınan yeni karar doğrultusunda, Lufthansa Group bünyesindeki havayollarının uçaklarında yapılan anonslarda artık “bayanlar ve bayanlar” şeklinde bir hitap duyamayacaksınız. Birçok havayolu grubunda olduğu gibi Lufthansa Grubu da yolcularına karşı daha kapsayıcı olmaya çalışıyor. Havayolu grubunun uzun bir süredir üzerinde çalıştığı konu ile ilgili yapılan değişiklikler kısa süre içinde hayata geçirilecek.

Lufthansa, SWISS, Austrian, Brussels Airlines ve Eurowings, cinsiyete özel referansları ortadan kaldırmak için müşteri iletişimlerini güncelleyeceğini doğruladı.

Yeni kararlar şu şekilde hayata geçecek:

  • Uçak içi anonslarda “Meine Damen und Herren” (baylar bayanlar) ifadesinin yerine sevgili misafirler anlamına gelen dear guests kalıbı kullanılacak. Ayrıca, bu anonslar, günaydın ya da iyi akşamlar gibi ifadelerle birlikte yapılacak.
  • Rezervasyon işlemi sırasında, erkek ve kadın dışında yolcular için ekstra cinsiyet seçeneği sunulacak.
  • Çevrimiçi müşteri iletişiminde cinsiyete özel terimler kullanılamayacak.
  • Müşterilerle yapılan yüz yüze etkileşim daha az cinsiyet odaklı olacak.

Bu değişiklikler, Lufthansa Group havayollarında kademeli olarak hayata geçecek. Grup yönetimi, bu değişikliğe gerekçe olarak, toplum genelinde  yürütülen tartışmaları gösteriyor. Bu karar ile aynı zamanda “uçaktaki tüm konuklara değer verme” bakış açısının yansıtılması amaçlanıyor.

Lufthansa bu değişikliği yapan ilk havayolu değil. Ekim 2019’da Air Canada, yolcularını selamlama şeklini ve anonslarını, cinsiyetten bağımsız hale getiren ilk büyük havayolu oldu. Şirketin uçaklarında, “bayanlar ve bayanlar” ifadesinin yerine “herkes” ifadesi kullanmaya başladı.

Aralık 2019’da ise İngiltere’nin düşük maliyetli havayolu easyJet, Air Canada’nın bu kararını takip etti. Anonslarından cinsiyet bildiren ifadeleri kaldıran şirket “hepiniz hoş geldiniz” anlamına gelen “welcome everyone” selamlama şeklini tercih ediyor.

Ekim 2020’de Japan Airlines da benzer bir değişiklik yaptı. Uçak içi duyurularını cinsiyete özgü bir tutumdan çıkardı. Havayolu, “bayanlar ve baylar” ifadesini günün saatine göre “günaydın, iyi akşamlar” gibi bir selamlama şekliyle değiştirdi.


İlgili Haber | Slide Armed and Cross Check Anonsu Nedir?

adbanner