Yolcularına Özel Şöför Hizmeti Veren Havayolları

Havayolları, pazardaki rakiplerinin önüne geçebilmek için, uçak içinde sunduğu ürünlerden, hizmet ve ikram kalitesine; hatta yolcular daha yerdeyken onlara sunduğu özel deneyimlerle fark yaratmaya çalışıyor.

Bazı havayolları, first class ve business class yolcularına, havaalanına gidişte ve dönüşte ücretsiz şoför hizmeti sunduğu için, bu şirketlerle uçan yolcular için seyahat deneyimi, daha havaalanına gitmeden başlıyor. Son dönemde bu tip hizmet ve fırsatları sunan havayollarının sayısı önemli ölçüde azaldı. Şoför hizmeti seçeneğini tamamen kaldırmayan havayollarının bir çoğu ise sunulan imkanlara çeşitli kısıtlamalar getirdi.

Yolcularına şöför hizmeti sunan havayolları ve sunulan hizmetin detaylarını sizin için derledik:

Emirates

Dubai merkezli havayolu, yolcularına en kolay ve en beğenilen şoför hizmetini sunuyor.

Özel şöför hizmeti, havayolunun uçuş ağındaki hemen her destinasyonda geçerli. Havayolunun First Class ve Business Class sınıfında seyahat eden tüm yolcular bu hizmetten yararlanabiliyor. Ancak ödül biletler, ekonomi sınıfından upgrade edilen yolcular ve “basic” kategori business class bilet alan yolcular, bu hizmete dahil edilmiyor.

Hizmetten yararlanabilmek için, uçuşun Emirates tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu şartları taşıyan yolcuların, şöför kullanabilmek için, Emirates’in rezervasyon yönetim sistemi aracılığıyla, kalkışa 12 saatten daha uzun bir süre önce kayıt yaptırması gerekiyor.

Şöför hizmetinden faydalanan yolcuların gidebileceği maksimum mesafeler de belirlenmiş durumda. Bu mesafeler şehirlere göre farklılık gösteriyor olsa da genellikle 50 mil (80 km) civarında belirleniyor. Bütün bu detaylar bir araya geldiğinde Emirates, çok az kısıtlama ile neredeyse dünya genelinde yolcularına şoför hizmeti sunan tek havayolu konumunda.

Etihad

Abu Dabi merkezli Etihad Havayolları da yolcularına şoför hizmeti sunuyor. Ancak bu hizmet, yalnızca havayolunun merkezi olan Abu Dabi’ye varış ve Abu Dabi’den ayrılış uçuşlarında geçerli.

Havayolunun First Class ve Business Class sınıfında seyahat eden yolcuları, bu hizmetten yararlanabiliyor. Ancak ödül bilet satın alan veya ekonomi sınıfından upgrade olan yolcular bu kapsamın dışında tutuluyor. (Uygun olan Etihad Guest Gold ve Platinum üyeler hariç)

Hizmetten faydalanmak için, uçuşun Etihad tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu hizmet için yapılması gereken rezervasyon, havayolunun online sistemi üzerinden, kalkıştan 12 saatten daha uzun bir süre önce yapılabiliyor. Şoför hizmeti kullanan yolcular, BAE sınırları içinde istediği herhangi bir yere gidebiliyor.

Türk Hava Yolları

Şöför hizmeti, THY’nin ana merkezi olan İstanbul’da mevcut değil. Bunun yerine Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki dış istasyonlarda şöför hizmeti veriliyor. Abu Dabi, Dubai, Doha, Kuveyt, Beyrut, Tel Aviv, Tahran, Kahire, Mumbai, Delhi Karaçi, Lahor, İslamabad, Dakka, Nairobi, Riyad, Dammam, Amman, Cidde ve Bahreyn uçuşlarında da şöför hizmeti sağlanıyor.

THY’nin Business Class kabininde seyahat eden yolcuları (C, D, J, K ve Z ücret sınıflarında) bu hizmetten yararlanabiliyor. Ancak ödül biletler ve upgrade yolcular, kapsam dışında tutuluyor.

Hizmetten faydalanmak için, uçuşun THY tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu hizmet için yapılması gereken rezervasyonun, havayolunun sistemi üzerinden, kalkıştan 24 saatten daha uzun bir süre önce yapılmış olması şart. Şoför hizmeti, 35 mil (56 km) mesafeye kadar geçerli.

Air China

Pekin merkezli havayolu Air China, yalnızca Çin’deki belirli havalimanlarında şoför hizmeti sunuyor. Bu hizmetin geçerli olduğu şehirler, Pekin, Chengdu, Chongqing, Guangzhou, Hangzhou, Nanjing, Şangay, Shenzhen, Tianjin ve Xi’an olarak belirlenmiş durumda.

Şöför hizmetinden faydalanmak isteyen, First Class ve Business Class yolcuları, Avrupa, Amerika, Afrika veya Okyanusya’ya gidiş veya dönüşte F, A, J, C, D, Z veya R sınıflarına ait bir bilet ile seyahat etmek zorunda. Bu kriter, ödül biletlerin kapsam dışında tutulduğu anlamına geliyor.

Şöför hizmetinden faydalanmak için, uçuşun Air China tarafından gerçekleştirilmesi şartı bulunuyor. Bu hizmet için yapılması gereken rezervasyonun, havayolunun sistemi üzerinden, kalkıştan 48 saatten daha uzun bir süre önce yapılmış olması gerekiyor. Şoför hizmeti kullanarak gidilebilecek mesafe, bulunduğunuz şehre göre değişiyor.

