Uçaktaki En İyi Koltuk Hangisidir?

Wright Kardeşlerin 1903’te Kitty Hawk sahillerindeki ilk uçuşunun üzerinden çok geçmeden, 1 Ocak 1914’te sabit kanatlı bir hava aracıyla ilk ticari hava taşımacılığı yapıldı. Pilot Tonny Janus, Benoist XIV isimli iki kişilik uçağında ilk uçak yolcusunu taşıdı. Yolcu koltuğunda oturan Abram Pheil, ABD’nin Florida eyaletindeki St. Petersburg ile Tampa şehirleri arasındaki 34 kilometrelik güzergahta, 23 dakika süren uçuş için 400 Dolar ödedi. Böylece dünyanın ilk resmi uçak yolcusu oldu.

O günden bu yana havacılık teknolojisi gelişti. Uçaklar değişti. Ancak bir soru var ki insanoğlunun o soruya yanıt arayışı hiçbir zaman değişmedi. Uçaktaki en iyi koltuk hangisidir?

Bu sorunun aslında tek bir yanıtı yok. Sizin, yolculuktan ne beklediğinize ve önceliklerinize göre cevabı değişen bir soru bu!

GÜLERYÜZ ŞART!

Gökyüzünde geçireceğiniz süre boyunca iyi bir hizmet almak isteyenlerdenseniz, uçağa biner binmez sizi kapıda güler yüzle karşılayan ve hoş geldiniz diyen kabin ekibi ile göz teması kurmaktan sakın kaçınmayın. Yapılan araştırmalar, kabin ekibinin bu ilk karşılaşma esnasında kendilerine verdiğiniz tepkileri akıllarına yazıyor. Bir başka tabirle, hele uzun menzilli bir seyahate çıkıyorsak, uçağa girerkenki enerjimize göre kabin ekibi tarafından fişleniyoruz. Kimlerin selamı aldığı kimlerin yüzlerine dahi bakmadan geçtiğini mutlaka akıllarına kazıyorlar. Bu da seyahat esnasındaki hizmete kesinlikle yansıyor. Daha özverili ve daha samimi bir hizmet almak isterseniz, hangi koltukta oturduğunuzdan ziyade nasıl davranışlar sergilediğinizin önemli olduğunu unutmayın.

HIZLI HİZMET İSTEYENLER!

Uçakta yapılan ikramlardan hızlıca faydalanmak istiyorsanız koltuk seçimi sizin için önemli. Havayollarının çoğu artık seyahat esnasında yemek istediklerinizi, bilet alırken sipariş edebilmenizi sağlayan uygulamaları hayata geçirdi. Yani siz biletinizi aylar öncesinden bile alsanız o gün uçakta ne yemek istediğinizi de belirleyebiliyorsunuz. Eğer lojistik bir hata ya da sistematik bir problem yaşanmazsa, istediğiniz yemek size seyahat esnasında servis ediliyor. Ancak özellikle full servis havayollarında, özel bir talepte bulunmadıysanız, uçuş sırasında ikramlar temelde iki ana yemek seçeneği ile sunuluyor. Seçeneklerden birine yolcular tarafından aşırı yüklenme olursa da bir süre sonra kalan yolcular ikinci seçeneğe mecbur kalıyor. Bu sebeple en hızlı servis isteyen yolcu ya en ön ya da en arkalardan koltuk seçmeli. Çünkü servis aynı anda uçağın önünden ve arkasından başlıyor. Servis görevlileri uçağın ortasında buluşuyor. Bu yüzden hızlı servis konusunda ortalardan koltuk seçen yolcuların şansı azalıyor. Öte yandan uçakta yastık, battaniye gibi yolcu sayısı ile eşit sayıda bulunmayan, ekstra hizmetlerden faydalanmak isteyenlerin arka koltuklarda oturması öneriliyor. Zira ön sıralardan birine bu ürünlerden verildiğinde bu herkes tarafından fark edilip zincirleme şekilde uçağın geneline yayılıyor. Kabin ekibi bu tip ürünleri daha çok arka tarafta oturan yolculara vermeyi tercih ediyor.

MANZARA İÇİN KANATTAN UZAK DURUN!

Seyahat boyunca iyi bir manzara eşliğinde uçmak isteyen yolcuların ilk olarak pencere kenarı seçmesi şart. Pencereden görüş konusu bazı durumlarda hangi havalimanına gideceğinize ve o gün iniş kalkışların hangi pistten yapıldığında bağlı olarak değişebiliyor. Örneğin, uçağın sol tarafındaki bir pencere koltuğu, Los Angeles’taki Hollywood tabelasının muhteşem bir görüntüsünü yakalamak için en iyi seçenektir. Sidney’e inişlerde de sol tarafın manzarası çok daha güzel. Manzara seven yolcular için iyi bir görüş açısına sahip olmak, kanatlara koltuklara oturmaktan geçiyor. Başta Seat Guru olmak üzere çeşitli web siteleri uçuştan önce sizin uçuşunuzu gerçekleştireceğiniz uçağın kabin konfigürasyonunu sunuyor. Bu siteler üzerinden kontrol ederek, kanatların üstünde hangi koltukların yer aldığını görebilir ve check in sırasında onlardan uzak durabilirsiniz.

