2020’de Avrupa’nın En Yoğun Havayolu

Havacılık ve seyahat endüstrisi için en büyük pazar araştırma şirketlerinden biri olan Centre for Aviation tarafından açıklanan bir rapor, 2020 yılında Avrupa’nın en yoğun havayolu şirketinin Türk Hava Yolları olduğunu ortaya koydu. CAPA raporuna göre, Türk Hava Yolları pandemi döneminde Avrupa’nın en yoğun havayolu olmasının yanı sıra Dünya’nın en yoğun ilk beş havayolundan biri de oldu.

Raporda THY’nin bu başarıyı, likiditenin sürdürülebilmesi, maliyetlerin ve sermaye giderlerinin yönetilebilir bir seviyeye indirilmesi ile yeni normale uyum sağlamaya izin veren bir dizi akıllı manevra sayesinde yakaladı.

Türk Hava Yolları, 2020 mali yılında, bir önceki yıla göre yüzde 50 kayıpla 6,7 milyar Dolar gelir elde edebilirken, yılı 836 milyon Dolar net zararla kapatmayı başardı. Sektörün çok büyük darbe aldığı ve belirsizliklerle dolu olduğu bir dönemde THY, güçlü uçuş ağını da korumayı başardı.

2020’de Türk Hava Yolları yüzde 71 gibi etkileyici bir doluluk oranı ile 28 milyon yolcu taşıdı. Rapora göre şirketin aktif kapasite yönetimi de bu başarıyı getirdi. THY’nin uçuşları ile İstanbul Havalimanı da 2020 yılını Avrupa’nın en yoğun havalimanı ünvanı ile kapattı.

THY’nin Boeing ve Airbus ile filo planlamasına ilişkin yaptığı anlaşmaların, şirketin uçak finansman ihtiyacını önümüzdeki yıllarda yaklaşık 7 milyar Dolar civarında azaltması bekleniyor.

Öte yandan Türk Hava Yolları kargo operasyonlarını artırmak için pandemiyi fırsata çevirdi. THY, 2020 yılında kargo filosu kapasitesini artırmak ve Dünya’nın en büyük altıncı hava kargo şirketi olmak için 50 yolcu uçağının konfigürasyonunu değiştirdi. Bu adım, Türk Hava Yolları’nın dünyanın dört bir yanına 45 milyon dozdan fazla COVID-19 aşısı da dahil olmak üzere 50.000 ton tıbbi malzeme teslim edebilmesini sağladı.

adbanner