Uçakta Doğuma Dair Bilmeniz Gerekenler | Boarding Info

Written by 18:32 Araştırmalar, SEYAHAT

Uçakta Doğuma Dair Bilmeniz Gerekenler

Uçakta doğum sürecine dair aklınıza takılan soruların yanıtları ve bazı doğru bilinen yanlışlar.

1) Hamile Yolcular Kaç Aylıkken Uçağa Binebilir?

Hamile yolcuların uçakla seyahati konusunda dünya genelinde kabul edilen belirli kural ve kısıtlamalar bulunuyor. Hamileliğin ilk 28 haftası için yolcunun kendi beyanı esas alınıyor. Daha sonra, tek bebeğe hamile olan yolcularda 28-35 hafta arası uçakla seyahat için, yolcunun kendi doktorundan Uçakla Seyahatinde Sakınca Yoktur ibaresi yer alan bir rapor isteniyor. 2 ya da daha fazla bebeğe hamile olan yolculardan istenen rapor 28-31. Haftalar arasını kapsıyor.


İlgili Haber | Hamile Yolculara Uçuşla İlgili Tavsiyeler


Oysa tüm bu kural ve kısıtlamalara rağmen, ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde havada doğum sürprizleri ile karşılaşılabiliyor. Hem de hiç azımsanmayacak sayıda. Böylesi durumlarda uçaktaki diğer yolcular arasında doktor ya da hemşire gibi sağlık görevlileri bulunuyorsa kabin ekibi ile beraber doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor uçak da en yakın noktaya acil iniş gerçekleştiriyor.

Yakın geçmişte Filipinli havayolu Cebu Pacific’e ait bir uçak Dubai – Manila seferi gerçekleştirirken Missy Berberabe Umandal isimli kadın yolcu Manila’ya 5 saat kala doğum sancıları tutarak fenalaştı. Kabin ekibi uçakta sağlık personeli olup olmadığını sordu. Yolcular arasında bulunan iki hemşire, kabin ekibinin de yardımıyla bir kız çocuğunun dünyaya gelmesini sağladı. Umandal, doğumun ardından bebeğini kucağına alıp koltuğuna dönerken pilot anne ve bebeğin sağlık kontrolü için uçağı Hindistan’ın Haydarabad şehrine indirdi. Olayın bir başka ilginç sonucu da havayolunun bebeğe hayatı boyunca kendi şirketlerinde bedava seyahat etmesi anlamına gelen 1 milyon mil vermesi oldu.

2) Uçakta Doğan Herkes Ücretsiz mi Seyahat Ediyor?

Popüler rivayetler, uçakta doğan bebeklerin hayatları boyunca ücretsiz uçuş aldığını iddia etse de bu bir efsane. Şuana kadar sadece Thai Airways, Asia Pacific Airlines, AirAsia ve Polar Airlines böyle uygulamalara imza attı. Virgin Atlantic ise uçakta seyir esnasında doğan bir bebeğe, 21 yaşına kadar ücretsiz uçuş izni verdi. Hatta Virgin Atlantic, Shona isimli uçakta doğan yolcusuna 18. Yaş gününde Avustralya’ya first-class gidiş dönüş bileti verip uçakta ona bir kutlama yaptı ve daha sonra bunu reklam kampanyalarında kullandı.

3) Uçakta Doğan Çocuk Hangi Ülkenin Vatandaşı Oluyor?

Uluslararası uçuşlarda dünyaya gelen bebeğin hangi ülkenin vatandaşı olacağı ise önemli bir soru ya da sorun. Uçuş esnasında dünyaya gelen bebeklerin, dünya vatandaşı olduğu da bir efsaneden ibaret. Uçakta doğum olaylarında, her ülkn kendi mevzuatına göre ayrı bir değerlendirme yapıyor. Vatandaşlık hakkı kazanılması konusunda iki temel ilke bulunuyor. İlki Latince ‘jus sanguinis’ yani kan bağına bağlı olarak kazanılan vatandaşlık. (Jus-Hak, Sanguinis-Kan)  diğer ilke ise ‘jus soli’ yani bir devletin toprakları içerisinde meydana gelen doğumla kazanılan vatandaşlık. (Jus-Hak, Soli: Toprak)  Bazı ülkeler bu prensiplerden birini, bazıları ikisini birlikte uyguluyor. Örneğin pek çok Avrupa ülkesi jus soli ilkesini benimsemiyor ve kendi sınırları içinde doğan bebeklere anne ya da baba o ülkenin vatandaşı değilse vatandaşlık hakkı tanımıyor. Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri -istisnalar olmak suretiyle- jus soli’yi benimsiyor. Bu nedenle kendi sınırları içinde doğan her çocuğa, anne ve babasının vatandaşlığının neresi olduğuna bakmaksızın vatandaşlık hakkı tanıyor.

Türkiye’de Durum Ne?

Ülkemizdeki mevzuatlara göre her iki ilke de uygulanıyor. 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nda jus sanguinis’e göre, “Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” ifadesi yer alırken; jus soli ilkesine göre “Türkiye’de doğan ve yabancı ana ve babasından dolayı doğumla herhangi bir ülkenin vatandaşlığını kazanamayan çocuk, doğumdan itibaren Türk vatandaşıdır.” deniyor.

Ailesi de Vatandaşlık Talep Edebiliyor

Birleşmiş Milletler’in vatansızlığı önlemek için uluslararası düzenlemeleri bulunuyor. Bunlardan bir tanesi 1961 tarihli ‘Vatansızlığın Azaltılmasına Dair BM Sözleşmesi’. Sözleşmeye göre havada doğan bebek, uçağın tescil edildiği ülkenin vatandaşı olarak kabul ediliyor. Örneğin, uçak uluslararası hava sahası üzerinde seyrederken doğum gerçekleşir ve çocuğun anne-babasının vatandaşlığını alması mümkün olmazsa, uçağın tescilli olduğu ülkenin 1961 tarihli sözleşmeye taraf olması halinde ailesi çocuk için bu ülkeden vatandaşlık talep edebiliyor.

4) Uçakta Doğan Çocuğun Doğum Yeri Neresi?

Bir diğer merak edilen konuy uçakta doğan çocuğun, doğum yerinin neresi olduğu. Vatandaşlıkta olduğu gibi doğum yeri konusunda da her ülkenin ve BM’nin coğrafi sınırları belirlemek konusunda farklı prosedürleri var. BM’ye göre uçakta meydana gelen doğum olaylarında bebeğin doğum yeri uçağın indiği ilk ülke olarak kabul ediliyor. Bu tür doğum olaylarının tüm dünyada genel geçer normlar yaratmayı gerektirecek kadar sıklıkta yaşanmaması sebebiyle uluslararası bir mevzuat oluşturma gereği duyulmuyor.

Close
error: © Copyright Boarding Info