2020’de En Mutlu Ülkeler

Her yıl Birleşmiş Milletler tarafından yapılan çalışmalar sonucu hazırlanan Dünya Mutluluk Raporu yayımlandı. Finlandiya, üçüncü kez üst üste dünyanın en mutlu ülkesi oldu.

Dünya, küresel salgın nedeniyle çok sıkıntılı bir süreçten geçerken; insanların ihtiyacı olan en önemli şey mutlu olmak. Birleşmiş Milletler’in 2012’de ilk kez yayımladığı raporda, bugüne kadar sadece 4 ülke listenin zirvesinde yer almayı başardı: 2012, 2013 ve 2016’da Danimarka; 2015’te İsviçre; 2017’de Norveç; 2018, 2019 ve 2020’de Finlandiya. Rapor 2014 yılında ise yayımlanmadı!

2020 raporu, 156 ülkeyi, vatandaşlarının kendi yaşamlarını değerlendirme şekillerine dayandırarak, kendilerini ne kadar mutlu algıladıklarına göre sıraladı. İskandinav ülkesi Finlandiya vatandaşlarının, kendilerini en mutlu hisseden insanlar olduğu ortaya konuldu.

Listenin devamında Finlandiya’yı sırasıyla, Danimarka, İsviçre, İzlanda ve Norveç izledi. Tüm İskandinav ülkeleri ilk 10’da yer aldı. İngiltere 13. sırada yer alırken, ABD listeye 18’inci sıradan girdi. Türkiye ise 93’üncü sırada kaldı.

Birleşmiş Milletler, raporun hazırlanma amacının, insanları neyin mutlu ettiğini daha iyi anlamak ve böylece vatandaşlarının refahını teşvik etmek isteyen politikacılara vazgeçilmez bir kaynak sunmak olduğunu söylüyor.

Rapora göre, insanların refah seviyesi ve kendilerini mutlu hissetme nedenleri, iyi bir sosyal çevre, kendini güvende hissetme duygusu, güvenilir ve dürüst hükümet, güvenli ortamlar ve sağlıklı yaşam olarak öne çıkıyor.

Kendilerini en az mutlu hisseden vatandaşların ülkeleri ise Afganistan, Güney Sudan, Zimbabve, Ruanda ve Orta Afrika Cumhuriyeti oldu.

ŞEHİRLERE DE BAKILDI!

2020 raporu, ilk kez şehirlerin de mutluluk endekslerini sıraladı.

Sürpriz olmayacak şekilde, Finlandiya’nın başkenti Helsinki listenin zirvesinde yer aldı. Onu Danimarka’nın Aarhus şehri izledi. Wellington, Zürih ve Kopenhag listenin ilk 5’ini oluşturdu.

Türkiye’de ise Ankara 96’ncı; İstanbul 115’inci ve İzmir 133’üncü sırada kendine yer buldu.

186 şehirin sıralandığı listenin dibinde ise Afganistan’ın başkneti Kabil, Yemen’in başkenti Sanaa, Filistin’de Gazze, Haiti’de Port-au-Prince, Haiti ve Güney Sudan’da Juba şehri yer aldı.

KENTSEL MUTLULUK DAHA YÜKSEK

Kırsal ve kentsel ortamlarda yaşayan insanların mutluluk düzeyini de karşılaştıran çalışma, ortalama bir kent sakininin daha mutlu olma eğiliminde olduğunu, ancak arkadaş ve sosyal çevreye sahip olmanın mutluluğu belirlemede en güçlü faktörlerden biri olduğu ortaya konuldu.

Rapora göre mutluluk için, ister kentsel ister kırsal alanda yaşayın, kendinizi ait ve mutlu hissettiğiniz bir sosyal çevre, kamu kurumlarına güven ve keyif alınan bir ortam gerekiyor. Güven paylaşımı, karşılaşılan zorlukların yükünü azaltıyor ve böylece refah eşitsizliğini azaltıyor.

En Mutlu 10 Ülke

 1. Finlandiya
 2. Danimarka
 3. İsviçre
 4. İzlanda
 5. Norveç
 6. Hollanda
 7. İsveç
 8. Yeni Zelanda
 9. Avusturya
 10. Lüksemburg

En Mutsuz 10 Ülke

 1. Afganistan
 2. Güney Sudan
 3. Zimbabwe
 4. Ruanda
 5. Orta Afrika Cumhuriyeti
 6. Tanzanya
 7. Botswana
 8. Yemen
 9. Malawi
 10. Hindistan

En Mutlu 10 Şehir

 1. Helsinki, Finlandiya
 2. Aarhus, Danimarka
 3. Wellington, Yeni Zelanda
 4. Zürih, İsviçre
 5. Kopenhag, Danimarka
 6. Bergen, Norveç
 7. Oslo, Norveç
 8. Tel Aviv, İsrail
 9. Stockholm, İsveç
 10. Brisbane, Avustralya

En Mutsuz 10 Şehir

 1. Kabil, Afganistan
 2. Sanaa, Yemen
 3. Gazze, Filistin
 4. Port-au-Prince, Haiti
 5. Juba, Güney Sudan
 6. Dar es Salaam, Tanzanya
 7. Delhi, Hindistan
 8. Maseru, Lesotho
 9. Bangui, Orta Africa Cumhuriyeti
 10. Kahire, Mısır
adbanner