Uçuştan Önce Kaldır Etiketi!

Havacılıktaki her ayrıntı, uçuşların güvenliğini arttırmak için var.

İşte bu detaylardan biri de çoğunuzun anahtarlık ya da süslerin üzerinde gördüğünüz, çoğu zaman pek anlam veremediğiniz kırmızı zemin üzerine beyaz renkle yazılmış olan ‘Remove Before Flight’  yani ‘Uçuştan Önce Kaldır’ etiketleri.

Eğer havalimanında beklerken uçakların çevresinde olup bitenleri izlemeyi seviyorsanız, çeşitli uçak parçaları üzerindeki kırmızı etiketleri fark etmiş olabilirsiniz. Bazen bir pilotun bazen de bir teknisyenin kalkış öncesi uçağın çevresinde dolaştığını, uçağı kontrol edip bu uyarıları kaldırdıklarını da gözlemleyebilirsiniz.

Neden orada olduklarını ve bu etiketlerin ne işe yaradıklarını biliyor musunuz?

“Uçuştan önce kaldır” etiketleri, adından da anlaşılacağı üzere uçuş öncesi kontrol edilmesi ve kaldırılması gereken detayların üzerine konan hatırlatıcı işaretler.

Nerede Kullanılıyor?

Pitot tüplerinden motorlara kadar, uçağın çeşitli deliklerini ve açıklıklarını örten farklı boyut ve şekildeki tapalarda kullanılabiliyor.

Uçak yüzeyindeki çoğu açıklık ve delik ne kadar küçük olsa da çok kritik öneme sahiptir. İlk olarak, tıpalar ve kapaklar böceklere, kuşlara veya bu deliklere yerleşen çöplere karşı koruma sağlar. Ayrıca, bu tapalar uçağın açık yerlerini toz ve buzdan korur.

Bazen delikler o kadar büyüktür ki, büyük bir kumaş parçası veya özel olarak yapılmış bir örtü ile kapatılmaları gerekebilir. Uçaklar havalimanlarında park pozisyonunda veya hangarlarda birkaç günden fazla kalacaksa, motorlarının da bu şekilde kapatılması gerekir.

“Uçuştan önce kaldır” etiketine sahip pimler, mekanik aksamların kendi kendilerine hareketini etmesini de önler. Örneğin, bu pimler bazen motorlardaki pervanelerin dönmesini engeller. Rüzgar, uçak motoru çalışmadığında pervaneleri döndürürse, motorun çalışma performansını olumsuz etkileyen sonuçlar oluşabilir. Bu yüzden dönüşü engellemek için de bu tip önlemler alınır.

Uluslararası düzenlemeler nedeniyle “Uçuştan önce kaldır” uyarısı yalnızca İngilizce olarak hazırlanır. Bu etiketler son derece önemlidir ve havacılık tarihini incelediğimizde, bu etiketin uçuştan önce sökülmemesi nedeniyle bir çok kaza yaşandığını görebilirsiniz.

adbanner