2020’de En Çok Yolcu Taşıyan Havayolu

Emirates, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından açıklanan verilere göre, 2020 yılının en yoğun havayolu oldu.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği – IATA’nın, 2021 istatistiklerine göre, Dubai merkezli havayolu, 12 aylık dönemde 15,8 milyondan fazla yolcu taşıdı. Emirates yönetimi, pandemi öncesi seviyelere doğru başarılı şekilde sürdürdükleri ilerleyişin, IATA dijital seyahat pasaportu uygulamasına yönelik hızlı uyum ve şirket çalışanları arasındaki aşılama oranının yüksek oluşundan kaynaklandığına inanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, bu yıl Ocak ayında, en yüksek günlük vaka sayıları ile karşı karşıya kaldı. Ancak zaman içinde vaka sayıları önemli ölçüde azaldı. Geçtiğimiz hafta BAE, COVID-19 aşılama durumlarını kanıtlamaları koşuluyla, ülke sınırlarının, Dünya’nın herhangi bir yerinden gelen tüm turistlere açılacağını duyurdu. Bu konuda BAE’nin, Dünya’daki diğer pek çok ülkenin önünde bir yol gösterici olacağı ve atılan büyük adımın, başka ülkeler tarafından örnek alınacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bir Yılda Çok Şey Değişti!

Emirates, geride kalan bir yıl boyunca, hayatımızda çok şeyin değiştiği görüşünde. 2021 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında taşınan yolcu sayısı, 2020’nin aynı döneminde göre müthiş bir yükseliş gösterdi. Geçtiğimiz yıl, bahsedilen iki aylık süreçte 402.000 müşteriye hizmet veren Emirates, bu yıl ise yaklaşık 1,2 milyon yolcuyu ağırladı.


İlgili Haber | 2020’de Avrupa’nın En Yoğun Havayolu: THY


Salgının zirve yaptığı dönemde, vaka sayılarının hızlı bir şekilde artması, ülkeler arasındaki sınır kısıtlamaları ve diğer faktörler de bir araya geldiğinde, Emirates’in toplam yolcu ve kargo kapasitesi yaklaşık yüzde 80 düştü.

Yolcu sayısındaki bu dramatik düşüş, Dubai Emirliği tarafından şirkete sağlanan 2 milyar Dolar tutarındaki devlet yardımına rağmen, havayolunun, 2020 yılını, 5,5 milyar Dolar zararla kapatmasına neden oldu.

Kısa süre önce Dubai sınırları, ziyaretçilere yeniden açıldı ve havayolunun uçuş programı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ciddi şekilde artış gösterdi ve 120’den fazla varış noktasına uçuşlar başlatıldı. Havayolunun, Ekim ayına kadar, 20’den fazla rotaya daha uçuşlara başlaması hedefleniyor.

Aşılama Konusunda Önemli Adımlar

Emirates ayrıca, IATA’nın dijital seyahat pasaportu TravelPass programına dahil olan ilk şirketlerden biri oldu ve Nisan ayında prosedürleri başltarak, rakiplerine “öncü” oldu.

Şu an için seyahat pasaportu hizmeti, Dubai ile on şehir arasında gerçekleştirilen uçuşlarda yer alan müşterilere sunuluyor. Ancak kısa süre içinde şirketin tüm uçuşlarına, bu hizmetin yayılması bekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün COVID-19 aşıları ile ilgili çalışmalara başlandığını açıklamasından bu yana, havayolları çalışanlara çift doz aşı olmaları yönünde büyük bir baskı yapıyor. Bugün gelinen noktada, birçok havayolu şirketi, istihdamı korumanın bir parçası olarak aşı olmayı zorunlu hale getirdi.

Emirates’in en büyük rakibi olan Etihad Havayolları, Şubat ayında COVID-19 aşısını zorunlu kılan dünyadaki ilk havayolu şirketi oldu ve şu anda personelinin yüzde 100’ü çift doz aşı olmuş durumda.


İlgili Haber | Aşı Pasaportu Uygulaması Adil mi?


Emirates aşı olmayı, personelleri için zorunlu kılmasa da, aşılama oranlarını artırmak için farklı bir yol izledi. COVID-19 aşıları kullanıma sunulduğunda, Emirates, çalışanlarını, hem kendileri hem de başkalarını korumaya teşvik etmek için şirket çapında bir kampanya başlattı.

Şu anda Emirates çalışanlarının yüzde 95’inden fazlası aşılanmış durumda.

Şirket, elde edilen başarının, check-in ve self-servis kioskları hizmetleri ile biyometrik teknoloji gibi teması azaltmak için alınan bir dizi sağlık önlemine de atfedilebileceği görüşünde. Emirates’e göre, uygulamanın hizmete girmesinden bu yana, 380.000’den fazla yolcu, havalimanlarında biyometrik kapıları kullandı.

adbanner