Ünlü Drone Firması DJI ABD’de Kara Listeye Girdi!

Amerika Birleşik Devletleri tarafından oluşturulan, halk arasında kara liste olarak bilinen Varlık Listesi’ne (Entitiy List) giren şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ünlü telefon markası Huawei’den sonra drone sektöründe önemli bir konuma sahip olan DJI firması da kara listeye alındı.

DJI Neden Kara Listeye Alındı?

İnternetteki çoğu kaynağa göre bu duruma neden olan 3 temel gerekçe var:

  • Çin’in baskıcı rejimlere destek veren ürünlerin ihracatını arttırması ve desteklemesi
  • Çin’de kötüye kullanım amaçlı genetik toplanması ve analizi sebebiyle insan haklarının çiğnenmesi
  • Yüksek teknoloji gözetimi (çoğunlukla dronelar)

DJI’ın Bu Duruma Tepkisi Ne Oldu?

Geçtiğimiz Cuma günü firma bu duruma karşı tepkisini gösteren küçük bir açıklama ile ABD Ticaret Bakanlığı’nın aldığı karardan dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını duyurdu. Amerika’daki müşterilerin ürünlerini hala normal bir şekilde kullanıp ve satın alabileceğinin belirtildiği açıklamada, DJI’ın hala adından bahsettiren bir şirket olduğu ve dünyaya fayda sağlayan inovatif ürünleri geliştirmekteki kararlılığını sürdürdüğü vurgulandı.

Kara Liste Ne Anlama Geliyor?

ABD tarafından kara listeye alınan şirketlerin, özel bir izin veya onay almakları sürece, belirli teknolojilere erişim ve bu teknolojileri kullanmaları yasak. Peki bu durum DJI firmasını nasıl etkiliyor?

DJI ABD’den hangi teknolojiye ihtiyaç duyabilir? Dürüst olmak gerekirse bunu tam olarak bilmiyoruz. Ancak ABD’de yüksek teknoloji ve imalat alanında birçok yenilikçi firma var. DJI, bu teknolojilerden bazılarına şimdi el koymak isterse, bunu başarması çok zor ama imkansız değil.

Aynı zamanda ABD tarafından kara listeye alınmak şirketin ABD halkının gözünde itibar kaybetmesi anlamına gelebilir. Ancak analizler bu durumun şirket itibarına düşünüldüğü kadar zarar vermeyeceğini gösteriyor.

Alınan karar sadece DJI firmasını değil diğer firmaları da büyük oranda etkiliyor. Günümüzde drone ve İHA şirketleri arasında büyük bir rekabet var ve firmalar her geçen gün daha cesurca adımlar atıyor. Buna sene başında dijital güvenlik sebebiyle fotoğrafçılıkta DJI droneları kullanan PARROT şirketinin 30 Haziran’da -Anafi USA- modeli piyasaya sürülmeden önce ‘’Çinli Dronelara Güvenmeyin Güvenilir Drone Görmek İçin 30 Haziran’ı Bekleyin.’’ sloganıyla çıkardığı afiş örnek gösterilebilir.

Şu anda gelecekte ne olacağını tam olarak bilmek mümkün gözükmüyor. Ancak drone sektörünün monopolisi olarak görülen DJI firmasını zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz.

Serdar Yavuz KÜÇÜKBERBER

 

adbanner