Uçakta Telefonunuzu Düşürürseniz Ne Yapmalısınız?

Avustralyalı Qantas Havayolları’na ait bir uçağın business sınıfında seyahat eden yolcu, seyir esnasında telefonunu koltuğun yanına düşürdü. Ardından çok büyük bir faciadan dönüldü!

Yolcu, telefonunu düştüğü yerden almak için uğraşırken telefon ve içindeki batarya ezildi. Ardından kötü bir yanık kokusu eşliğinde telefon yanmaya başladı. Kokpit ekibi, acil iniş yapmak üzere yedek meydanları incelemeye başladığı esnada kabin ekibi alevlere yangın söndürücü ile müdahale etti.

Uçuşta başka herhangi bir problem yaşanmadan, uçak güvenli bir şekilde Melbourne’a inişini gerçekleştirdi. Ancak olay birçok yolcunun dikkate almadığı önemli bir güvenlik sorununu ortaya çıkardı.

Benzer bir olay, geçtiğimiz günlerde Tokyo-Londra Heathrow seferi yapan British Airways’in Boeing 787 uçağında yaşandı. Business Class kabinde seyahat eden yolculardan birinin cep telefonu koltuğun arasına düştü. Yolcu telefonu çıkarmak için uğraşırken, Lityum-İyon bataryası ezildi. Aşırı ısınan telefon, uçağın koltuğunu yaktığı için Alaska’ya acil iniş yapıldı.

Uçuş Öncesi Yapılan Anonsa Dikkat!

Havayolu şirketlerinin bazıları uçuş öncesi yapılan güvenlik demosu esnasında, yolculara telefonlarını düşürür veya kaybederlerse kabin ekibini uyarmalarını tavsiye ediyor. Çoğumuz bu önlemin çok yersiz ve gereksiz olduğunu düşünsek de aslında bu oldukça ciddi bir yangın problemini önlemeye yönelik atılan adımlardan biri.

Telefonlarda kullanılan Lityum-iyon piller hızlı bir şekilde aşırı ısınabiliyor ve hasar görmeleri durumunda yangına neden olabiliyor. Amerikan Federal Havacılık Dairesi’ne (FAA) göre, 2017 yılında dünya çapında uçuşlarda 46 lityum-iyon batarya yangın olayı gerçekleşti.

Uçuş sırasında telefonunuzu kaybederseniz veya düşürürseniz hemen kabin ekibini uyarın! Telefon aşırı ısınır ve alev alırsa, kabin personeli bu alevleri söndürmek için gerekli donanıma sahip. Eğitimli kabin memurları aşırı ısınan telefonunuzu alıp suya batırabilir veya iniş gerçekleşene kadar yanmaz bir kutu içinde kilitleyebilir.

Eğer yanınızda yedek batarya taşımak zorundaysanız, bataryaların uçlarını bantlayarak kısa devre etkisine karşı korumalısınız. Ayrıca bataryaları cebinizde veya çantanızda taşırken başta anahtar olmak üzere diğer iletken maddeler ile temas edebilecekleri yerlerden uzak tutmanız gerekiyor.

Ve son bir uyarı daha: Uçak altına verdiğiniz bagajlarınızda lityum iyon piller taşımanız yasak. FAA, lityum pillerin uçağın kargo kompartımanındaki valizlerde taşınmasını yasakladı. Havayolu şirketleri sadece yanınıza aldığınız kabin bagajında taşımanıza izin veriyor.


İlgili Haber | Cep Telefonunuzu Kapatmazsanız Uçak Düşer mi?


adbanner