Uçuşlarda Dijital Sağlık Karnesi Dönemi Başladı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA’nın, yolcuların COVID-19 testleri veya aşıları için devlet gerekliliklerine uygun olarak seyahatlerini kolay ve güvenli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olması için geliştirdiği mobil uygulama Travel Pass’in ilk küresel kullanıcısı Etihad oldu.

IATA Travel Pass, ilk olarak 2021’in ilk çeyreğinde Abu Dabi’den seçilen bazı uçuşlarda Etihad misafirlerine sunulacak. Başarılı olursa, geçiş Etihad’ın uçuş ağındaki diğer destinasyonlara da genişletilecek. 1 Ağustos 2020’den bu yana, Etihad, dünya çapındaki tüm yolcular için kalkış öncesi negatif PCR testi sonucu isteyen tek havayolu durumunda.

IATA Travel Pass, Etihad’ın konuklarının COVID test sonuçlarını almaları ve yolculuklarını yapmaya uygun olduklarını doğrulamaları için bir “dijital pasaport” oluşturmalarına olanak tanıyacak. IATA Travel Pass, yolcuların verilerini kontrol altında tutacak ve testlerinin seyahat için havayolları ve yetkililerle paylaşılmasını sağlarken; yolcuların yolculuk boyunca seyahat belgelerini yönetmelerini de kolaylaştıracak.

COVID-19 testleri ve aşıları, dünyayı yeniden uçurmanın anahtarı olacak

IATA Travel Pass, birbiriyle etkileşim kurabilen dört bağımsız modül olarak geliştirildi. Bu modüller, otoritelerin giriş gereksinimleri ve laboratuvarlar / test merkezleri için kayıtlar, doğrulanmış sertifika verme, dijital kimlik ve yolcuların seyahatleri boyunca mobil cihazları aracılığıyla test sonuçlarını paylaşma hizmetlerini kapsıyor. Bu modüller, eksiksiz şekilde uçtan uca çözüm olarak birlikte çalışabiliyor. Ayrıca başka sistemleri tamamlamak için ayrı ayrı da kullanılabiliyor. IATA, bu modülleri, diğer endüstri çözümleriyle birlikte çalışabilmelerini sağlamak için geliştirdi.

IATA Travel Pass ile ilgili gelişmeleri incelediğimiz Boarding Info Havacılık Bülteni‘ni izlemek için lütfen tıklayınız.

adbanner