2018’in En Popüler Şehirleri

Uluslararası seyahatler, dünya genelinde giderek yaygınlaşıyor. Her yıl çok daha fazla insan seyahat ediyor. Bu seyahatler, engelleri aşmak ve ufkumuzu genişletmekle birlikte küresel ekonomiye adeta can veriyor.

Mastercard, son 10 yıldır Küresel Destinasyon Endeksi (Global Destination Cities Index) adı altında seyahat severler için önemli bir analiz kaynağı yayımlıyor.

Dünyanın en önemli 162 şehrini mercek altına alan Mastercard Endeksi, sadece en iyi seyahat destinasyonlarının sıralaması değil. 2017 yılı takvim yılı içinde bu şehirlerdeki ziyaretçi hacmi ve onların harcamalarını derinlemesine analiz eden çalışma, 2018 için bir büyüme tahmini ile birlikte bu yıl ilk defa o şehirlerde ziyaretçilerin ortalama kalış süresi ve günlük harcanan miktar gibi bilgileri de sunuyor.

Bu yılki raporun zirvesinde yer alan Bangkok, Londra ve Paris, hem iş hem de eğlence mekanları, güçlü yerel kültür ve sağlam bir altyapının önemini bir kez daha vurguluyor.

Dünyanın en iyi 10 hedef şehrinde Seul hariç, 2018 yılına ilişkin tahminler, 2017’ye göre artış gösteriyor. İstanbul ise en büyük sıçramayı gösteren şehir durumunda.

Yaklaşık 20 milyon uluslararası ziyaretçisi ile Bangkok bu sene de listenin en üst sırasında yer alıyor. 2018 için yüzde 9,6 gibi güçlü bir büyüme öngörülen Bangkok’ta insanlar ortalama 4.7 gece kalıyor ve günde ortalama 173 dolar harcıyor.

İstanbul’a gelen turistler ortalama 5.8 gece kalıyor. 2018 için İstanbul’un uluslararası turist artışı öngörüsü ise yüzde 19.7 gibi rekor düzeyde.

Uluslararası ziyaretçilerin yerel ekonomiye katkısı penceresinden bakıldığında tüm ciddi bir dengesizlik görülüyor. Dubai, ziyaretçilerin günlük ortalama harcamaları konusunda 537 Dolar ile zirvede yer alıyor. Suudi Arabistan’ın Mekke şehri 2017’de 18.45 milyar dolar gelir elde etmesiyle göze çarpıyor. Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 şehri arasında günlük olarak en az kazanç elde eden şehir ise ortalama 108 Dolar ile İstanbul.

adbanner