Yanlış Uçakta Yanlış İsimle Uçmak | Boarding Info

Written by 04:21 SEYAHAT, Seyahat Öyküleri

Yanlış Uçakta Yanlış İsimle Uçmak

Türkiye, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşanan kaçak yolcu olayını konuşurken; dünyanın öbür ucunda ilginç bir olay yaşandı. Önce Sabiha Gökçen’deki olayı kısaca özetlemek gerekirse, Suriyeli bir çocuk başka bir yolcunun biniş kartı ile kalabalık bir yolcu grubunun arasına katılarak Trabzon’a gidecek olan uçağın içine kadar girmiş; yolculuk başlamadan önce kabin ekibinin son sayımı ile fazla yolcu olduğu ortaya çıkmış ve yapılan bilet kontrolü sonrası kaçak yolcu yakayı ele vermişti.

Olayın hemen ardından havalimanlarında güvenlik zaafiyeti konusu gündeme geldi. Havalimanına girdiğimiz andan itibaren bir çok defa güvenlik kontrolü ve kimlik-biniş kartı kontrolü yaşadığımız için çoğu zaman şikayet ettiğimiz havalimanlarında, hala böylesi olayların yaşanabiliyor olması oldukça ürkütücü.

Şimdi de bu habere konu olan ilginç olaya geçelim. Başka bir isimle, başka bir havayolu şirketinin uçağında, başka bir cinsiyet bilgisiyle yolculuk yapabilir misiniz?

Cevabı ben vereyim evet yapabilirsiniz!

Tayvan’da ikamet eden, 34 yaşındaki Ms Hong isimli bir kadına, erkek arkadaşı, Hong Kong Havayolları’ndan gidiş dönüş Hong Kong uçak bileti alır. Uçuş günü geldiğinde Taouyan Havalimanı’na giden Ms Hong, kendi uçacağı havayolu yerine, yanlışlıkla Cathay Pacific Havayolları’nın check-in kontuarına gider.

Kontuardaki görevli, kendisi ile aynı soyisme sahip bir erkek yolcunun biniş kartını basıp Ms Hong’a verir. Sonrasında Hong’un Hong Kong’a kadar olan yolculuğu sürecinde hiç bir görevli (pasaport-güvenlik-uçağa binmeden önceki son kontrol vb) bu hatanın farkına var(a)maz.

Cathay Pacific’in uçağından daha önce Hong Kong’a varması gereken Hong Kong Havayolları’nın uçağı, indiğinde kız arkadaşının o uçakta olmadığını fark eden erkek arkadaşı durumun açığa kavuşmasına vesile olur. Hong Kong Havayolları ile irtibata geçip kız arkadaşının uçakta olmadığını teyid eder.

Aynı sıralarda Cathay Pacific’in uçağında gökyüzünde seyir halinde olan Ms Hong’da elindeki biniş kartına bakar ve durumun farkına varır. Çünkü elindeki boarding pass kendine ait değildir. Farklı bir havayolu şirketinde farklı bir erkek yolcunun yerine seyahat ettiğini anlar.

Bu olayın açığa çıkması sonrası Cathay Pacific yetkilileri tüm boarding sistemlerini gözden geçirme kararı aldı. Taoyuan Havalimanı’nda ise güvenlik zaafiyeti olup olmadığı konusunda ciddi incelemeler başlatıldı.

Cathay Pacific Ms Hong’a geri dönüş yolcuğunu için Hong Kong Havayolları ile koordineli çalışılacağı bilgisi ile birlikte, VIP Lounge’den faydalanabilme imkanı verdi.


İlgili Haber | Yedi Yaşındaki Çocuk Gizlice Uçağa Bindi

(Visited 76 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info