Denis Balibouse:Reuters

Yedi Yaşındaki Çocuk Gizlice Uçağa Bindi

Teknoloji gelişiyor. Bir yandan uçaklar diğer yandan da havalimanları, birbirinden özel teknolojik araç- gereçler ve sistemlerle donatılıyor. Bu sayede hem yolculuğun konforu artırılmaya çalışırken; hem de insanların havalimanlarında zaman kaybetmesi önlenmeye çalışılıp; güvenlik açıkları yok edilmeye çalışılıyor. Fakat tüm bunlara rağmen, zaman zaman dünyanın çeşitli yerlerinde kasten veya yanlışlıkla; bileti, biniş kartı ya da pasaportu olmadan uçağa binebilen, başkasının pasaportu ile seyahat eden ya da kaçak şekilde uçmayı başaran yolcuların haberleri yapılıyor. Havacılık güvenliği üzerine projeler geliştiren kişi ve şirketler, bu tarz hataların minimize edilmesi için uğraşıyor.

Dünyanın en büyük düşük maliyetli (low cost) taşıyıcılarından biri olan easyJet ve Cenevre Havalimanı, geçtiğimiz günlerde yaşanan böylesi ilginç bir hatanın başrolünü paylaştı.

Yedi yaşındaki bir kız çocuğu, İsviçre’nin Cenevre şehrinde, havalimanı güvenliğinden geçerek biniş kartı (boarding pass) olmadan easyJet uçağına binerek yolculuk yaptı.

Sean Gallup:GETTY

Çocuğun ailesinden nasıl ayrıldığı bilinmiyor. Ancak raporlar ya evden kaçtığını ya da yakındaki bir tren istasyonunda ailesinden uzaklaştığını gösteriyor.

Bir trenle yalnız başına Cenevre Havaalanı’na seyahat eden çocuğun, daha sonra Corsica’ya giden uçağa binmeden önce güvenlik kontrolü sırasında bir grup yetişkinin arasına karışarak geçtiği anlaşılıyor. EasyJet uçağındaki kabin ekibi, kalkıştan 30 dakika sonra çocuğu fark edip, kokpite durumu bildiriyor. Uçak Corsica’dan ayrılmadan önce küçük kız polise teslim ediliyor.

Kızın havalimanındaki sürecini anlayabilmek için kayıtları izleyen yetkililer, küçük çocuğun yaklaşık bir saat boyunca uçağa geçişin yapılacağı yolcu bekleme salonunda vakit geçirdiğini ortaya çıkardı.

Havaalanındaki video görüntüleri, küçük kızın başlangıçta Air France uçuşuna katılmak istediğini gösteriyor. Ancak bu uçuşla ilgili işlem yapan görevlileri takip eden kızın, çalışanların dikkati sayesinde uçağa binemediği görülüyor. Bu yüzden Air France uçuşu için boarding yapılan alandan uzaklaşan küçük kız, ikinci denemesinde başarılı oluyor. Küçük bir aralıktan geçip başka bir grup yolcunun arasına katılan kızın bu sayede uçağa bindiği görülüyor.

Olayın ardından konuyla ilgili soruşturma başlatıldı. Havaalanı yetkilileri son derece üzücü bir olay olarak niteledikleri durumun asla yaşanmaması gerektiğini söylemekle yetindi. Olay güvenlik kuralları ve biniş prosedürlerinin daha da sıkılaştırılmasına sebep oldu.

TRABZON UÇUŞUNDA DA OLMUŞTU

Benzeri bir olay geçtiğimiz yıl, Türkiye’de de yaşanmıştı. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan TK-7226 sefer sayısı ile Trabzon’a gidecek olan Anadolu Jet’e ait uçakta bileti olmayan bir çocuk yolcu tespit edilmişti. Uçağa nasıl bindiği belirlenemeyen 12 yaşındaki Suriye uyruklu çocuk polis tarafından uçaktan indirilmişti.

Yolcu alımı tamamlandıktan sonra kabin görevlilerinin uçaktaki yolcuları sayması ile bir fazla yolcunun olması ile durum ortaya çıkmıştı. Yapılan ikinci kontrol sırasında 12 yaşındaki yabancı uyruklu çocuğun bileti olmadığı fark edilerek uçağa polis çağırıldı.

Başkasına ait bir biniş kartıyla güvenlik kontrolünden geçtiği öğrenilen çocuğun diğer yolcularını arasına karışarak açık park pozisyonunda bulunan uçağa yolcuları götürecek otobüse bindiği ortaya çıktı.


İlgili Haber | Yanlış Havayolunda Yanlış İsimle Uçmak

adbanner