Yazın Göl; Kışın Park | Boarding Info

Written by 17:47 Destinasyon, SEYAHAT

Yazın Göl; Kışın Park

Bir kanepenin yatak haline gelmesi, cep telefonunun kol saatine dönüşmesi sizi yeterince şaşırtmıyorsa, size Avusturya’da bulunan Green Lake (Yeşil Göl) deki doğa olayından bahsedeyim. Belki buna şaşırırsınız.?
〰〰〰
Tragoess’de bulunan park, her sene sıra dışı bir doğa olayına ev sahipliği yapıyor. Tepesi karlarla kaplı Hochschwab Dağları’nın eteklerinde bulunan bölge, kışın yürüyüş yapıp vakit geçirebileceğiniz bir park. Yazın ise, buzulların erimesiyle göl haline geliyor.
〰〰〰
Evet, kış aylarında banklarında insanların oturduğu, ağaç dallarına kuşların konduğu, insanların yürüyüş yaparak oksijene doyduğu park, karlar eriyince mükemmel bir dalış merkezi oluyor.
〰〰〰
Parkın buz gibi kar sularıyla dolarak 10 metre derinlikte bir göle dönüşmesi öyle tuhaf görüntüleri de beraberinde getiriyor ki, insanlar sadece bunu görmek için Green Park’a akın ediyor.
〰〰〰
Kar sularından oluşan bir göle dalmak, suyun soğukluğu nedeniyle cesaret istiyor. Bu cesareti gösterebilenler ise gördüğü manzaranın her şeye değdiğini söylüyor.
〰〰〰
Kış aylarında 2 metrelik bir derinliğe sahip olan Yeşil Göl’de Mayıs ayı ile birlikte su seviyesi yükselmeye başlıyor. Karların önemli ölçüde eridiği Haziran başında 10 metreyi bulan su seviyesi Temmuz ayının ortalarından itibaren yeniden düşmeye başlıyor. Suyun en yüksek olduğu 45 günlük süre boyunca maceraperest dalgıçlar balıklarla birlikte yürüyüş parkurlarında yüzmenin tadını çıkarıyor.
〰〰〰
Kış aylarında suların çekilmesiyle birlikte kuruyan göl, maceraperest seyahat severleri başka bir özelliğiyle ağırlamaya devam ediyor. Göl, dağ eteklerinde bulunan yürüyüş parkurları ile trekking tutkunlarına keyifli alternatifler sunuyor.
〰〰〰
Yüksek tepeleriyle güvenlikli ve güvenliksiz tırmanış gibi extreme sporlara da fırsatlar sunan Yeşil Göl’ün çevresinde çadır kurup günlerce kamp yapılabiliyor.

 

(Visited 337 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info