Kuwait Airways

Kuveyt’in ulusal havayolu, yalnızca Kuwait City Şehri’ne varış ve ayrılış uçuşları için şöför hizmeti sunuyor. Tüm First Class ve Business Class yolcuları, biletlerinin statüsüne bakılmaksızın bu hizmetten yararlanabiliyor.

Özel şöför hizmetinden faydalanmak için, uçuşun Kuwait Airways tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu hizmet için yapılması gereken rezervasyonun, havayolunun sistemi üzerinden, kalkıştan 24 saatten daha uzun bir süre önce yapılmış olması gerekiyor.

Şoför hizmeti kullanan yolcular, Kuveyt sınırları içinde istediği herhangi bir yere gidebiliyor.

Brüksel Havayolları

Brüksel Havayolları, bazı ekonomi sınıfı yolcularına bile şöför hizmeti sunmasıyla, diğer tüm rakiplerinden ayrışıyor.

Bu hizmet yalnızca Brüksel’e varış ve Brüksel’den ayrılış uçuşlarında geçerli. Şöför hizmeti, Hollanda, Fransa’nın kuzeyi, Lüksemburg ve Kuzey Ren-Vestfalya’ya yapılan yolculukları kapsıyor.

Bilete ödediği ücret en az 2.500 € (vergiler hariç) olan tüm yolcular, hangi sınıfta seyahat ettiğinin bir önemi olmaksızın bu hizmetten faydalanıyor. Bilete ödedikleri toplam ücret en az 2.500 € olan dört kişilik bir grup bile bu hizmeti kullanma hakkı kazanıyor.

Özel şöför hizmetinden faydalanmak için, Amerika Birleşik Devletleri veya Afrika uçuşlarında seyahatiniz olması şart. Bu nedenle havayolunun yalnızca uzun mesafeli uçuşlarından bilet alan yolcular için şöför hizmeti sunuluyor.

Şöför hizmetini kullanmak için kalkışa 24 saatten daha uzun bir süre önce rezervasyon yapılması gerekiyor. Bunun için de Brüksel Havayolları ile iletişim kurmalısınız.

Air France

Fransa’nın ulusal havayolu Air France, Fransa’nın da dahil olduğu sınırlı bir pazarda şoför hizmeti sunuyor. Havayolunun sunduğu şöför hizmeti Paris, Bordeaux, Lyon, Marsilya ve Nice uçuşları için geçerli. Bu hizmetten yalnızca first class sınıfta seyahat eden yolcular yararlanabiliyor.

Özel şöför hizmetinden faydalanmak için, uçuşun Air France tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu hizmet için yapılması gereken rezervasyonun, havayolunun sistemi üzerinden, kalkıştan 6 saatten daha uzun bir süre önce yapılmış olması şart.

Air France, şoför hizmetini aynı zamanda İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri dahil olmak üzere bazı farklı pazarlarda da sunuyor. Ancak buradaki koşullar, Fransa’da sunulan hizmete göre çok daha da katı.

SriLankan Havayolları

SriLanka’nın ulusal havayolu SriLankan ise Londra’dan başkent Kolombo’ya gidecek veya Kolombo’dan Londra’ya dönüş yapan yolcular için şoför hizmeti sunuyor.

Yalnızca SriLankan Havayolları tarafından düzenlenen bilete sahip olan ve havayolunun business class sınıfında seyahat eden yolcular bu hizmetten faydalanma hakkı kazanıyor.

Şoför hizmeti 30 mil (48 km) mesafeye kadar geçerli. Bu hizmet için rezervasyon yaptırmak isteyenlerin, kalkışa 30 saatten daha uzun bir süre varken, SriLankan Airlines’in ilgili birimlerini araması gerekiyor.

SriLankan Havayolları’nın bu hizmeti, yalnızca bir havalimanına uçan yolcular için sunması ilginç. Özellikle de havayolunun bu pazarda kesintisiz bir rekabetle karşı karşıya olmadığı göz önüne alındığında, durum çok daha ilginç bir hal alıyor. Londra’ya/Londra’dan seyahat edecek yolcuların, sırf bu hizmet nedeniyle SriLankan Havayolları ile uçma fikrini değerlendirmesi oldukça ütopik görünüyor.

Diğer havayollarında durum ne?

Havalimanına gidiş-dönüşte yolcularına şoför hizmeti sunan havayolları dışında; uçaklar ve özel yolcu salonları (lounge) arasında transfer sunan bazı havayolları da bulunuyor.

Örneğin Lufthansa, first class yolcularını, Frankfurt’taki Lufthansa First Class Terminali’nden ve Münih Lufthansa First Class Dinlenme Salonu’ndan uçağa özel şöför hizmeti ile getirilebiliyor.

Air France, first class yolcuları Paris’teki Air France La Premiere Lounge ile uçak arasında özel şöför ile götürüp getiriyor.

Bu hizmeti sürpriz şeklide ve tamamen memnuniyet odaklı bir temelde sunan başka havayolları da var. Bunlar arasında American Airlines’in Concierge Key üyeleri için sunduğu hizmeti, United’ın Global Services üyeleri için sunduğu hizmeti, British Airways’in first class yolcuları ile Air Canada’nın business class yolcuları için sunduğu hizmeti göstermek mümkün.

adbanner