Uzay Yolculuğu Öncesi Neden Olimpiyatçı Gibi Çalıştı?

Jim Kitchen, toplamda 10 dakika süren; ancak hayatının yolculuğu olarak özetlediği uzay seyahatine hazırlanmak için 10 ayını boks yaparak, ağırlık kaldırarak ve koşarak geçirdi.

North Carolina Üniversitesi’nde strateji ve girişimcilik profesörü Jim Kitchen, Blue Origin’in, dördüncü insanlı görevi için Mart ayında uzaya uçtuğunda, fiziksel açıdan şirketin talep ettiğinden çok daha iyi durumdaydı.

Üniversitedeki akademisyenlik görevi, uzay seyahati öncesi, onu bir atlet gibi antrenman yapmaktan alıkoymadı. Kitchen, toplamda 10 dakika sürecek uçuştan önceki 10 aylık süreyi, boks ve ağırlık kaldırmak gibi ağır antrenmanlar ile geçirdi. Ayrıca, uçuşa bir ay kala, 50 millik (80 km) ultramaratona hazırlık kapsamında, günde 40 mil (64 km) koşan Kitchen, “Toplamda 1.300 mile (2100 km) yakın koştum” diyor.

Peki Jim Kitchen bu kadar büyük bir hazırlığı neden yaptı?

“Yaşamak istediğim son şey, uygun olmadığım için uzay seyahati ekibinden diskalifiye edilmekti” diyen maceraperest Jim Kitchen ile uzay takıntısını ve gezegenin dışına çıkmak için spor salonunun nasıl yardımcı olabileceği hakkında Robb Report bir röportaj yaptı.

Jim Kitchen, 6 yaşından beri astronot olmak istediğini söylüyor. 1969’da annesiyle Apollo 11’in fırlatılışını izlediği anda, istediği şeyin bu olduğunu anlamış. Ancak astronot olmak yerine girişimci olmayı tercih etmiş. Ancak bir şekilde, uzaya gitmekte kararlıymış. Birleşmiş Milletler tarafından tanınan 193 ülkenin tümünü ziyaret ettiği, 30 yıllık bir yolculuk yapan Kitchen, 193. ülkeyi de ziyaret ettikten sonra, 2019’da kendi kendine “Bir sonraki yolculuğum nereye?” diye sormuş.

Mart 2022’de Jim Kitchen’ın da katıldığı, Blue Origin’in dördüncü insanlı uzay uçuşunun başlangıç anı. 

Bir uzay uçuşunda yolunu bulması gerektiğine karar veren Kitchen, bu konuda bir reality show için seçmelere katılmış ancak kadroya girememiş. Geçtiğimiz yıl SpaceX’in Dünya’nın çevresinde dolanan Inspiration4 isimli alt yörüngesine gitmek için başvuran on binlerce kişiden biri olan Kitchen, ekibe seçilememiş.

Aldığı olumsuz yanıtlara rağmen, şansını zorlamaya devam eden Jim Kitchen, ‘Virgin Galactic ile uzaya seyahat edecek ilk 600 yolcudan biri olabilirdim; ama beklemek istemedim‘ diyor. Daha sonra Blue Origin’den bir yetkili ile LinkedIn üzerinden bağlantı kurmuş. Ona yaklaşık 20 farklı e-posta gönderip, ‘adeta taciz ettiğini’ söyleyen Kitchen, bu azminin sonunda Mart ayındaki lansmanda yerini almayı başarmış.

Uzay Seyahatine Fiziksel Olarak Nasıl Hazırlandı?

2021’de ultramaraton için antrenman yapmaya başlayan Kitchen, aslında bir koşucu ve bugüne kadar 20’den fazla maratona katıldı. Uzay yolculuğu beklentisiyle koşu antrenmanlarını hızlandırmış. Uzun mesafenin yanı sıra, 400 ve 800 metre koşu antrenmanları da yaptığını söylüyor. Ayrıca, haftada iki gün ağırlık kaldırma ve boks da yaparak; üst vücut ve kardiyovasküler güç için çapraz eğitimlerle kendisini desteklemiş.

Blue Origin ile yaptığı uzay seyahatinde, 3,5 G’ye maruz kaldığında, roketin hafif bir dönüş yaptığını ve bunun da vestibüler sistemini bozduğunu söyleyen Kitchen, hatta bu etkiyi, 5G’lik kuvvetin üzerine çıkılan iniş anlarına göre biraz daha zorlu bulduğunu belirtiyor. NASTAR’da eğitim sırasında 6.2 G deneyimlemiş olmasına rağmen, gerçek uçuşta hissettiği şeyin daha yoğun olduğunu söylüyor. [NASTAR: Ulusal Havacılık ve Uzay Eğitim ve Araştırma Merkezi, Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından onaylanmış ilk ticari uzay uçuşu okuludur.]

Kitchen, uzay uçuşu öncesi katıldığı bir eğitimde savaş uçağı pilotlarının nefes tekniklerini öğrendi.

Uzay seyahati öncesi, özel olarak tasarlanmış bir santrifüjde eğitim ve uçmayı içeren iki günlük bir yörünge altı uzay kursuna katılan Kitchen, katıldığı bu kursta, uzay uçuşunun nasıl olacağını ve zorluklara nasıl karşı koyabileceğini anladığını söylüyor. Kursun oldukça yararlı olduğunu düşünen Kitchen, savaş uçağı pilotlarının yönünü kaybetmemek için kullandıkları nefes alma tekniklerini öğrenmiş. ‘Bu uçuşta yaşamak istediğim en son şey bayılmaktı’ diyen Kitchen, kursta öğrendikleri sayesinde iyi nefes aldığını ve bu yüzden uzaydaki manzaradan gerçekten keyif alabildiğini düşünüyor. Uzay seyahati yapacak kişilere de uçuş öncesinde mutlaka bu tip bir kursa katılmalarını tavsiye ediyor.

Jim Kitchen, uzay seyahatine yoğun bir spor programı ile hazırlanmış

Kitchen ayrıca parabolik uçuşlar yapmış. Çünkü uzaya gitmeden önce sıfır yerçekiminin nasıl bir his olduğunu öğrendiği için, parabolik uçuşlarda diğer kişilerin aksine hiç bir sorun yaşamamış.

Jim Kitchen’in, bir sonraki hayali ve hedefi, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu ziyaret etmek. BM tarafından tanınan tüm ülkelerde bulunan Kitchen, bulunduğu ülkelerdeki tüm manzarayı, ‘sınırlar olmadan uzaydan görmek istediğini’ söylüyor. Ancak bunu yapabilmek için tek eksiği 55 milyon Dolar. ‘Biraz tadını aldığında, çok daha fazlasını istiyorsun’ diyen Kitchen, günde iki kez antrenman yaparak ve doğru beslenerek “uzay” modunda kalmaya devam etmeyi planlıyor. Kitchen, günün birinde eline fırsat geçerse, kaçırmak istemediği için, sürekli kendini hazır tutmak konusunda oldukça kararlı.

adbanner