Yerli Savaş Uçağının İsmi KAAN Oldu

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1925’te Türk Tayyare Cemiyeti’nin açılışında ‘İstikbal göklerdedir. Çünkü göklerini koruyamayan milletler yarınlardan asla emin olamazlar.’ demişti. 1 Mayıs 2023 tarihinde de Türk havacılığı ve savunma sanayi endüstrisi tarihi günlerinden birini yaşadı. 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından geliştirilen yerli platformlar, düzenlenen özel bir törenle görücüye çıktı. İstikbalin Yüzyılı adı verilen törende, Milli Muharip Uçak (MMU), HÜRJET, ATAK-2, ANKA-3 ve F-16 ÖZGÜR ile adeta gövde gösterisi yapan TUSAŞ, diğer uçak ve helikopterleri ile yaptığı gösteri uçuşlarıyla da dosta güven, düşmana korku saldı.

HÜRJET ve MMU Erdoğan’ın talimatı ile taksi yaptı

İstikbalin Yüzyılı Töreni’nde, ülkemizin yerli savaş uçağı, Milli Muharip Uçak için isim belirlenmesi de bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, MMU’nun adının KAAN olacağını açıkladı ve bu ismin Devlet Bahçeli tarafından önerildiğini söyledi.

MMU ile Türkiye, 5. Nesil uçak üretebilen 5 ülkeden biri oldu. KAAN, 2023 bitmeden ilk uçuşunu yaparak, gökyüzü ile buluşacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Milli Muharip Uçak – MMU’nun birebir modelini, ilk kez Paris Air Show’da podyuma çıkarmış ve havacılık dünyası ile tanıştırmıştı. Muhammed Yılmaz da bu tarihi anlara Paris’te eşlik etme şansı bulmuştu.

Geçtiğimiz hafta, ilk uçuşunu yapan HÜRJET, Türkiye’de ilk kez bir jet uçağının tasarım ve üretim faaliyetlerinin yürütülmesi sonucu ortaya çıktı.

ANKA Insansız Hava Araçları ailesinin 3. üyesi olan ANKA-3, kuyruksuz yapısı ile radarda daha az görünecek, keşif, gözetleme ve istihbarat gerçekleştirebilecek.

Geçtiğimiz hafta ilk kez gökyüzü ile buluşan ağır sınıf taarruz helikopteri ATAK-2, artırılmış faydalı yük ve mühimmat kapasitesi, modern aviyonik sistemler, düşürülmüş lojistik maliyet ve yüksek performans hedefleri doğrultusunda tamamen yerli ve milli kabiliyetler ile tasarlandı.

KAAN Dünya Basınında Geniş Yer Buldu

KAAN, dünya basınında geniş yer bulurken; TUSAŞ’ın düzenlediği İstikbalin Yüzyılı Töreni de ‘büyük bir güç gösterisi’ olarak yorumlandı.

Muhammed Yılmaz, İstikbalin Yüzyılı Töreni’nde KAAN’ı yakından inceledi.

Hürriyet tarafından derlenen habere göre, Azerbaycan merkezli Trend Haber Ajansı ‘Türkiye milli savaş uçağının adını açıkladı’ başlığı ile haberi okurlarıyla buluşturdu. Haberde ayrıca ‘TF-X’in prototipi, ilk uçuşunu 2023’ün sonunda yapacak. TF-X’in Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16 Fighting Falcon uçağının yerini alması ve yabancı ülkelere ihraç edilmesi planlanıyor.’ bilgisi yer aldı.

Yunan Etnos ise ‘Türkiye: Ülkenin ürettiği yerli savaş uçağının adı KAAN-Erdoğan Batı’ya sert çıktı’ başlığını attı. Haberde ‘Türk Cumhurbaşkanı, muhtemelen Yunanistan’ı ima ederek ‘suyun diğer tarafında’ bazılarının rahatsız olduğundan söz etti’ ifadelerine yer verildi.

Defence Romanya ‘1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından düzenlenen hava gösterisinde binlerce Türk, Türk havacılık sanayisinin en yeni ürünü olan 5. nesil savaş uçağının resmi tanıtımına katıldı’ dedi.

Erdoğan’ın Yunanistan’a yeni uyarılarda bulunduğunu belirten Protho Thema, ‘Yunanistan’a yeni uyarı mesajı: Suların diğer tarafındakileri rahatsız etmeye devam edeceğiz’ dedi.

KAAN’ın yerli imkanlar ile üretildiğinin altını çizen Pakistan Observer haberinde ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yerli olarak geliştirdiği 5. nesil savaş uçağına KAAN adının verileceğini duyurdu’ ifadesine yer verdi.

Muhammed Yılmaz, İstikbalin Yüzyılı Töreni’nde KAAN’ı yakından inceledi.

‘Erdoğan yeni 5. nesil savaş uçağını tanıttı’ başlığını atan Capital.gr ise haberin detaylarında, ‘Seçimlerden kısa bir süre önce, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin çift motorları sayesinde Mach 5 maksimum hıza sahip yeni 5. nesil savaş uçağını tanıttı.’

Newsbomb ‘Erdoğan Türk dövüşçüsü KAAN’ın sunumunda pilot ceketiyle’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Almanya merkezli Flight Global ‘TF-X hayalet savaş uçağını ortaya koyuyor’ dedi. Haberde dün düzenlenen tören için ‘yerli havacılık endüstrisi için büyük bir güç gösterisi’ yorumu yapıldı.

Havacılık dünyasından Haberler paylaşan bir başka platform Aviation Week ‘Türk Dövüşçüsüne Resmi Olarak ‘KAAN’ Adı Verildi’ başlığını attı.

Hindistan merkezli Daijiworld ise ‘Erdoğan: Türkiye 5. nesil savaş uçağı üretecek’ başlığını tercih etti.

adbanner