Uçakta Unutulan Cenaze Geldiği Ülkeye Geri Döndü

Dublin Havalimanı’ndaki yer hizmeti çalışanları, Yunanistan’dan yeni gelmiş bir uçağın kargo bölümündeki tabutu, uçaktan indirmeyi unuttu. Kısa süre önce yaşamını yitiren İrlanda vatandaşının naaşı, uçakla birlikte Atina’ya geri döndü.

Yunanistanlı Aegean Havayolları, 22 Mayıs 2023’te Atina’dan kalkıştan yaklaşık dört saat sonra Dublin’e indi. Uçuşta, kısa süre önce Yunanistan’da hayatını kaybeden bir İrlandalı’nın tabutu da vardı. Maktülün ailesi tabutu almak için ayarlanan bir cenaze arabasıyla birlikte uçağı bekliyordu.

Uçak Dublin’e indikten sonra, Swissport adına çalışan yer hizmeti görevlileri, tabutu yanlışlıkla Airbus A320 uçağında bıraktı ve tabut uçakla beraber Atina’ya geri döndü.

Uçağın Dublin’e indikten sonra, uçuş planına göre 50 dakika sonra dönüş uçuşu vardı. Ancak neredeyse bir saat gecikmeli kalkış yaptı.

Swissport tarafından yapılan açıklamada, cenazenin, yükleme hatası nedeniyle yanlışlıkla Yunanistan’a geri gönderildiği belirtildi. Ertesi gün tabut yeniden İrlanda’ya ulaştırıldı.

Aegean, Atina’dan Dublin’e hergün uçmadığı için, Swissport, tabutu Dublin’e getirtebilmek için başka bir havayolu bulmak zorunda kaldı.

Şirket, Irish Independent’a yaptığı açıklamada, “Ailenin böylesine zor bir dönemde yaşadıkları için çok üzgünüz ve sorunların mümkün olan en kısa sürede çözülmesini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yaptık” şeklinde konuştu. Bu olaydan gerekli derslerin çıkarıldığından emin olmak için, şirket tarafından acil bir soruşturma başlatıldı.

adbanner