Uçuş Millerinizi Harcarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ne kadar sık ​​uçan biri olursanız olun, COVID-19 nedeniyle, mutlaka kanatlarınızı bir miktar kırpmak zorunda kalmışsınızdır. Ancak, uzun süredir uçuşlardan mil kazanmıyor veya biriktirdiğimiz milleri kullanmıyor olmanız, gelecekte tekrar gökyüzü ile buluşmayacağınız anlamına gelmiyor.

Üstelik bu esnada, günlük harcamalar, çeşitli havayollarının çevrimiçi portalları üzerinden yaptığınız alışverişler ve diğer işlemler için, bir havayolunun anlaşmalı kredi kartını kullanarak, puan toplamaya devam edebilirsiniz. Tekrar seyahate hazır olduğunuzda, o puanlarınız veya millerinizle uçak bileti almak istediğinizde, kaçınmanız gereken 12 hatayı sizin için derledik…

1. Milleri Süresi Dolmadan Kullanmamak

Pandemi nedeniyle, çoğu hava yolu şirketi, 2020 ve 2021 için millerin kullanım süresinin sona ermesi kuralını askıya aldı. Ancak bunu gelecek yıl yeniden başlatmaları çok büyük bir olasılık. Bu nedenle hesaplarınızda biriken millerin son kullanma tarihlerini şimdi kontrol etmelisiniz. Yine de bir uçuş rezervasyonu yapmak için acele etmeyin. Bazı programlarda, yalnızca yeni bir mil kazanarak veya bir mil harcama yaparak, biriktirdiğiniz eski millerinizin sona erme sürelerini sıfırlayabilirsiniz. Bu, ilişkili bir havayolunun anlaşmalı kredi kartıyla harcama yapmayı, havayollarının çevrimiçi portalları üzerinden alışveriş yapmayı veya sadece küçük bir mil paketini, başka bir üyenin hesabına aktarmak gibi basit işlemlerle mümkün olabilir. Nihayetinde biriken millerinizi, kullanmak isteyebileceğiniz zamana ötelemenin yolu çok. Sadece araştırın.

2. Doğru Yerde Arama Yapmamak

Ödül bilet bulmayı zorlaştıran konulardan biri, tüm havayolu web sitelerinin özellikle ortak uçuşlarda aynı miktarda müsaitlik göstermemesidir. Bu yüzden işin uzmanları, her zaman havayolu ittifaklarından başlamanızı tavsiye ediyor. Örneğin THY, Star Alliance ödül bileti aramak için harika bir seçenek. Hemen bir arama yapın. Ardından müsaitliği onaylamak için uçmak istediğiniz, ittifakın üyesi olan başka bir havayolu üzerinden başka bir arama yapın.


İlgili Haber | Havayolları Neden Partner Oluyor?


Örnek vermek gerekirse, Alaska Airlines ile Cathay Pacific partner şirketler. Ancak, ABD’li havayolunun sitesi, Cathay’daki ödül koltuklarını aramanıza veya rezerve etmenize izin vermiyor. Bunun yerine, aramanızı başka bir Oneworld havayolu ortağı olan British Airways’in web sitesini kullanarak yapmanız ve ödül biletinizi, aradığınız havayolunun çağrı merkezi üzerinden telefonla ayırtmanız gerekebilir.

3. Sınırlı Süreli Anlaşmalara Atlamamak

Önceden çoğu havayolu şirketi, uçuşlar için sabit fiyatlandırma içeren mil kullanım çizelgelerine sahipti. Örneğin, bir iç hat ekonomi bileti gidiş-dönüş 25.000 mil, ABD’den Avrupa’ya business class koltuk ise 100.000 mil şeklinde açıklanıyordu. Ancak şimdi birçok havayolu, belirli rotalarda, uçak biletlerini mil ile almak için ihtiyacınız olan mil miktarını, o güzergahta parayla satılan biletin ücreti ile daha yakından ilişkili, gelir tabanlı bir sisteme geçti. Bu gelişme, mil ile alınan ödül bileti fiyatlarının hızla artmasına; bazılarının ise hızla düşmesine neden oldu.

