İzlanda’nın En Yeni Havayolu: WOW’un veliahtı PLAY

İzlanda’nın en yeni havayolu şirketi PLAY, resmi olarak açıklandı!

İzlanda merkezli havayolu WOW Air, 28 Mart 2019 itibarıyla tüm uçuş operasyonlarını durdurduğunu ilan etti. WOW Air’ın yeniden ayaklandırılması ile ilgili görüşmeler ve ortaya atılan iddialar, iflasın açıklandığı günden bu yana devam ediyor. Ancak WOW Air’i yeniden canlandırma projesini yürüten iki ayrı grup var.

Bir süre önce, ABD’li yatırımcıların, WOW Air’i yeni bir ultra düşük maliyetli (ultra low cost) havayolu olarak, küllerinden tekrar doğması için satın aldıkları açıklanmıştı. Bu senaryoda havayolu, WOW adıyla operasyonlarına devam edecek; geçmişe göre tamamen farklı bir anlayışa sahip olacak. Tüm yolcularını özel yolcu salonlarına alacak, Michelin yıldızlı yiyecekler ikram edecek ve biyometrik boarding sistemi ile farklılaşılacak.

Daha sonra başka bir iddia ile WOW Air’in yalnızca kargo operatörüne dönüştürüleceği konusunda söylentiler yayılmaya başladı. Bu iddiaların ne kadarının doğru, hangisinin sonuca daha yakın olduğu net değil!

ESKİ YÖNETİCİLER ŞİRKET KURDU!

Yeni bir havayolu oluşturmaya çalışan ikinci grup ise projesini somutlaştırdı. Bu grup, eski WOW Air yöneticilerinden oluşuyor. Ancak onlar WOW Air varlıklarını satın almadı. Aksine, WOW Air’e benzer bir iş modeline sahip olan ancak farklı bir isimde havayolu şirketi kurmayı planlıyordu. Bunu da başarmaya yakın görünüyorlar.

İkinci grubun yöneticileri, İzlanda’da bir basın toplantısı düzenledi ve yeni havayolu için planlarını anlattı. Yeni web sitelerinin de faaliyete başladığını duyurdu. Uzun bir süre sektörde, bu isimlerin kuracğı havayolunun adının ‘geri döndük’ anlamına gelen We Are Back cümlesinin baş harflerinden oluşan WAB Air olacağı konuşuluyordu. Ama öyle olmadı.

Şimdi havayolunun yeni sahipleri, hem kokpit hem de kabin ekibi için işe alım sürecini; havayolunun yeniden gökyüzü ile buluşması için gereken bürokratik süreçleri eş zamanlı olarak yürütüyor. PLAY, şirketin resmi web sitesinde de yayınlanan çarpıcı kırmızı görünümü ile ilk kez ete kemiğe büründü.

İlgili Haber2019’da İflas Eden Havayolları

PLAY ile uçmak isteyenler için kasım ayı içinde bilet satışlarının başlayacağını duyuruldu. Havayolunun yöneticileri, yolcu ve kargo taşımak için mükemmel olduğunu iddia ettikleri 2 adet Airbus A321 uçağıyla operasyonların başlayacağını açıkladı. Filonun 2020 yazında altı uçağa; üç yıl içinde 10 uçağa çıkması planlanıyor.

PLAY başlangıçta Avrupa uçuşlarıyla hizmete başlayacak, ancak önümüzdeki baharda Kuzey Amerika’ya uçuşların başlaması planlanıyor. PLAY, kuruluşunu kutlamak için 1.000 ödül bilet dağıtılacağını da web sitesinden duyurdu.

Yeni şirketin CEO’su Arnar Már Magnusson, WOW Air’de Operasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Lansman ekibinin bir kısmı eski Wow Air yöneticileri ve bir kaç üyesi de İzlandalı charter şirketi Air Atlanta’dan oluşuyor. İddialara göre, PLAY için yaklaşık 40 milyon dolarlık bir yatırım alındı. PLAY’i, resmi havayolu operatörü statüsüne sokacak olan AOC sertifikasını almak için sürecin tamamlanmak üzere olduğu duyuruldu.

PLAY BAŞARILI OLABİLİR Mİ?

Yeni havayoluyla ilgili bildiklerimiz şimdilik çok az. PLAY’i başarısız olan WOW Air’den farklı kılan şeyin ne olduğunu tam olarak açık değil.

PLAY için WOW Air’in iş modeli denenecekmiş gibi görünürken; tek fark çok hızlı büyümeyi planlamıyor olmaları. Zira sektör analistleri, WOW Air’i hazin sona götüren hataların, büyüme hızlarının yarattığı kontrolsüzlük ve iş modeline uymayan A330’ları filoya katma konusundaki nihai kararları olduğunu düşünüyor.

Eğer ilk grup da projesini somutlaştırabilirse; hem WOW Air’in hem de PLAY’in aynı anda gökyüzünde olduğu bir senaryoyu görmek ilginç olabilir. Bu şirketlerden herhangi birinin veya her ikisinin de gerçekten faaliyete geçip girmeyeceği merak konusu. Her iki taraf da projesi konusunda ciddi görünüyor. Gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz.

Muhammed YILMAZ

adbanner