100 Bin Ukraynalı'ya Ücretsiz Bilet Veren Havayolu | Boarding Info

Written by 21:23 Güncel-Gündem, HAVACILIK

100 Bin Ukraynalı’ya Ücretsiz Bilet Veren Havayolu

Macar havayolu Wizz Air, Moskova uçuşlarına yeniden başlamaya hazırlanırken, zor durumdaki Ukrayna vatandaşları için de 100 bin ücretsiz bilet daha verme kararı aldı. Havayolu, bu hamlesiyle Ukrayna-Rusya Savaşı’nın tarafları arasında denge politikası uygulamaya çalışıyor.

Wizz Air’in, batılı ülkelerin yaptırım kararlarına meydan okuyarak tekrar Moskova’ya uçmaya başlayacağı haberinin gündeme düşmesinin ardından; havayolu bu habere sinirlenebilecek Ukraynalılara zeytin dalı uzatma kararı aldı. Wizz Air, Ukrayna vatandaşlarına 15 Eylül – 8 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında 800 güzergahta, Avrupa ve Birleşik Krallık’ta istedikleri varış noktalarına seyahat etmeleri için, ekstra 100.000 ücretsiz bilet daha sağlama kararını duyurdu.

Wizz Air’in Ukraynalılara yönelik jesti, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması ile başlamıştı. Ücretsiz bilet programı, geçtiğimiz Mart ayında, Ukraynalıların bilet numaralarını sisteme yüklemeleri ile başladı.

Wizz Air, geçtiğimiz Perşembe günü sosyal medya kanallarında yaptığı açıklamada, Ukrayna pasaportu olan herkesin, pasaport numarasını ilgili alana girerek ücretsiz rezervasyon yaptırabileceği 100 bin bilet daha verecekleri duyuruldu.

Wizz Air’in Moskova Uçuşları Başlıyor

Wizz Air’in Abu Dabi merkezli yan kuruluşu Wizz Air Abu Dhabi, Moskova uçuşlarını sessiz sedasız bir şekilde uçuş programlarına ekledi. 3 Ekim’den itibaren, Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’ndan (AUH) Moskova Vnukovo Uluslararası Havalimanı’na (VKO) uçuşlar başlıyor.

Wizz Air’in, Abu Dhabi (AUH) – Moskova (VKO) uçuşları 3 Ekim’de başlıyor.

Wizz Air Abu Dhabi Genel Müdürü Michael Berlouis, “Wizz Air Abu Dhabi, Abu Dabi’nin beş saatlik uçuş süresi yarıçapı içinde 34 varış noktasından oluşan bir ağa hizmet veriyor ve çeşitli destinasyonlara ultra düşük fiyatlarla seyahat imkanı sağlıyor. Ulusal düzenlemeler ve politikalar doğrultusunda hem bölgesel hem de küresel olarak bağlantılarımızı artırarak BAE’nin seyahat ve turizm endüstrisini destekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Wizz Air CEO’su József Váradi ise bu yılın başında yaptığı açıklamada, “Kalplerimiz bu kriz sırasında Ukrayna halkıyla birlikte. Dünyanın dört bir yanındaki çalışanlarımız tarafından sahada büyük insani çabalar gördük ve şirket olarak bu çabalarda üzerimize düşeni yapmak istedik.” açıklaması yapmıştı.

Váradi, Ukrayna vatandaşlarına ekstra 100.000 ücretsiz bilet konusuna yanıt olarak, “Wizz Air, Ukrayna’nın zor zamanlarında elinden gelen her şekilde destek vermeye devam edecek. Amacımız, Ukrayna vatandaşlarının zorluklarını hafifletmek” şeklinde konuştu. Ücretsiz biletler kıta Avrupası, Birleşik Krallık ve Gürcistan genelindeki 800 farklı güzergahta mevcut ve rezervasyonlar açık.

Wizz Air, savaştan etkilenen Ukraynalılara, Avrupa, İngiltere ve Gürcistan’da, 100 bin ücretsiz bilet daha sunacak. Fotoğraf: Getty Images

Wizz Air web sitesi üzerinden, ücretsiz biletler, her uçuşta müsaitlik sona erene kadar rezerve edilebilir. Uçuş rezervasyonu yaparken, alttaki kutucuğa Uluslararası Ukrayna pasaport numarasının girilmesi yeterli. Böylece o uçuşta hala ücretsiz bilet kontenjanı mevcutsa, rezervasyonn tamamlanabilecek. Havayolu, Ukraynalıların ücretsiz biletlere erişmek için resmi mülteci statüsüne ihtiyaçları olmadığını, sadece geçerli bir Ukrayna pasaportuna sahip olmalarının yeterli olduğunu söylüyor.

Wizz Air burada, savaş nedeniyle zor durumda kalan Ukraynalılara yardım ederek kendisini iyi hissetmek ve bunun PR gücünden faydalanmak isterken; Wizz Air Abu Dhabi markası ile de AUH – VKO rotasında uçuşlara yeniden başlayarak, savaşı başlatan ülkenin başkentine yönelik operasyonlara devam edip para kazanmayı sürdürmenin hesaplarını yapıyor.

(Visited 93 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info