Airplane interior

Uçakta En Güvenli Koltuk Hangisi?

Son 35 yılda, sağ olarak kurtulan yolcuların da olduğu uçak kazalarının sayısı 18. Bu kazalar detaylı incelenerek, uçakta en güvenli koltuğun hangisi olduğu üzerine yapılan çeşitli çalışmaların sonucu ise oldukça çarpıcı…

Ekonomi Daha Güvenli

Uçağı 3’e böldüğümüzü düşünün. Kazalarda ön bölümdeki koltuklarda hayatta kalma oranı yaklaşık %30, orta bölümde yaklaşık %40, arka bölgede ise yaklaşık %50 seviyelerinde. Yani ekonomi sınıfı yolcuları, business veya first class sınıfına göre daha güvenli görünüyor.

Orta Koltuğu Bir Daha Düşünün

Kazalarda en az ölüm oranı, % 28 ile uçağın arka bölümündeki orta koltuklarda oturan yolcular arasında ölçülmüş. En yüksek ölüm oranı ise uçağın öne yakın kısmında koridor tarafında oturan yolcularda. Yani yolcuların nefret ettiği orta koltuk aslında daha güvenli. Belki bundan sonra onlara “rahatsız orta koltuklar” yerine “şansınızı artıran koltuklar” demeliyiz.

Koridordaki ölüm oranını yükselten durum, düşüş anında baş üstü dolaplarındaki valizlerin koridordaki yolcuların üzerine düşmesi.

Acil Çıkışa Yakın Olun

Bir başka ilginç sonuç da acil çıkışların 2 sıra arkasında oturan yolcuların da hayatta kalma oranının bir hayli yüksek olduğu.

Hayatta Kalma Tüyoları

Kaza anında emniyet kemeri bağlı olmayanların hayatta kalma şansı hemen hemen hiç yok. Oturduğunuz sürece kemeri bağlayın. Düşüş anında Brace pozisyonu almak çok önemli. Kabin ekibinin talimatlarını da çok iyi dinleyin.

SONUÇ

Bütün bu bilgiler ışığında, kazalarda hayatta kalma oranının oturduğunuz koltuk kadar uçağın nereden darbe aldığı ile de ilgili de olduğunu unutmayın. Örneğin kuyruk kısmında meydana gelen bir sorun sebebiyle düşen uçaktaysanız, arka tarafta ve orta koltukta oturuyor olsanız bile şanslı olduğunuzu söylememiz biraz güç.

Bu yüzden, en güvenli koltuğun hangisi olduğunu kesin olarak söylemek zor; ama kesin olarak söyleyebileceğimiz şey uçağın en güvenli seyahat aracı olduğu.

Şöyle ki bir araba ile yaptığınız seyahatte kaza ihtimaliniz 18 bin’de 1; yaya olarak 6000’de 1; motosiklet ile 112’de 1. Oysa uçakta bu oran 4.7 milyonda 1.

adbanner