Uçakta Gıda Zehirlenmesiyle Savaşmanın Yolları

Uçakla seyahat esnasında ya da seyahat öncesinde başınıza gelebilecek en korkunç senaryolardan biri gıda zehirlenmesi yaşamak.

Eğer seyahat öncesi böyle bir eğilim hissediyorsanız yapmanız gereken ilk şey seyahatinizi yeniden planlamak olmalı. Çünkü gıda zehirlenmesinin vücudunuzda yarattığı etkilerle basınçlandırılmış bir tüpün içinde, hareket kabiliyetinizin çok sınırlı olduğu koltuğunuzda, hava kalitesi belirli bir seviyede olan uçağın içinde saatlerce seyahat etmek tam bir eziyet olabilir.

Peki böyle bir şansınız yoksa uçakta gıda zehirlenmesiyle başa çıkmak için işinize yarayabilecek bazı ipuçları:

İLAÇ ALIN

Mümkünse, uçuştan önce eczaneden Pepto-Bismol (veya bulunduğunuz ülkede bu ilaca alternatif olarak verilen bir ilaç) edinmeden uçağa binmeyin. Ayrıca Imodium özellikle kötü bir ishal vakası ile savaşmanıza yardımcı olabilir. Ancak uzmanlar, ishalin kontrol altına alınmasına yardımcı olan ilaçların, vücudun toksin veya enfeksiyon karşısında işlev gören doğal savunma mekanizmasına karşı çalışmaları nedeniyle, bahsedilen semptomu (kısmen) tedavi edebildiğini söylüyor. Yani yanınıza bir paket yetişkin bezi almak da faydalı olabilir.

KABİN EKİBİNE HABER VERİN

Kuşkusuz böylesi eziyete dönüşmüş bir seyahat yaşarsanız, kabin görevlileri en büyük müttefikiniz olacak. Durumunuz hakkında kabin ekibini mutlaka bilgilendirin. Size sunacakları önerileri dikkate alın. İhtiyacınızı gidermeleri ve size destek olmaları konusunda farkındalık sağlayın. En azından uçaktaki tuvaletlerin kullanımı konusunda sizin önceliğiniz olmasını sağlayıp; diğer yolculara gerektiğinde küçük açıklamalar yapabilirler.

BİR BARDAK BUZ

Gıda zehirlenmesi durumunda vücudunuz genelde çok su kaybeder ve susuz kalır. Bu yüzden uçuş boyunca mümkün olduğu kadar çok su içmeye çalışın. Ancak çok sıvı tüketmek ekstra sorunlar yaratıyorsa; kabin ekibinden bir bardak buz isteyin. Can sıkıcı mide kramplarıyla savaşırken buz parçalarını ağzınızda eritebilirsiniz.

UÇAKTA YEMEK YEMEYİN

Gıda zehirlenmesi yaşadığınızda genelde Gastrointestinal Sisteminiz sağlıklı çalışmadığı için yediklerinizi sindiremezsiniz. Bu yüzden rahatsızlığınızın boyutunun artmaması ve tuvaletten çıkamayacak noktaya gelmemek için uçakta yapılan ikramları yememeyi tercih edin. Böylesi durumlarda süt ürünleri içermeyen, lifli ve yağsız yiyecekler tüketmek en doğrusudur. Uçakta sunulan ikramların bu kriterleri sağladığı pek düşünülmüyor. Bu yüzden eğer çok aç hissederseniz muz, pilav, elma suyu ve tost gibi şeyler yemeniz ve atıştırmalıklardan uzak durmanız öneriliyor.

Muhammed YILMAZ

adbanner