Yanlış Havalimanına İnen Uçak Ülkeyi Karıştırdı

26 Kasım 2023 Pazar günü, United Nigeria Havayolları’nın Lagos’tan (LOS) Abuja’ya (ABV) uçması gerçekleştirilmesi planlanan iç hat uçuşu için havayolunun wet lease yöntemi ile filosunda bulundurduğu, 13 yaşındaki LZ-FSA tescilli Airbus A320 görevlendirildi.

Wet lease, bir havayolunun uçağı ile birlikte uçucu mürettebatını da başka bir havayoluna kiraladığı bir sistem. Bu durumda, uçağı kiralayan ve kullanan United Nigeria Havayolları olsa da  aslında uçuşu gerçekleştiren Fly2Sky Havayolları idi.

Uçak, planlı uçuşu gerçekleştirmek için Lagos’tan havalandı ve nihai varış noktası Abuja’nın 317 km uzağındaki Asaba (ABB) şehrine indi.

Havacılıkta bazen yanlış havaalanına inen uçak haberlerine rastlamak mümkün. Ancak Nijerya’daki hikayeyi sıra dışı kılan detay, durumun farklı şekilde yorumlanması.

Uçaktaki yolcuların ifadesine göre, mürettebat iniş sırasında planlandığı gibi Abuja’da olduklarını duyurdu. Ancak kapı açıldığında bazı yolcular yanlış havaalanında olduklarını fark etti. Yolcular ayrıca pilotun daha sonra kendisine yanlış uçuş planı verildiğini iddia ettiğini belirtti.

Havayolu, resmi Twitter/X hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşım ile bu iddiaları reddetti. Uçulan noktanın değiştirilmesi kararının, kötü hava koşullarından kaynaklandığını duyurdu. Havayoluna göre, pilotlar bu divert kararını bilerek aldı. Ancak inişten sonra yanlışlıkla yanlış havaalanına indikleri yönünde bir bildirim yaptılarını iddia etti. Havayolu daha sonra bu gönderiyi sildi. Resmi basın bülteni ile durum açıklanmaya çalışıldı.

Nijerya Sivil Havacılık Otoritesi (NCAA) olay üzerine harekete geçti. Havacılık endüstrisinin emniyetinde devamlılığı sağlamak için geçmişte her zaman olduğu gibi bu olayın da etraflıca değerlendirildiği duyuruldu.

Yetkililer, hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasındaki konuşmaları dinledi. Hava trafik kontrolörleri, pilotlardan uçağın Asaba’ya değil Abuja’ya gittiğini doğrulamalarını istedi. Ancak pilotlar uçuşun, Asaba’ya gerçekleştirildiği konusunda ısrar etti.

Nijerya Havacılık Bakanı Festus Keyamo, pilotun Lagos’tan kalkarken Abuja’ya değil Asaba’ya gittiğinin açık olduğunu ve bunun havayolundaki idari bir sorundan kaynaklandığını söyledi.

NCAA, yaşanan olay üzerine havayolunun wet lease uçuşlarını askıya aldı. United Nigeria Havayolları’nın filosunda şu anda dört adet Embraer ERJ-145 ile birlikte bir adet wet lease yöntemi ile kiralanan Airbus A320 bulunuyordu. Alınan karar ile A320, hizmet dışı kaldı.

Keyamo, ileriye dönük olarak tüm wet lease sözleşmelerinde, bu tip kiralık uçaklarla yapılan uçuşlarda, kokpitte en az Nijeryalı bir pilotun bulunmasının zorunlu hale getirileceğini söyledi. En azından jump seat olarak adlandırılan koltukta Nijeryalı bir pilot oturtulacak. Bakan ayrıca, yaşanan olaydaki masum Nijeryalıların hayatlarının ne kadar tehlikede olduğundan bahsederek, siyaseten şirin gözükmeye çalıştı.

Bakan Keyamo, NCAA’ya, Nijeryalıların hayatları tehlikede olduğu için, önümüzdeki 72 saat içinde Nijerya’da wet lease kiralama yapan tüm pilotları ve mürettebatı daha fazla brifing yapmalarını hatırlatması yönünde talimat verdiğini açıkladı. Kendileri için en kutsal görevin Nijeryalıları korumak olduğunu söyleyen bakan, uçakta, gitmeyi planlamadıkları başka bir yere götürülen masum insanlar olduğunu açıkladı. Herhangi bir hava muhalefeti olmadığını belirtti.

adbanner