Havayollarının yeni yaptığı avantajlı ödül bilet anlaşmalarını takip edin. Böyle bir fırsat görürseniz ve seyahat tarihlerinize, varış destinasyonunuza uyuyorsa, anlaşmanın geçerlilik süresi her an bitebileceği için rezervasyon yapmayı ertelemeyin.

4. Rezervasyon Yapabilmek İçin Çok Uzun Süre Beklemek

Uzmanlar, ödüllü mil bileti bulduktan sonra, rezervasyon yapmak için çok fazla beklemenizi tavsiye etmiyor. Tereddüt ettiğinizde, kısa süre içinde, bu koltukların satılacağı neredeyse kesin. Gidiş tarihlerinize ve varış yerlerinize uyan bir bilet bulursanız, devam edin ve o rezervasyonu yapın. Aksi takdirde planlarınız suya düşebilir.

Getty Images

5. Tarihlerde Esnek Olmamak

Ödül biletler, özellikle pandemi sürecinde bol olsa da, kısa iç hat uçuşlarında, premium kabinlerde ileri tarihli bilet rezervasyonu yapmak pek mantıklı görünmüyor. Uzmanlar bu konuda ”esneklik anahtardır” görüşünde. Belirli tarihlerde seyahat etmek zorundaysanız, en lüks kabinlerde mille alabileceğiniz bilet bulmak zor olabilir. Farklı seyahat tarihlerine açık olmak ise durumu tamamen lehinize çevirebilir.

6. Çok Fazla Mil Kullanmak

Bir havayolunun web sitesinde ödül bilet ararken, aynı uçuş için farklı günlerde ve farklı hizmet sınıflarında çok çeşitli fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni, havayollarının, arama talebi, uçak bileti fiyatlarındaki dalgalanmalar ile daha bir çok farklı parametreye bağlı olarak, uyarlanabilir fiyatlandırmada olağanüstü derecede ustalaşmış olmaları. Millerinizi paraya çevirmeden önce bu kontrolleri mutlaka yapın.


İlgili Haber | Uçak Biletinde Kişiye Özel Fiyatlandırma


Uçmak istediğiniz havayolu, ödül bilet çizelgelerini yayınlıyorsa, ne kadar harcamanız gerektiğine ilişkin ölçütünüzü belirleyin. Havayolu, ödül bilet çizelgelerini göstermiyorsa, ilgilendiğiniz rotalarda birkaç farklı arama yapın. Tarihleri ​​birkaç aydan uzun süre şeklinde girin ve karşınıza çıkan fiyatlandırma aralığını kontrol edin. Rezervasyon yaparken, karşınıza çıkan spektrumun alt ucunu hedefleyin.

7. Yanlış Mil Kullanımı ve Fazla Ödeme

Ödül biletlere fazla harcama yapmanın bir başka yolu da aynı bilet için kullanabileceğiniz tüm farklı mil veya puan türlerini dikkate almamaktır. Bugünlerde havayollarının hem diğer havayolları hem de kredi kartı veren kuruluşlar olmak üzere pek çok farklı ortağı var. Arbitraj fırsatları olarak adlandırılan seçeneklerin en iyisini düşünerek, size en iyi getiriyi sağlayan kilometre/para birimini kullanabilirsiniz.