GÜVENLİK İSTEYEN ARKAYA!

Sıra havayolu seyahatlerinde güvenlik önceliği olan yolculara geldi. Havayolu şirketleri ve uçak imalatçıları emniyet konusunda, tüm uçak koltuklarının eşit seviyede olduğunu söylüyor. Ancak yapılan testler, uçak kazalarının detaylı analizleri ve kurtulan insanların istatistiklerine bakıldığında, uçaklarda bazı koltukların diğerlerinden daha güvenli olduğu ortaya çıkıyor. Yapılan tüm değerlendirmeler ışığında, kazalarda, uçakta kuyruk yakınında oturan yolcuların ilk birkaç sırada oturan yolculara göre yüzde 40 daha fazla hayatta kalma ihtimali bulunduğu tespit edildi. Sonuç olarak emniyet konusunda aşırı hassas bir yolcuysanız mümkün olduğunca arka koltukları tercih edin diyebilirim.

SOL ÖN KAPI HER ZAMAN AÇILIR!

Sadece küçük bir el bagajıyla seyahat ediyor, hedefinize en kısa sürede ulaşmak mı istiyorsunuz? Uçak içinde harcadığınız süreyi minimum hale getirmek istiyor, uçaktan kapı açılır açılmaz ayrılmayı mı amaçlıyorsunuz? O zaman sizin için önerim sol ön kapıya olabildiğince yakın bir koltuğu tercih etmeniz olabilir. Uçak körüğe de yanaşsa; açık park pozisyonunda da indirse sol ön kapı her zaman açılır.

UYKUCU YOLCULAR!

Yerden 10 kilometre yüksekte uyumak kimi yolcu için çok kolay kimileri içinse imkansız. Ancak, uçağın bazı bölgelerinde seyahat ederken uyuyabilme ihtimaliniz biraz daha yüksek. Cam kenarı koltuklar, başınızı dayayabilmeniz ve size nispeten biraz daha fazla yer sağladığı için iyi bir seçenektir. Hem pencere kenarında oturursanız yanınızdaki yolcular tuvalet ihtiyacı gibi çeşitli sebeplerle sizi rahatsız edip uykunuzu bölemez. Uçakta uyumayı seven biriyseniz uçağın ön kısmında cam kenarında yolculuk etmenizi öneririm.

TÜRBÜLANS DOSTU KANAT KOLTUĞU!

Seyir esnasında şiddetli bir türbülansa girilmesi durumunda, uçaktaki tüm yolcular bundan etkilenir.  Ancak araştırmalar, uçaklarda sarsıntıların daha az hissedilebileceği bazı bölgeler olduğunu ortaya koyuyor. Uçağın orta bölgesinde, kanat hizasına yakın koltuklarda yolculuk ederseniz; sarsıntıları daha az hissedersiniz.

DİZ MESAFESİ ARAYANLAR!

Seyir esnasında konforu biraz daha fazla önemseyen yolcular, özellikle ekonomi kabininde daha fazla diz mesafesi sunan koltuklara rağbet gösteriyor. Acil çıkış koltukları ve geniş gövde uçaklarda kabinin ayrılan bölümlerindeki ilk sıra koltuklar daha geniş diz mesafesine sahip. Yolcular tarafından yüksek talep gördüğü için, havayolları genelde bu koltukları seyahat öncesi parayla satıyor. Özellikle acil çıkış koltuğunda oturan yolcuların, herhangi bir tehlike anında yolcuların tahliyesinde kilit rol oynamayı baştan kabul etmesi gerektiğini unutmayın.

ÇOCUKLU YOLCU NE YAPACAK?

Çocuklarla, özellikle de bebeklerle seyahat, ediyorsanız bu sizin için bilinmezlerle dolu bir yolculuk olabilir. Ağlar mı, uçaktan korkar mı, günlük uyku düzeni şaşar mı, tuvalet ihtiyacı değişir mi ve daha pek çok sorunun cevabını düşünürsünüz. Bu senaryolardan en az etkilenebilmek için yapmanız gereken öncelikli şey tuvalete yakın koltuk seçmek olmalı. Eğer geniş gövde uçakla seyahat ediyorsanız, kabini ayıran duvarın hemen önündeki sırada bulunan koltukları da tavsiye edebilirim. Çünkü daha geniş diz mesafesine sahip o bölümde bebeğinizin pusetini ya da yatağını rahatlıkla yerleştirebilirsiniz.

adbanner