Yolcu Uçağı ve Balon Havada Çarpıştı

2020’nin son, 2021’in ilk dakikalarında, gökyüzünde büyük bir felaketin kıyısından dönüldü.

ABD’nin Orlando şehrinden gelen ve yeni yılın ilk dakikalarında Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya inmek üzere olan Avianca’ya ait Airbus A319 (N557AV) kutlama amacıyla gökyüzüne bırakılan piroteknik balonların arasından geçmek zorunda kaldı.

Uçuş emniyetini ciddi şekilde tehlikeye atan bu durum karşısında panikleyen pilotlar, ani manevra yapmak zorunda kalsa da balonlar ile çarpışmaktan kurtulamadı. Neyseki uçak sorunsuz bir şekilde El Dorado Havalimanı’na iniş yaptı.

Uçağın kanatları, motorları ve kuyruğu, balonların malzemeleri ile kaplandı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Olayın ardından, Kolombiya Sivil Havacılık Teşkilatı tarafından atılan bir tweet ile, ”Siz de eylemlerinizle ülkenin hava operasyonlarındaki güvenliğe katkıda bulunabilirsiniz. Havaalanlarının yakınında balonların kullanılması ve fırlatılmasının hava operasyonlarının ve yolcuların güvenliğini etkilediğini unutmayın.” şeklinde bir uyarı yapıldı.

Piroteknik Nedir?

Yunanca pyr (ateş) ve techne (sanat) kelimelerinin birleşiminden türetilerek oluşturulan piroteknik “ateş üretme sanatı” olarak tanımlanabilir. ilk olarak Çin’de ortaya çıktığı düşünülüyor.

Isı, ışık, gaz, duman ve/veya ses üretmek için bağımsız olarak kendinden ekzotermik kimyasal reaksiyonları sürdürme yeteneğine sahip maddeleri kullanma bilimi olarak da özetlenebilir.

Sinema endüstrisinde, özel efektler vermek için son derece tehlikeli alev makinaları ve patlayıcılar ile çekilen sahnelerin tek seferlik çekimlerin telafisinin olmamaması, bu alandaki çalışmaların önem kazanmasına neden oldu.

Patlayıcı ve parlayıcı malzeme teknikleri olarak açıklanabilecek kimya mühendisliğinin alt dalı olan piroteknik, temelde patlayıcı malzemeler kullanılarak ışık efektleri çıkarma (havai fişekler), daha büyük patlayıcıların hassas zamanlama ile patlatılması (fünyeler) ve yüksek güvenilirlik ile bağlantı parçalarının koparılması (piroteknik kablo kesiciler ve pirocivatalar) gibi amaçlarla kullanılıyor.

adbanner