Örneğin, Lufthansa ile ABD’den Avrupa’ya tek yön bir business class ödül bileti rezervasyonu yapacaksınız. Bu, 77.000 United MileagePlus mili gerektiriyor. Ancak aynı zamanda 70.000 Air Canada Aeroplan mili veya 45.000 Türk Hava Yolları Miles & Smiles miline de eşit olabilir. Kanada veya ABD miliniz olmadığını düşünebilirsiniz. Ama miller, özellikle kredi kartlarının çeşitli özellikleri ile birbirine dönüştürülebilir. Elbette, puanlarınızı dönüştürmek ve ardından daha az mil isteyen havayolu üzerinden rezervasyon yapmak için birkaç adım fazla işlem yapmanız gerekiyor. Ancak aynı bilet için 32.000 mil tasarruf etmeye değer.

Bir başka çarpıcı örnek ise Los Angeles’tan Sidney’e, Qantas ile business class’ta uçmak istediğinizi varsayalım. American Airlines AAdvantage bunun için sizden 80.000 mil alacaktı. Ancak aynı ortaklığın diğer üyesi Alaska Airlines ise yalnızca 55.000 mil talep ediyor. Aralarında karar vermek için her iki programda da yeterli miliniz varsa bu sizin için çok büyük bir fırsat anlamına gelebilir. Dönüş biletinizi neredeyse bedavaya getirebilirsiniz.

8. Kredi Kartı Puanlarının Çok Erken veya Çok Geç Transferi

American Express Membership Rewards, Garanti Miles & Smiles, Capital One Venture Rewards, Chase Ultimate Rewards ve Citi ThankYou Rewards dahil olmak üzere çeşitli kredi kartı ödül programları, puanları ortak havayollarının programlarında kullanmak üzere aktarmanıza olanak tanıyor. Bazı kredi kartları, biriktirdiğiniz milleri onlarca havayolunda kullanabileceğiniz millere dönüştürülebilecek kadar geniş kapsamlıdır.

Ancak uzmanlar, kredi kartı puanlarını bir havayolundan bilet almak üzere aktarmadan önce, ödül bileti bulabileceğinizden emin olmanızı şiddetle tavsiye ediyor. Çünkü bir kez bunu yaptığınızda geri dönüşü yok. Eğer günün sonunda uçak bileti rezervasyonu yapmamaya karar verirseniz, bu milleri tekrar kredi kartı puanlarına çevirmeniz imkansız.

Ayrıca, tüm transferlerin ve dönüşüm işlemlerinin, anında gerçekleşmediğini unutmayın. Bu önemli bir husus olabilir. Çünkü puan transferinizin tamamlanması birkaç gün sürerse bulduğunuz ödül bileti de kaybedebilirsiniz. Zamanlama çok önemli!

9. Kredi Kartı Puanları Yerine Havayolu Millerinin Kullanılması

Kredi kartı puanlarını kullanmaktan bahsetmişken, çeşitli havayolu ortaklarına aktarmaya ek olarak, çok sayıda kredi kartı puanları, ilgili seyahat portalları aracılığıyla, sabit fiyatlarla uçuşlar için doğrudan kullanılabiliyor. Yani bazı kredi kartları, biriktirdiğiniz puanlarınızla belirli adresler üzerinden uçak bileti alırken size, her puanın belirli bir para karşılığı olarak kullanılabileceği fırsatlar sunuyor.

Dolayısıyla, bu tür puanlarınız varsa ve bunları doğrudan seyahat rezervasyonu yapmak için kullanmayı veya bunları ortak bir havayolu partnerinin sistemine aktarmayı düşünüyorsanız, hangisinin daha kazançlı olacağını hesaplamanız gerekir.


İlgili Haber | Havayolları Uçak Bileti Fiyatlarını Nasıl Belirliyor?


İlk olarak, istediğiniz uçuşları bulun ve uçak bileti fiyatının ne kadar olduğunu, kaç mile karşılık geldiğine bakın. Nakit fiyatı gereken mil sayısına bölün ve mil başına değeri elde edin. Bu değer, aynı uçuş için kredi kartı puanlarınızı kullanarak elde edeceğiniz değerden düşükse; o zaman biletinizi doğrudan kredi kartı portalınız üzerinden rezerve etmeniz daha iyi olabilir. Aynı bilete neden daha fazla ücret ödeyesiniz ki?

