Seri Üretime Başlayacak ilk eVTOL Hangisi?

Elektrikli dikey kalkış ve iniş yapabilen (eVTOL) hava aracı geliştiren Alman şirket Volocopter, hava taksi modeli VoloCity’nin seri üretimine başlamak için gerekli onayları aldı.

Volocopter tarafından 29 Şubat 2024’te yaptığı açıklamada, Alman Federal Havacılık Ofisi (Luftfahrtbundesamt veya LBA) tarafından, eVTOL uçağının üretimine başlamasına olanak sağlayacak Üretim Organizasyon Onayı (POA) verildiği duyuruldu.

Volocopter, ilk POA onayını, 2021 yılında, DG Flugzeugbau‘nun satın alınmasıyla aldı. Şimdi ise onay, artık VoloCity’i kapsayacak şekilde genişletildi.

Bu karar, prototip oluşturmadan seri üretime kadar, bir eVTOL hava aracının, onaylı şekilde üretimine izin vermesi açısından, havacılık sektöründe bir ilk olarak kayıtlara geçti.

Volocopter: “Basit şekilde özetlemek gerekirse, Volocopter artık VoloCity’yi kendi bünyesinde, özerk bir şekilde tasarlamak ve üretmek için, tam güvene ve yetkiye sahip. Seri üretim aşamasına girildi” şeklinde bir açıklama yaptı.

Alınan bu karar, Nisan 2023’te açılışı yapılan, Almanya’nın Bruchsal kentindeki iki yeni Volocopter üretim ve hangar tesisi için de geçerli.

Volocopter, hem Tasarım Organizasyon Onayı’na (DOA) hem de Üretim Organizasyon Onayı’na (POA) sahip olan dünyadaki ilk ve şu ana kadar tek eVTOL şirketi durumunda.

Volocopter Operasyon Direktörü Andreas Fehring: “Bu bizim için önemli bir kilometre taşı. Uçak tasarımı ve üretiminin sıkı bir şekilde denetlenmesinin iyi bir nedeni var: Emniyetli mobilite ürünleri üretmek. Volocopter’in üretim tesisinin, VoloCity tip sertifikasını aldıktan sonra müşterilere teslim edilebilecek ticari uçaklar üretme konusunda LBA’nın güvenine ve onay damgasına sahip olmasından memnunum. Ekibimiz güvenli ve yüksek kaliteli test uçakları üretebildiğimizi kanıtladı ve şimdi üretim ölçeklendirmeleri sonrası, teslimat süremizi kısaltmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

1 Mart 2024’te Volocopter, yan kuruluşu Volocopter Air Services aracılığıyla Onaylı Eğitim Organizasyonu (ATO) haline geldiğini de duyurdu. LBA’dan alınan bu sertifika, Volocopter’ın gelecekteki ürünleri için, pilot lisansına yönelik eğitimler vermesine olanak tanıyacak.

adbanner