Venedik’te Gondollar Neden Siyah?

Nemli duvarlarla çevrili kanal boyunca, kemerli köprülerin altından, arabesk motifli pencerelerin, çiçeklerle bezeli balkonların önünden zarif ve sessizce süzülüyor. Uzaktan siyah bir kuğuyu andırıyor. Kimilerine göre dünyanın en ünlü kayığı gondol. Peki hiç düşündünüz mü Venedik’teki tüm gondollar neden siyah?

Bunun sebebi ile ilgili yarı hikaye yarı efsane bir çok teori var.

İlki bilimsel bir yaklaşım. Gondollar siyah; çünkü siyah suya en dayanıklı renktir. Gondola siyah renk veren zift, gondolun uzun ömürlü olmasını da sağlar.?

Gelelim diğer efsanelere

  • Derler ki 1300’lü yılların ortalarında İtalya’yı kasıp kavuran bir veba salgını baş gösterir. İnsanlar kiliselere tedavi için götürülürken bu gondollarla taşınır. Hatta çoğu bu gondolların içinde ölür. Salgın sonrası 1400’lerde dönemin Dükü tarafından alınan bir kararla tüm gondollar siyaha boyanır.
  • Bir başka efsane ise aşk hikayesi ❤️ Venedik’te gondolculuk yapan bir genç, soylu bir ailenin kızını sever. Fakat kızın babası gondolcu olduğu için evlenmelerine izin vermez. Delikanlı da gondolunda intihar eder. Onun üzerine bütün gondolcular gondollarını siyaha boyar.
  • Eskiden Venedik’te ulaşım sadece gondolla sağlanır ve adada yaşayan herkesin de gondolu muhakkak vardır. Bu gondolların hepsi de rengârenktir. Kimi sarı, kimi pembe, kimi yeşil, kimi mavi… Gondolların bu çok renkliliği huzur vermez Venediklilere. Kendi aralarında: ”En güzel gondol benimki” yarışı ve kavgaları başlar. Bunun üzerine şehrin yöneticileri kavgaların bitmesi için çareyi tüm gondolları siyaha boyatmakta bulur. Çok renklilik ve çok seslilik yerini siyahın ağırbaşlı hüznüne bırakır.

Teoriler böyle. Herkesin inandığı hikaye başka. Ortak olan ise Venedik’in dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğu…

adbanner