10. Yüksek Vergi ve Ek Ücretler Ödemek

Bazı havayollarının sık uçan yolcu programları, ödül biletler üzerinden yüzlerce hatta binlerce Dolarlık ek ücretler almalarıyla ünlüdür. Uzmanlar bu alınan ücretleri, hava yolu endüstrisinin hava parası olarak tanımlıyor. Zor şartlarda kazanılmış millerinizi ve puanlarınızı ödül bilet rezervasyonu yapmak için kullanmaktan heyecan duyarken, aynı zamanda karşınıza çıkacak vergi ve harç ücretleri ile şaşkınlığa uğrayabiliyorsunuz.

Neyse ki, bazı havayolu programları ödül biletlerdeki bu ek ücretleri abartmıyor. Star Alliance ortaklarında yüksek ücretlerden kaçınmak için Air Canada Aeroplan, United MileagePlus veya Avianca LifeMiles millerini kullanmanızı öneriyor. Benzer şekilde, American Airlines AAdvantage, birçok Oneworld ortağına ek ücret ödemeden rezervasyon yapmak için kullanılabilir bilgisini veriyor. Bu uyarı ve tavsiyelere kulak verirseniz kriz yaşamazsınız.

Getty Images

11. Aktarmak veya Biriktirmek Yerine Mil Satın Alma

Sık uçan yolcu programları genellikle bilet satışlarında bonus vermek veya indirim yapmak gibi adımlar atsa da bu nadiren iyi bir anlaşmadır. Bunun nedeni, mil satın almanız için sizden ücret talep etmeleridir. Bunları uçuşlar için kullanma zamanı geldiğinde ödediğiniz değeri geri almanız zor olacaktır. Belirli tarihte yakın zamanlı bir uçuş için birkaç bin mil daha fazlasına ihtiyacınız varsa bunu yapmayı düşünebilirsiniz. Ancak daha iyi seçenekleriniz olabileceğini unutmayın.

Öncelikle, ihtiyacınız olan havayolu ile mile çevirebileceğiniz aktarılabilir kredi kartı puanlarınız varsa, bu genellikle hesabınızı doldurmanın en kolay, en ucuz ve en hızlı yoludur. Ayrıca, doğrudan satın almak yerine daha ucuza mal olan bir arkadaşınızın veya aile üyenizin hesabından mil aktarmayı da düşünebilirsiniz. Hatta bazı havayolları, aileniz veya hane halkı üyelerinizle puanları ücretsiz olarak paylaşmanıza izin verir. Bunları da mutlaka araştırın.

12. Bunları Gerçekten İstediğiniz Şey İçin Kullanmamak

Uzmanlar, millerinizden en iyi şekilde yararlanmanın anahtarının, onları kullanmak istediğiniz seyahat deneyimlerine odaklanmak olduğunu söylüyor. Sizin için önemli olan şeylerin ne olduğunu belirlemek oldukça kolay. Eğer business ve first class uçuşlar için mil ve puan kullanmak önceliğinizse, bu harika bir fikir. Ama, mümkün olduğunca az mil harcamak istiyorsanız, o zaman ekonomi uçmayı deneyin. Böylece millerinizle daha fazla yolculuk yapabilirsiniz. Kesintisiz uçmak önemliyse, aktarmalardan kaçınmak için biraz daha fazla mil kullanarak, non-stop uçuşlara yönelin. Yani ihtiyacınız olan şey, gerçekten ne istediğinize karar vermek ve millerinizi bunun için kullanmak. En çılgın, abartılı seçenekler için rezervasyon yapmaktan uzak durun. Millerinizi ve puanlarınızı kullanmak, kendi kurallarınızı belirleyebileceğiniz bir oyundur ve neye öncelik vereceğinize sadece siz karar verirsiniz.

adbanner